Przejdź do treści
21:40 Chełm: Prezydent-elekt Karol Nawrocki podczas obchodów 82. rocznicy Rzezi Wołyńskiej: Nie możemy zgodzić się na to, że odmawia się nam Polakom prawa do pochowania ofiar ludobójstwa wołyńskiego
19:45 Ukraina: Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek o przywróceniu dostaw broni ze strony Stanów Zjednoczonych
17:15 Poseł Marcin Romanowski złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez grupę posłów zasiadających w Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnych - chodzi o bezprawne próby przejęcia KRRiT
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Świat tonie w kryzysie intelektualnym. Znamy winowajcę

Źródło: szklane ekrany - pixabay.com

Alarmujące wieści płyną z analizy Financial Times, opartej na danych z testów PISA i OECD. Wynika z nich, że globalna zdolność do logicznego myślenia i rozwiązywania problemów ulega stopniowemu pogorszeniu. Szczytowe wyniki w tych obszarach odnotowano na początku lat 2010, a od tego czasu obserwujemy systematyczny spadek.

Początkowo winą za pogorszenie wyników obarczano pandemię COVID i jej wpływ na edukację. Jednak analiza długoterminowych trendów ujawnia, że spadek rozpoczął się na długo przed wybuchem pandemii. Wyniki testów PISA z zakresu czytania, matematyki i nauk ścisłych osiągnęły swój szczyt około 2012 roku, a spadek w latach 2012-2018 był często większy niż w latach pandemii.

Niepokojące jest również to, że problem nie ogranicza się jedynie do młodzieży. Badania OECD dotyczące kompetencji dorosłych wskazują na podobne spadki we wszystkich grupach wiekowych. Jednocześnie brakuje szeroko zakrojonych badań nad zdolnością koncentracji i uwagi.

Jednym z nielicznych źródeł jest coroczne badanie "Monitoring the Future", w którym od lat 80. XX wieku pytani są 18-latkowie o trudności z myśleniem, koncentracją i nauką. O ile w latach 90. i 2000. odsetek uczniów zgłaszających takie problemy był stabilny, o tyle od połowy lat 2010 obserwujemy gwałtowny wzrost. Ten punkt zwrotny zbiega się z masowym upowszechnieniem dostępu do informacji online.

Analitycy sugerują, że jedną z przyczyn może być przejście od tekstu do mediów wizualnych i coraz większe uzależnienie od ekranów. Spada odsetek osób czytających książki – w USA w 2022 roku spadł poniżej 50%. Co znamienne, w wielu krajach spadek umiejętności czytania idzie w parze z pogorszeniem wyników z zakresu matematyki i rozwiązywania problemów. W krajach o wysokich dochodach aż 25% dorosłych nie potrafi wykorzystywać matematycznego rozumowania do analizy i oceny twierdzeń. W USA odsetek ten wynosi aż 35%.

Financial Times zwraca uwagę na zmianę w sposobie konsumowania informacji – od skończonych stron internetowych do niekończących się strumieni treści i powiadomień. Coraz rzadziej aktywnie wyszukujemy informacje, a coraz częściej jesteśmy zalewani pasywnym strumieniem treści. To przejście od zachowań autodeterminowanych do pasywnego konsumowania informacji i ciągłej zmiany kontekstu.

Badania wskazują, że aktywne i celowe korzystanie z technologii cyfrowych może być korzystne, natomiast zachowania, które zyskały na popularności w ostatnich latach, negatywnie wpływają na zdolność przetwarzania informacji, uwagę, pamięć roboczą i samoregulację.

Podsumowując, podstawowe zdolności intelektualne człowieka pozostają nienaruszone, ale ich realizacja jest uzależniona od potencjału i wykonania. W przypadku wielu osób środowisko cyfrowe utrudnia realizację tego drugiego.

Źródło: Republika/Financial Times

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Rosja oficjalnie określiła Francję jako swojego głównego przeciwnika w Europie

Tusk się pogubił? Najpierw mówi, że problemu nie ma, potem zamyka granicę!

TVP odpuszcza „Lalkę”! Wszystko przez Netflixa?

Prezydent-elekt Nawrocki apeluje o ekshumacje ofiar Wołynia

Dworczyk: Czas na prawdę i godny pochówek

KRRiT pod ostrzałem. Romanowski: To próba usunięcia organu konstytucyjnego!

SPRAWDŹ TO!

Bodnar wystosował długi list do prezydenta Dudy

Złoty przycisk od Youtube dla Sławomira Mentzena

Lech i Legia ruszają po pierwsze trofeum w sezonie

Przygotowania do obchodów 105. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Granica jak sito. Niemcy przerzucają migrantów do Polski!

Zobacz, ile Świątek zarobi na Wimbledonie!

Najnowsze

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Tusk się pogubił? Najpierw mówi, że problemu nie ma, potem zamyka granicę!

TVP odpuszcza „Lalkę”! Wszystko przez Netflixa?

Prezydent-elekt Nawrocki apeluje o ekshumacje ofiar Wołynia

Dworczyk: Czas na prawdę i godny pochówek

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Rosja oficjalnie określiła Francję jako swojego głównego przeciwnika w Europie