Instrukcje dla białych odwiedzających miejsce, gdzie zginął George Floyd

Artykuł
Przy George Floyd Square odnotowano rekordowy poziom brutalnej przestępczości
Fot. PAP/EPA/CRAIG LASSIG

Biali, którzy chcą odwiedzić skrzyżowanie w Minneapolis, nazwane George Floyd Square, na którym zginął 46-letni czarnoskóry mężczyzna, będą musieli przestrzegać specjalnych instrukcji. Miejsce zostało przekształcone w „strefę autonomiczną”.

Skrzyżowanie wschodniej części 38 ulicy i Alei Chicago przemianowano na George Floyd Square. Tablica informacyjna określa ten obszar jako „świętą przestrzeń wspólnoty, publicznego żalu i protestu”.

Napis głosi, że Floyd „wydał tam ostatnie tchnienie uciskany kolanem”. Tablica wzywa do uhonorowania przestrzeni jako miejsca, gdzie można się zjednoczyć i zademonstrować smutek. Są tam też instrukcje dla białych, w tym apele m.in. „o wsłuchiwanie się, uczenie i opłakiwanie”.

Instrukcja nawołuje, aby biali wzbogacali raczej energię miejsca, a nie czerpali z niego korzyści. Apeluje o postępowanie, które nie prowadzi do krzywdzenia BIPOC (akronim określający czarnoskórych oraz innych mniejszości rasowych), jak też zwracanie się do innych białych zachowujących się problematycznie o wyrażanie współczucia.

„Biali są zachęcani do angażowania się, a nie eskalacji, tak aby była to chwila przyswajania nowych rzeczy, a nie destrukcyjnych zachowań" – głosi napis na tablicy.

Według telewizji Fox News od czasu śmierci Floyda, teren wokół George Floyd Square stał się „strefą autonomiczną”. Odnotowano tam rekordowy poziom brutalnej przestępczości i przemocy przy użyciu broni.

„Betonowe barykady ustawione w zeszłym roku, aby chronić uczestników demonstracji przed ruchem ulicznym, teraz pełnią rolę barier dla »strefy autonomicznej«. Przejęli ją uzbrojeni osobnicy deklarujący, że służby porządkowe są niemile widziane, a działalność gangów, handel narkotykami i przemoc z użyciem broni zakłóciły funkcjonowanie lokalnych biznesów” – argumentuje Fox News.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy