Przejdź do treści
12:10 Litwa: Rosja odpowiada za zniszczenie pomnika przywódcy ruchu oporu przeciwko ZSRR
11:54 Komisja Europejska zaproponowała nowy cel klimatyczny - by w 2040 r. UE zmniejszyła emisję gazów cieplarnianych o 90 proc. względem 1990 r.
11:25 Śląskie: policjanci zamknęli działającą w Rybniku agencję towarzyską, prowadzoną pod szyldem klubu nocnego. Zatrzymane i aresztowane zostały trzy osoby, którym śledczy zarzucają m.in. czerpanie korzyści z prostytucji i pranie brudnych pieniędzy
11:01 Iran: prezydent Iranu Masud Pezeszkian ogłosił ustawę o zawieszeniu współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA)
10:29 Raport: w czerwcu sprzedaż nowych mieszkań spadła o 8,7 proc. wobec maja; ceny bez zmian
10:02 Policja: rozbito międzynarodowy gang porywaczy, odpowiedzialny za brutalne porwania cudzoziemców na terenie Polski i Łotwy. Zatrzymano cztery osoby
09:42 Egipt: co najmniej cztery osoby zginęły w wyniku przewrócenia się statku wiertniczego w Zatoce Sueskiej, w północno-zachodniej części Morza Czerwonego
09:19 Zielona Góra: do pięciu lat więzienia grozi 29-latkowi za brutalne zaatakowanie ratownika medycznego na terenie szpitala w Zielonej Górze. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do sądu
Radio Republika Gościem poranka w Radiu Republika w środę, 2 lipca, o godz. 07:08 będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.
Zaproszenie W czwartek (3.07) o godz. 9:30 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem wiceprezesa PiS Mateusza Morawieckiego oraz parlamentarzystów
Wydarzenie 2.07 (środa). Od godz. 15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Dwóch naukowców z Polski laureatami prestiżowych grantów ERC

Źródło: Twitter@ERC_Research

Dr Maciej Trusiak z Politechniki Warszawskiej i dr Łukasz Sterczewski z Politechniki Wrocławskiej znaleźli się w gronie 400 laureatów ERC Starting Grants - prestiżowych grantów przyznawanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych

Listę zdobywców grantów ogłoszono we wtorek w południe.W tej edycji ERC przeznaczyła w sumie na wszystkie granty 628 mln euro. Projekty zostaną zrealizowane w 24 krajach europejskich. Najwięcej w Niemczech (87 projektów), Francji (50), Holandii (44), Wielkiej Brytanii (32) – poinformowało biuro prasowe ERC.

Congratulations to Assistant Professors Kasper Karlsson @KaspKarl and Juan Pablo Lopez @JPablo_Neuro for being awarded the prestigious @ERC_Research Starting Grants! 🙌 #ERCStGhttps://t.co/CCm9QNwCZt pic.twitter.com/25GAsOE79D

— Karolinska Institutet (@karolinskainst) September 5, 2023

 Starting Grants mogą otrzymać naukowcy od 2 do 7 lat po doktoracie, na projekt trwający do 5 lat. ERC wspiera nowatorskie pomysły we wszystkich dziedzinach nauk. Laureaci mają swobodę w wyborze programu badawczego i budowy własnego zespołu.

Wśród badaczy, którzy zrealizują grant w polskich ośrodkach znalazł się dr Maciej Trusiak z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Naukowiec specjalizuje się w nanoskopii optycznej i chce poszerzyć wiedzę o dynamice pęcherzyków zewnątrzkomórkowych (nano-bioobiektów emitowanych przez wszystkie komórki) w obrębie żywych hodowli komórkowych, z unikalną precyzją na poziomie pojedynczych pęcherzyków. Wraz z zespołem zrealizuje projekt w Grupie Ilościowego Obrazowania Obliczeniowego (ang. Quantitative Computational Imaging QCI LAB).

„W naukach biologicznych i biomedycznych kluczowe jest obrazowanie żywych komórek bez ingerencji, ale również w szerokim polu widzenia. Metodą, która w sposób naturalny radzi sobie z problemem ograniczeń pola widzenia, jest bezsoczewkowa mikroskopia holograficzna. Wykorzystuje fizyczne podstawy poosiowej holografii, wprowadzone przez Dennisa Gabora, za co uzyskał nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1971 r.” – powiedział Maciej Trusiak, cytowany w komunikacie prasowym Politechniki Warszawskiej.

 Trusiak wyraził nadzieję, że wyniki badań, które uzyska w ramach grantu ERC znacząco wpłyną na możliwości obrazowania.„Jeśli wszystko się powiedzie, możliwe będzie obrazowanie w tak szerokim polu, które byśmy uzyskali łącząc ze sobą pola z przeszło 12 tysięcy mikroskopów fazowych obecnie dostępnych na rynku. Jeśli chodzi o przepustowość informacyjną, która obecnie liczona jest w megapikselach, będę chciał uzyskać poziom dziesiątek gigapikseli” – powiedział Trusiak.

Drugim laureatem grantu ERC jest dr Łukasz Sterczewski z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej. Zrealizuje projekt „TeraERC - Chip-based room-temperature terahertz frequency comb spectrometers” (Spektrometry terahercowe pracujące w temperaturze pokojowej na bazie zintegrowanych optycznych grzebieni częstotliwości).

„Fale terahercowe to jedna z najmniej zbadanych części widma promieniowania elektromagnetycznego. Naukowcy na całym świecie starają się znaleźć sposób na ich szersze i bardziej efektywne wykorzystanie, a jeśli im się uda, to efektem mogą być przełomowe rozwiązania technologiczne w wielu dziedzinach – od medycyny, przez bezpieczeństwo, aż po eksplorację kosmosu” – czytamy w komunikacie przesłanym do mediów przez biuro prasowe Politechniki Wrocławskiej.

 Dużym problemem w wykorzystaniu tego typu rozwiązań na szerszą skalę jest jednak brak odpowiedniej technologii. Obecnie stosowanie fal terahercowych jest bowiem w wielu przypadkach ograniczone do warunków laboratoryjnych i wymaga specjalistycznego sprzętu. To właśnie z tym wyzwaniem chce się zmierzyć dr inż. Łukasz Sterczewski w swoim projekcie.

„Można powiedzieć, że moje badania mają na celu demokratyzację tej technologii, czyli danie ludziom dostępu do unikalnego zakresu spektralnego. Zaproponowałem miniaturyzację i stworzenie przenośnych urządzeń pracujących w temperaturze pokojowej, których wykorzystanie byłoby proste i efektywne. Mowa tutaj o systemie, który będzie wykorzystywał do skanowania pojedynczy piksel i docelowo miałby wielkość latarki. Żeby osiągnąć sukces musimy jednak przełamać wiele barier, takich jak np. problem sprzężenia optycznego czy odpowiedniego dostrojenia parametrów laserów, gdzie niewielkie zmiany mogą mieć kolosalny wpływ na uzyskane wyniki” – tłumaczy Sterczewski.

 Europejska Rada ds. Badań przyznaje granty ERC Starting Grants od 2007 r. Jej budżet wynosi ponad 16 mld euro i jest częścią programu Horizon Europe. Członków Rady Naukowej – ciała zarządzającego – wybiera Komisja Europejska.

PAP, Facebook

Wiadomości

Bąkiewicz o zapowiadanych przez Tuska „posterunkach kontrolnych” na granicy z Niemcami

Absolutny rekord! Republika z 6 milionami wyświetleń w jeden dzień

Krystyna Pawłowicz odchodzi z Trybunału Konstytucyjnego? Nieoficjalne informacje

Jabłoński miażdży Pińskiego: „Sąd Najwyższy zignorował bota Grok 3”

Gramatyka: nielegalni imigranci nie powinni wjeżdżać do Polski

Schetyna podpadł "szurskiej sekcie" Giertycha. W neo-TVP mówi o zwycięstwie Nawrockiego [WIDEO]

Kolejne zwycięstwo Republiki! Polacy wybrali

Krysztopa: Niemcy wprowadzają strukturalny chaos w Polsce

Trzaskowski całą kampanię chwalił się, jakim jest "dobrym gospodarzem". A metro nie działa w pełni już drugi dzień!

Kuźmiuk: Hołownia mówił wprost, że nie weźmie udziału w zamachu stanu

Trump wygrywa ważny proces. Stacja CBS zapłaci 16 milionów dolarów za zmanipulowany wywiad z Harris

Rachoń ujawnia szokujące dokumenty. Migrant opisał szlak z Jemenu do Niemiec przez Polskę!

Granica z Niemcami jak sito. Matecki publikuje znamienne WIDEO

Hubert Urbański po 26 latach odchodzi z TVN! „Milionerzy” trafiają do Polsatu

KO na równi pochyłej. Kolejny sondaż potwierdza fatalny dla partii Tuska trend

Najnowsze

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Jabłoński miażdży Pińskiego: „Sąd Najwyższy zignorował bota Grok 3”

Gramatyka: nielegalni imigranci nie powinni wjeżdżać do Polski

Schetyna podpadł "szurskiej sekcie" Giertycha. W neo-TVP mówi o zwycięstwie Nawrockiego [WIDEO]

Kolejne zwycięstwo Republiki! Polacy wybrali

Bąkiewicz o zapowiadanych przez Tuska „posterunkach kontrolnych” na granicy z Niemcami

Absolutny rekord! Republika z 6 milionami wyświetleń w jeden dzień

Krystyna Pawłowicz odchodzi z Trybunału Konstytucyjnego? Nieoficjalne informacje