Abp Marek Jędraszewski z nagrodą im. Henryka Pobożnego

Już po raz szósty w Legnicy zostanie wręczona Nagroda im. Henryka Pobożnego, którą w 2020 roku ustanowiło Stowarzyszenie Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej. Ideą Nagrody jest promowanie i nagradzanie osób, które – poprzez odwagę, bezkompromisowość, wiedzę, kulturę i różne formy działalności publicznej – idą we współczesnym świecie drogą ukazaną niegdyś przez Patronów Bractwa: księcia Henryka Pobożnego i jego małżonkę księżną Annę. Osób, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji łacińskiej, Ojczyzny, życia i godności człowieka. Nagroda wręczana w Legnicy to wyraz wiary w to, że ideały, które były fundamentem chrześcijańskiej Europy i Polski są nadal żywe i warte tego, by stawać w ich obronie. W tym roku nagrodę otrzyma abp prof. dr hab. Marek Jędraszewski – Metropolita Krakowski.
Stowarzyszenie zwane też Bractwem Henryka Pobożnego powstało w roku 2015, a jego celem jest rozwój duchowy oraz dążenie do świętości przez naśladowanie postaw i wartości uosabianych przez patronów księcia Henryka i księżną Annę. Popularyzowanie pary książęcej i dążenie do wyniesienia jej na ołtarze podejmowało od lat legnickie Duszpasterstwo Ludzi Pracy’90, które stało się zaczynem powołania bractwa.
„Jest coś niezwykłego w postaci Henryka, który postanawia przeciwstawić się nawałnicy ze Wschodu i walczy do końca, nawet gdy wydaje się, że przegrana jest pewna. (…) W czasach, gdy Europa przeżywa kryzys wartości, potrzebujemy takich bohaterów. Henryk Pobożny jest nie tylko ważną postacią dla Polski, ale powinien być przypominany całej Europie” – mówi Tomasz Łysiak, jeden z inicjatorów powstania bractwa, który dodaje, że w diecezji legnickiej toczy się proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Henryka Pobożnego, który zginął 9 kwietnia 1241 roku w bitwie pod Legnicą.
Za wartości szczególnie ważne bractwo uznaje obronę podstaw chrześcijańskiej, łacińskiej cywilizacji, takich jak: prawo naturalne, w tym prawo do życia i naturalnej śmierci; tradycyjnie rozumianą rodzinę katolicką; chrześcijańską kulturę moralną oraz obecność Boga w społeczno-kulturalnej przestrzeni publicznej; patriotyzm i krzewienie postaw patriotycznych wśród młodzieży oraz wychowanie przyszłych pokoleń w duchu pobożności i przywiązania do tradycji i chrześcijańskiego dziedzictwa.
„Postawa księcia Henryka II Pobożnego, który w bitwie stoczonej z mongolskimi najeźdźcami na Dobrym Polu pod Legnicą, 9 kwietnia 1241 roku, oddał życie broniąc chrześcijańskiej Europy oraz wartości cywilizacji łacińskiej, stała się inspiracją dla wielu pokoleń Polaków. Książę był i nadal pozostaje trwałym świadectwem niezłomności w obliczu zagrażającego zła. Symbolicznie uosabia on także bohaterów, często bezimiennych, którzy w obronie wiary i Ojczyzny złożyli w ofierze swoje istnienia” – czytamy w statucie Stowarzyszenia.
W poprzednich latach nagrodę im. Henryka Pobożnego otrzymali: prof. Andrzej Nowak (2020), prof. Jan Żaryn (2021), Halina Łabonarska (2022), małżonkowie Angelika Korszyńska-Górny i Grzegorz Górny (2023) oraz prof. Krzysztof Szwagrzyk (2024).
Abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, profesor nauk teologicznych, święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1973 roku z rąk ks. abp. Antoniego Baraniaka. W 1974 roku uzyskał licencjat kanoniczny z teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu na podstawie pracy „Problematyka osoby w filozofii Gabriela Marcela”. W czerwcu 1977 roku uzyskał licencjat z filozofii na Gregorianie w Rzymie na podstawie pracy „La filosofia del simbolo religioso di Paul Ricoeur” (wyróżniona złotym medalem Uniwersytetu Gregoriańskiego), natomiast dnia 20 grudnia 1979 roku obronił pracę doktorską „Le relazioni intersoggettive nella filosofia di Emmanuel Levinas” (praca nagrodzona złotym medalem Ojca Świętego Jana Pawła II). Po powrocie do Polski: w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu, w latach 1980-1987 prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, a w latach 1987-1996 redaktorem, od 1990 redaktorem naczelnym „Przewodnika Katolickiego”. W 1991 roku habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie na podstawie rozprawy „Jean-Paul Sartre i Emmanuel Levinas – w poszukiwaniu nowego humanizmu. Studium analityczno-porównawcze”. 17 maja 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Archidiecezji Poznańskiej. Jego dewizą biskupią są słowa „Scire Christum” („Znać Chrystusa”). W związku z powstaniem Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 26 listopada 1998 roku otrzymał nominację na stanowisko profesora nadzwyczajnego UAM. 2 stycznia 2002 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. 11 lipca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował bp. Marka Jędraszewskiego arcybiskupem metropolitą łódzkim. Cztery lata później, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Ojciec Święty Franciszek mianował abp. prof. Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim.
Wręczenie Nagrody im. Henryka Pobożnego abp. Markowi Jędraszewskiemu odbędzie się 5 kwietnia 2025 r. godz. 17.00 w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy, pl. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1.
Laudację dla laureata wygłosi prof. dr hab. Wojciech Polak. W programie m.in. wykład abp prof. dr hab. Marek Jędraszewski „Polska – nie przedmurze, ale wyspa”; koncert wokalny Magdaleny Buczkowskiej (sopran); słowo Biskupa Legnickiego bp prof. dr hab. Andrzeja Siemieniewskiego.