Ludwik Braille jest twórcą alfabetu, który otworzył niewidomym drogę do nauki i kultury. W czasach dzieciństwa Braille’a uważano, że ślepota ludzi niewidomych wyklucza ich z życia społecznego. 6 stycznia mija rocznica śmierci “darczyńcy niewidomych”. Ludwik Braille zmarł na gruźlicę w Paryżu 6 stycznia 1852 roku.
Twórca alfabetu Braille’a stworzył go za pomocą sześciu małych punktów, które rozwiązały problem pisma dla niewidomych.
Ludwik Braille urodził się w 1809 roku we francuskiej miejscowości Coupvray. W wyniku nieszczęśliwego wypadku stracił wzrok w wieku 3 lat. Duży wpływ na rozwój Ludwika mieli jego rodzice. Uważali go za pełnoprawnego członka rodziny, dbając o jego edukację i starając się przekazywać pewne umiejętności.
Projekt alfabetu był gotowy już w 1825 roku, jednak Braille musiał długo czekać, żeby jego wynalazek został wprowadzony do szkół. Na swojej drodze spotkał wiele przeszkód i sam zaczął wątpić w to, że jego alfabet zostanie kiedyś wykorzystany. W międzyczasie Ludwik był nauczycielem, uczył historii, matematyki, gry na skrzypcach, organach i wiolonczeli.
Obecnie uznaje się, że Braille stworzył system w roku 1837, chociaż było to już drugie wydanie zasad pisania za pomocą punktów Louisa Braille'a. Od tego momentu wprowadzono alfabet w Królewskim Instytucie dla Niewidomych, a w całej Francji został on przyjęty dopiero dwa lata po śmierci twórcy.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Niemiecka gospodarka jest "kaput". Mocna książka byłego redaktora Financial Times Deutschland
Policjant śmiertelnie postrzelił się na komisariacie w Szczucinie
Czarnek: Polacy zostali oszukani przez rząd Tuska - to rozczarowanie będzie widać w wyborach
prof. Kucharczyk: wygrana Trumpa w USA mogła przyspieszyć decyzję Scholza o dymisji