Przejdź do treści
22:21 Samolot Lufthansy lecący w piątek z Monachium do Pekinu został przekierowany na międzynarodowe lotnisko w Ałmatach w Kazachstanie po tym, jak jeden z pasażerów zmarł podczas lotu
21:48 Co najmniej 150 osób zginęło po zatonięciu u wybrzeży Senegalu statku płynącego w kierunku hiszpańskich Wysp Kanaryjskich z około 200 migrantami na pokładzie
21:20 Rosja rozmieszcza nowe pociski hipersoniczne Oresznik w dawnej bazie lotniczej we wschodniej Białorusi, co może wzmocnić zdolność Kremla do rażenia celów na terenie całej Europy - poinformowała w piątek agencja Reutera
20:35 Podlskie: Policja zatrzymała dwie osoby w związku ze śmiercią 18-latka w miejscowości Wnory-Wiechy. Ciało młodego mężczyzny z obrażeniami głowy znaleziono w nocy z czwartku na piątek przed miejscową dyskoteką
20:10 Brazylia: Dwuletnia dziewczynka ze stanu Amazonas, na północnym zachodzie Brazylii, zginęła na skutek ran odniesionych po ataku piranii, drapieżnych ryb występujących głównie w dorzeczu Amazonki i Orinoko - poinformowały w piątek brazylijskie media
19:20 Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że jest gotów poddać plan pokojowy wynegocjowany z pomocą prezydenta USA pod referendum, jeśli Rosja zgodzi się na co najmniej 60-dniowe zawieszenie broni
18:30 Podlaskie: Dwie osoby zatrzymała policja w związku ze śmiercią 18-latka w miejscowości Wnory-Wiechy (Podlaskie) - poinformował w piątek rzecznik podlaskiej policji
17:37 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia I stopnia przed marznącymi opadami deszczu powodującymi gołoledź dla 14 województw. W sobotę po południu nad morzem zaczną również obowiązywać ostrzeżenia I stopnia przed silnym wiatrem
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

USA. Choinki, szopki, utwory muzyczne i spektakle w świątecznym Nowym Jorku

Źródło: Fot. PAP/EPA/JASON SZENES

Choinka w Rockefeller Center, uroczyste wykonanie oratorium „Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla, balet „Dziadek do orzechów” i neapolitańska szopka w nowojorskim Metropolitan Museum to tylko niektóre z atrakcji kojarzących się z świątecznym Nowym Jorkiem. W tym roku niektóre z nich zostały odwołane z powodu pandemii Covid-19.

Co roku tysiące nowojorczyków i turystów podziwia słynną choinkę, położoną w kompleksie Rockefeller Center na Manhattanie. W tym roku zaprezentowano tam 24-metrowy świerk norweski rozświetlany przez ponad 50 tys. różnokolorowych lampek. Drzewko wieńczy gwiazda firmy Swarovski pokryta trzema milionami kryształków.

1 grudnia, podczas uroczystego zapalenia światełek na choince odbył się występ grupy tancerek The Rockettes. W ciągu niemal miesiąca zespół dał również ponad 100 spektakli swojego tradycyjnego programu „The Christmas Spectacular Starring the Radio City Rockettes”. Reszta występów została odwołana z powodu epidemii.

Meet this year's Rockefeller Center Christmas tree! ???? This is how a tree from a Maryland backyard became the iconic New York City decoration. pic.twitter.com/x4CGN5v7kv

— TODAY (@TODAYshow) December 24, 2021

W okresie bożonarodzeniowym Filharmonia Nowojorska tradycyjnie wykonuje oratorium „Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla. Każdego roku publiczność z aplauzem przyjmuje monumentalny utwór wykorzystujący cytaty z Pisma Świętego. W tym roku koncert odbył się w kościele Riverside na Manhattanie, utwór zagrano pod batutą Jeannette Sorrell.

Na sezon świąteczny Filharmonicy przygotowali też koncert Holiday Brass, który odbył się w audytorium Alice Tully Hall. Zespół New York Philharmonic Brass and Percussion przedstawił program złożony z utworów na instrumenty dęte blaszane, od baroku po współczesność. Uzupełniły go utwory bożonarodzeniowe i chanukowe.

Merry Christmas New York pic.twitter.com/JBBPAQAdc1

— 2021 ???? (@W0rld2021) December 24, 2021

Sala koncertowa Carnegie Hall uczciła sezon świąteczny dwoma programami. Zespół The New York Pops pod kierunkiem Stevena Reineke wraz z laureatką nagrody Tony Laurą Benanti zaprezentował kolędy i utwory współczesnych klasyków.

W wigilijny wieczór w Carnegie Hall koncertuje New York String Orchestra, zespół wybitnych młodych muzyków z całego świata, którzy każdego roku w grudniu spotykają się na seminarium skrzypka Jaimego Laredo. Tym razem program obejmuje utwory m.in. Edwarda Elgara, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Jana Sebastiana Bacha.

Nieodłączną częścią świątecznego krajobrazu Nowego Jorku jest przedstawienie baletu „Dziadek do orzechów” z muzyką Piotra Czajkowskiego w choreografii George'a Balanchine'a. Spektakl po raz pierwszy zaprezentowano w 1954 roku. Po przerwie w graniu widowiska spowodowanej pandemią, zespół New York City Ballet musiał się zmierzyć z nieoczekiwanym problemem. W pomieszczeniu, w którym przechowywano kostiumy wyłączono klimatyzację, przez co zardzewiały zdobiące stroje dzwoneczki. 130 kostiumów musiało zostać uszytych na nowo. Najwięcej kłopotów sprawiło znalezienie odpowiednich materiałów.

SHINING BRIGHT: Homes in the Dyker Heights neighborhood of the New York City borough of Brooklyn are covered in elaborate Christmas decorations. pic.twitter.com/kgFpHwzLMR

— CBS News (@CBSNews) December 24, 2021

Metropolitan Opera prezentuje w okresie świątecznym dwa spektakle, przygotowane z myślą o całych rodzinach - „Kopciuszek” Julesa Masseneta oraz skróconą wersję „Czarodziejskiego fletu” Mozarta.

Położony na Broadwayu Ford's Teathre przygotował „Opowieść wigilijną” na podstawie powieści Karola Dickensa w reżyserii Jose Carrasquillo. Nowa interpretacja oparta jest na słuchowisku radiowym wyreżyserowanym przez Michaela Wilsona.

Od ponad sześciu dekad nowojorskie Metropolitan Museum of Art eksponuje zabytkową, barokową szopkę neapolitańską. Kompozycja składa się z 233 figur.

Z powodu pandemii Covid-19 uczestnicy większości świątecznych wydarzeń kulturalnych w Nowym Jorku muszą przedstawiać certyfikaty szczepień i nosić maseczki.

PAP

Wiadomości

Tragiczna noc w Wnory-Wiechach. Młody mężczyzna nie żyje, są zatrzymani

Muniek Staszczyk o zwolnieniu Sidney Polaka z T. Love: „To były bardzo bolesne decyzje”

Chaos informacyjny i milczenie rządu ws. balonów z Białorusi

Ewa Pajor w światowej czołówce! Awans Polki w rankingu ESPN

Niemiecki rynek pracy załamuje się szybciej niż przyznaje rząd

Ziemkiewicz: ta władza jest ZDEGENEROWANA - Tusk zaczął kłamać w sposób idiotyczny!

Doda pokazuje zdjęcie z tatą: „Wolę być sobą niż w fancy stroju”

Prezydent Ukrainy nie wyklucza referendum w sprawie planu pokojowego Donalda Trumpa

Solorz znika nie tylko ze spółek. Nie ma go też na powtórce kolęd w Polsacie z 2018 roku

Karambol na S8. Dziewięć aut rozbitych, dzieci wśród poszkodowanych

Żurek zadowolony z siebie? "Jest dumny z tej wypowiedzi o przewożeniu Ziobry w bagażniku"

Pamela i Mateusz z Fit Lovers zostaną rodzicami

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” w PG Silesia: Górnicy nie odpuszczą

Internauci komentują kryzys wizerunkowy władzy po zwycięstwie Karola Nawrockiego: "Warto było zagłosować!"

Japonia zamierza przeznaczyć rekordowe środki na obronność

Najnowsze

Tragiczna noc w Wnory-Wiechach. Młody mężczyzna nie żyje, są zatrzymani

Niemiecki rynek pracy załamuje się szybciej niż przyznaje rząd

Niemiecki rynek pracy załamuje się szybciej niż przyznaje rząd

Ziemkiewicz: ta władza jest ZDEGENEROWANA - Tusk zaczął kłamać w sposób idiotyczny!

Doda pokazuje zdjęcie z tatą: „Wolę być sobą niż w fancy stroju”

Trump Zełenski

Prezydent Ukrainy nie wyklucza referendum w sprawie planu pokojowego Donalda Trumpa

Muniek Staszczyk o zwolnieniu Sidney Polaka z T. Love: „To były bardzo bolesne decyzje”

Gość Dzisiaj

Chaos informacyjny i milczenie rządu ws. balonów z Białorusi

Ewa Pajor w światowej czołówce! Awans Polki w rankingu ESPN