We wtorek w warszawskich Łazienkach została otwarta wystawa plenerowa „Polski przemysł lotniczy. Od traktatu ryskiego do kampanii wrześniowej”. Została przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w związku z przypadającą w tym roku 120. rocznicą urodzin i 90. rocznicą śmierci inż. pil. Zygmunta Puławskiego, najsłynniejszego konstruktora lotniczego II RP.
Podczas uroczystości w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia. Ekspozycja prezentowana była na ogrodzeniu Łazienek Królewskich przy Belwederze.
– Ta wystawa to powód do dumy z pokolenia, ktore nie tylko przywrocilo nas na mapy swiata, ale rowniez w okresie II RP staralo sie dolaczyc Polske do grona panstw, ktore ciesza sie uznaniem rowniez przez rozwoj swojej mysli technicznej zwiazanej z awiacja – min. @JanKasprzyk pic.twitter.com/x6ROZVhjyh
— UdSKiOR (@Kombatanci) July 6, 2021
Zygmunt Puławski urodził 24 października 1901 r. w Lublinie. W latach szkolnych zaangażował się w harcerstwo. Maturę w Szkole Handlowej Męskiej A. i J. Vetterów w Lublinie zdał w maju 1920 r.
Jesienią 1920 r. rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej, od pierwszego roku działając w Sekcji Lotniczej Koła Mechaników Studentów. W trakcie nauki utrzymywał się, dając korepetycje, znajdował też czas na uprawianie wioślarstwa, kajakarstwa, wspinaczki górskiej i narciarstwa w Akademickim Związku Sportowym. Był także członkiem Aeroklubu Warszawskiego.
W @muzeumlazienki, podczas wernisażu wystawy plenerowej pt. „Polski przemysł lotniczy. Od traktatu ryskiego do kampanii wrześniowej”, Szef #UdSKiOR @JanKasprzyk uhonorował medalami #ProPatria pracowników #CBW zasłużonych w kultywowaniu polskich tradycji niepodległościowych. pic.twitter.com/DbKxpvhONY
— UdSKiOR (@Kombatanci) July 6, 2021
Mając 23 lata Puławski zdobył nagrodę w konkursie ogłoszonym przez Departament Żeglugi Powietrznej Ministerstwa Spraw Wojskowych na projekt dwupłatowego samolotu myśliwskiego.
W 1926 r. został powołany do Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. Po odbytym wstępnym szkoleniu wojskowym i teoretycznym kursie lotniczym dalsze przeszkolenie w lotach odbył w Szkole Pilotów w Bydgoszczy.
Szef #UdSKiOR @JanKasprzyk wspólnie z Wicemarszałek #Sejm @MMGosiewska, reprezentującym Ministra @WSkurkiewicz Pawłem Dychtem oraz przedstawicielami najwyższych władz wojskowych zainaugurował dziś w @muzeumlazienki wystawę #CBW na temat polskiego przemysłu lotniczego w II RP. pic.twitter.com/p6hLnIxtXZ
— UdSKiOR (@Kombatanci) July 6, 2021
Pracę zawodową rozpoczął w 1927 r. w Warszawie, zostając kierownikiem grupy konstruktorów Centralnych Warsztatów Lotniczych. Tam opracował swój pierwszy samolot myśliwski PZL P-1. Jego konstrukcją był słynną „jedenastka” PZL, stanowiąca podstawowy samolot polskiego lotnictwa myśliwskiego w wojnie obronnej 1939 r.
W lutym 1931 r. dokonał pierwszego oblotu swojej nowej konstrukcji PZL-12. 21 marca 1931 r. uległ wypadkowi w czasie oblotu amfibii, czyli najnowszego prototypu samolotu turystycznego, nad Warszawą. Puławski zmarł w wieku 29 lat w wyniku odniesionych obrażeń w jednym ze stołecznych szpitali.