Pulitzer za filmik z telefonu. Nagrody rozdane
Darnella Frazier, 18-latka, która sfilmowała aresztowanie i śmierć George\'a Floyda w Minneapolis pod koniec maja 2020 r., otrzymała specjalną Nagrodę Pulitzera, najważniejszą nagrodę dziennikarską w Stanach Zjednoczonych.
Jury nagrody Pulitzera oświadczyło, że złożyło hołd osobie, która wyszła tego dnia z domu, aby załatwiać swoje sprawy i nieoczekiwanie znalazła się w miejscu tragedii, a nagroda jest za „odważne nagranie morderstwa George'a Floyda i stworzenie wideo, które wywołało protesty przeciwko brutalności policji na całym świecie”. To „podkreśla kluczową rolę obywateli w dążeniu dziennikarzy do prawdy i sprawiedliwości” – kontynuowało jury.
– Nie znałam tego człowieka (...), ale wiedziałam, że liczy się jego życie – napisała Frazier 25 maja na Facebooku z okazji pierwszej rocznicy śmierci Floyda.
The Pulitzer Prizes awarded a special citation to Darnella Frazier, the teenager who pulled out her cellphone and recorded the police restraint and death of George Floyd. That video helped launch a global movement against racial injustice.https://t.co/nX72yCVfe9
— The Associated Press (@AP) June 11, 2021
– To mnie zmieniło. Zmieniło to moje spojrzenie na życie. Uświadomiło mi, jak niebezpiecznie jest być czarnym w Ameryce – stwierdziła.
W kategorii „wiadomości z ostatniej chwili” zwyciężyła redakcja „Minneapolis Star Tribune”, która otrzymała nagrodę za „pilne, porównawcze relacje” na temat śmierci Floyda oraz „autorytatywne i zniuansowane” reportaże, związane z tą tematyką.
Agencja Reuters została nagrodzona w kategorii dziennikarstwa wyjaśniającego za projekt multimedialny „Shielded”, który pokazuje, jak sądowe orzecznictwo chroni amerykańskich policjantów przed oskarżeniami lub skazaniem za popełniane błędy.
Wybory prezydenckie bez nagród
W kategorii dziennikarstwa lokalnego dwóch reporterów „Tampa Bay Times” zostało uhonorowanych za serię artykułów na temat praktyk szeryfa hrabstwa Pasco na Florydzie, nadużywającego władzy poprzez nękanie ludzi, którzy, jak argumentował, mogą „łamać prawo”.
W kategorii dziennikarstwo w służbie publicznej „New York Times” otrzymał nagrodę za „rozległe relacje z pandemii koronawirusa”, a reporter magazynu „The Atlantic” Ed Young za „serię przejrzystych i wyjaśniających artykułów na temat pandemii Covid-19”.
The Pulitzer Prize board awarded a ‘special citation’ to Darnella Frazier, the teenaged bystander who recorded the video of George Floyd's murder on her cellphone, highlighting ‘the crucial role of citizens in journalists' quest for truth and justice’ https://t.co/Q3vhdQyTL3 pic.twitter.com/h2dru7eSRR
— Reuters (@Reuters) June 11, 2021
W 2020 r. „krajowe organizacje informacyjne stanęły w obliczu złożoności sekwencyjnego relacjonowania globalnej pandemii, rozrachunku rasowego i zaciekle kontestowanych wyborów prezydenckich” – mówiła Mindy Marques, współprzewodnicząca zarządu Pulitzera podczas ceremonii ogłaszania laureatów, która była transmitowana online.
Kampania prezydencka, wybory i wydarzenia z 6 stycznia na Kapitolu nie znalazły się wśród nagrodzonych tematów.
Dziennikarskie nagrody w USA ufundował w 1917 roku Joseph Pulitzer, pochodzący z Węgier amerykański dziennikarz, publicysta i wydawca prasowy. Są one uznawane za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień, jakie może otrzymać za swe osiągnięcia redakcja bądź pojedynczy dziennikarz.