Przejdź do treści
22:11 Ukraina proponuje Rosji zawieszenie ataków przy pomocy dronów i rakiet dalekiego zasięgu na infrastrukturę cywilną przez co najmniej 30 dni, z możliwością przedłużenia tego okresu - przekazał w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego gwiazdą festiwalu dla osób zaburzeniami słuchu

Źródło: Materiały prasowe

Zakończył się 9 Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Gwiazdą koncertu finałowego był Bruce Liu - jeden z najwybitniejszych pianistów świata, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego. Organizowany już po raz dziewiąty festiwal jest wydarzeniem dla osób, które odzyskały słuch i mogą pokazać umiejętności instrumentalne i wokalne.

„Tam, gdzie gra muzyka” – to tytuł finałowego koncertu festiwalu „Ślimakowe Rytmy”. W tym roku w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą można było usłyszeć wyjątkowy występ - zagrał Bruce Liu, zwycięzca 18. edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. Przygotowując się do koncertu, Bruce Liu miał okazję pracować z artystami-pacjentami Światowego Centrum Słuchu, Małgorzatą Strycharz-Dudziak i Nikodemem Dudziakiem, z którymi pianista zagrał na cztery ręce. 

- To jest niezwykłe doświadczenie pracować z ludźmi, którzy nie będąc profesjonalnymi muzykami, tak kochają muzykę i wykorzystują ją do komunikowania się i do wyrażenia emocji. To jest dla mnie przyjemność móc odnajdywać ich naturę i dopasowywać do niej naszą współpracę – to doświadczenie jest bardzo podobne do gry z profesjonalnymi muzykami. Gdyby mi nie powiedziano, że ci artyści mają wszczepione implanty nigdy bym się tego nie domyślił – podkreślił Bruce Liu. 

Plany Bruce’a Liu na lata 2023 i 2024 obejmuję między innymi współpracę z Filharmonią Nowojorską oraz recitale w Paryżu, Amsterdamie, Pekinie i Szanghaju oraz tournée po Japonii. 

- Dzięki implantom ślimakowym mogę słyszeć i mogę grać. Na dodatek mam zaszczyt i możliwość wystąpienia ze zwycięzcą konkursu chopinowskiego, z tak wspaniałym pianistą jako Bruce Liu– powiedziała uczestniczka festiwalu Małgorzata Strycharz-Dudziak.

Za całym przedsięwzięciem stoi otolaryngolog profesor Henryk Skarżyński – pomysłodawca i twórca festiwalu „Ślimakowe Rytmy”. 

- Przede wszystkim chodzi o uhonorowanie tego, co dokonują pacjenci. Wydawać by się mogło, że osoba niesłysząca nie nauczy się języka, nie nauczy się swobodnie komunikować. A oni pokazują, że nie tylko uczą się języków, nie tylko swobodnie komunikują się, ale grają na różnych instrumentach, śpiewają amatorsko lub profesjonalnie – powiedział prof. Henryk Skarżyński. 

Festiwalowi towarzyszyła IX Konferencja Naukowa z cyklu „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”, w tym roku pod hasłem „Muzyka i sztuka w terapii”. Eksperci skupili się na tematach związanych z medycyną i terapią a muzyką i sztuką. Specjaliści poprowadzili wykłady dotyczące muzykoterapii dzieci z różnymi zaburzeniami słuchu, terapii opartej na rytmice, metod diagnostycznych i rehabilitacji przy niedosłuchu oraz po wszczepieniu implantów słuchowych. 

Materiały prasowe

Wiadomości

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Nie śpieszymy się ze składaniem deklaracji podatkowych

Kazachstan przygotowuje się do agresji ze strony Rosji

Nadeszły ciężkie czasy dla palaczy. A to dopiero początek

„Ściśle Jawne”: PRL-owskie powiązania wiceprezesa Orlenu. W tle działania służb

ZUS przypomina o terminie złożenia wniosków o 800 plus

Szczecin: Ktoś strzelał w kierunku okien, bo na balkonie wisi baner Karola Nawrockiego

Kowalski: Będziemy bezwzględnie rozliczać Tuska, Bodnara i Giertycha

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. O godz. 21:30 zapraszamy na wydanie specjalne do Telewizji Republika

Najnowsze

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Nie śpieszymy się ze składaniem deklaracji podatkowych

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE