Przejdź do treści
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Izrael wypuścił nagrodzonego Oscarem palestyńskiego reżysera

Źródło: x.com/@IpIndependent

Izrael wypuścił we wtorek nagrodzonego Oscarem palestyńskiego reżysera Hamdana Ballala, który został aresztowany przez wojsko w poniedziałek po ataku żydowskich osadników na jego wioskę na okupowanym Zachodnim Brzegu. Ballal powiedział, że został pobity przez osadników, gdy filmował ich atak.

Ballal opuścił we wtorek po południu posterunek policji w Kirjat Arba, mężczyzna miał siniaki na twarzy, zakrwawione ubranie i wraz z dwoma innymi uwolnionymi Palestyńczykami udał się od razu do szpitala - przekazała agencja Associated Press.

"Przez całą dobę miałem zawiązane oczy" - powiedział AP reżyser, dodał, że osadzono go w zimnej celi i przez całą noc marzł. Adwokatka zatrzymanych Leah Cemel zaznaczyła, że zatrzymani Palestyńczycy otrzymali jedynie minimalną opiekę medyczną po tym, gdy zostali ranni podczas ataku osadników. Prawniczka dodała, że nie miała dostępu do swoich klientów przez kilka godzin po zatrzymaniu.

Zostali zaatakowani

Ballal i inni mieszkańcy wsi Suseja położonej na południu Zachodniego Brzegu Jordanu uczestniczyli w poniedziałek wieczorem w iftarze, tradycyjnym posiłku kończącym codzienny post podczas ramadanu, gdy zgromadzenie zostało zaatakowane przez dziesiątki osadników - powiedział agencji Reutera szef lokalnego samorządu Dżihad Nawajaa.

 

Według relacji świadków częściowo zamaskowani i uzbrojeni osadnicy rzucali kamieniami w mieszkańców, samochody i domy, zaatakowali też grupę obecnych na miejscu żydowskich aktywistów pokojowych. Służby izraelskie informowały, że Palestyńczycy odpowiedzieli, rzucając kamieniami w osadników i funkcjonariuszy.

Chciał uniemożliwić napaść

Wojsko przekazało, że trzej zatrzymani Palestyńczycy zostali oskarżeni o rzucanie kamieniami w izraelskich funkcjonariuszy. Dodało, że aresztowano też izraelskiego cywila, który brał udział "w brutalnej konfrontacji". Według Cemel, Ballal i dwóch pozostałych zatrzymanych zaprzecza tym oskarżeniom.

Lamia Ballal, żona filmowca, powiedziała dziennikarzom, że osadnicy zebrali się wokół ich rodzinnego domu, a reżyser wyszedł na zewnątrz, by uniemożliwić im napaść. Później widziała przez okno jak trzech mężczyzn w mundurach bije karabinowymi kolbami jej męża, a on krzyczy "umieram".

Film o przemocy

W marcu Ballal wraz z palestyńskim aktywistą Baselem Adrną i dwoma Izraelczykami, Juwalem Abrahamem i Rachel Szor, otrzymał Oscara za najlepszy pełnometrażowy filmu dokumentalny. Izraelsko-palestyński film "Nie chcemy innej ziemi" (ang. "No Other Land") opowiada o przemocy i przesiedleniach Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Oczywiście po Oscarach atakują nas częściej - powiedziała Ballal, zaznaczając, że nie była to pierwsza napaść osadników na Suseję.

Stają po stronie agresorów

Zachodni Brzeg Jordanu jest od 1967 r. okupowany przez Izrael. Od lat 90. częścią tego obszaru współadministruje Autonomia Palestyńska. Izrael jest od dawna oskarżany o łamanie praw Palestyńczyków, w tym przymusowe przesiedlenia i przejmowanie ziemi. Na tym terenie powstały też liczne osiedla żydowskich osadników. Na Zachodnim Brzegu mieszka obecnie blisko 3 mln Palestyńczyków i ok. 500 tys. żydowskich osadników.

W ostatnim czasie media i organizacje broniące praw człowieka informowały o wzroście przemocy radykalnych osadników wobec Palestyńczyków, zarzucając władzom izraelskim niewystarczającą reakcję lub stawanie po stronie agresorów.

Źródło: x.com, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Najnowsze

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu