Przełomowe odkrycie w sprawie Urana

Naukowcy odkryli, że planeta Uran, uznawana dotąd za lodowego giganta bez znaczącego wewnętrznego źródła ciepła, jest zaskakująco ciepła i emituje własną energię. To rewolucyjne ustalenie, sprzeczne z obserwacjami sondy Voyager 2 sprzed niemal czterech dekad, wzmaga zainteresowanie nowymi misjami kosmicznymi do siódmej planety od Słońca, której nowe obrazy niedawno uchwycił Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, ukazując prawie wszystkie jej pierścienie.
Zespół naukowców pod kierownictwem Xinyue Wanga z Uniwersytetu w Houston, analizując dekady pomiarów z różnych statków kosmicznych i zaawansowane modele komputerowe, ustalił, że Uran emituje o 12,5% więcej własnego ciepła wewnętrznego, niż otrzymuje od Słońca. Choć jest to znacznie mniej niż w przypadku Jowisza, Saturna czy Neptuna (które emitują o 100% więcej ciepła niż absorbują), odkrycie to jest kluczowe dla zrozumienia wczesnej historii planety.
Wcześniejsze obserwacje sondy Voyager 2 z 1986 roku, która przeleciała obok Urana w drodze poza Układ Słoneczny, wskazywały, że planeta nie wykazuje znaczącego wewnętrznego ciepła. Nowe dane, łączące obszerne archiwalne zbiory z modelami komputerowymi, sugerują, że ta emisja ciepła może świadczyć o zupełnie innej strukturze lub historii ewolucyjnej planety, niż dotychczas sądzono. Kwestionuje to nawet teorię, że Uran mógł powstać bliżej Słońca, a następnie migrować do zewnętrznego Układu Słonecznego miliardy lat temu.
Z punktu widzenia naukowego, badanie to pomaga nam lepiej zrozumieć Urana i inne gigantyczne planety, a także wspiera NASA w planowaniu przyszłych misji. Koncepcja misji "Uranus Orbiter and Probe" (UOP) została w 2022 roku uznana przez Narodową Akademię Nauk za jeden z najwyższych priorytetów naukowych na następną dekadę. Jednakże, jak podkreśla Leigh Fletcher z Uniwersytetu w Leicester, nadal istnieje wiele przeszkód – politycznych, finansowych i technicznych – które trzeba pokonać, aby misja "z papieru" stała się rzeczywistością w ciągu dekady.
Liming Li, współautor badania, dodaje, że zrozumienie procesów przechowywania i utraty ciepła przez Urana dostarcza cennych informacji o fundamentalnych procesach kształtujących atmosfery planetarne, systemy pogodowe i klimatyczne.
Te odkrycia przyczyniają się do poszerzenia naszej perspektywy na ziemski system atmosferyczny i wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi – podsumował Li.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Rekonstrukcja rządu
Wiadomości
Magda Gessler szykuje niespodziankę dla Jennifer Lopez! Gwiazda nawet się nie spodziewa, co czeka na nią w hotelu
Morawiecki komentuje słowa Marszałka Sejmu o zamachu stanu i działania koalicji 13 grudnia ws. KRRiT
Najnowsze

Bąkiewicz: Wojewoda mazowiecki próbował zablokować Marsz Powstania Warszawskiego. Nie udało się!

Bochenek: Tusk to tchórz. Ucieka od odpowiedzialności, a sprawy chce załatwiać czyimiś rękami

Morawiecki komentuje słowa Marszałka Sejmu o zamachu stanu i działania koalicji 13 grudnia ws. KRRiT
