„Kulisiewicz. Lapidarne piękno”. Wystawa prac wybitnego polskiego grafika [wideo]

Tomasz Domański 25-11-2022, 11:54
Telewizja Republika

W Zachęcie otwarto wystawę „Kulisiewicz. Lapidarne piękno”. Zgromadzono ponad pół tysiąca dzieł wybitnego rysownika i grafika. Prezentowane prace pochodzą z wielu galerii i muzeów, takich jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Azji i Pacyfiku czy Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, a także Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Warszawy. Znaczną część wystawy stanowią prywatne kolekcje Wandy i Leonarda Pietraszaków, Jacka Kudelskiego oraz Jacka Łozowskiego.

Ekspozycji towarzyszy bogato ilustrowany katalog z reprodukcjami najciekawszych i najważniejszych prac artysty, zawierający teksty dr. Janusza Janowskiego, dr Anny Manickiej, Jacka Kudelskiego oraz wspomnienie autorstwa przyjaciół artysty, Wandy i Leonarda Pietraszaków, a także kalendarium opracowane przez Zuzannę Sękowską.

Tadeusz Kulisiewicz urodził się w Kaliszu w 1899 r. Tutaj zdał maturę i wykonał pierwsze ilustracje do miejscowych czasopism szkolnych. Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Dekoracyjnych w Poznaniu i Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1946 był profesorem Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie. Tworzył drzeworyty i grafiki w innych technikach. Indywidualne wystawy prac artysty prezentowane były w licznych krajach Europy, Azji i obu Ameryk. Zmarł w 1988 r.

Ekspozycja „Kulisiewicz. Lapidarne piękno” będzie dostępna dla publiczności w Zachęcie-Narodowej Galerii Sztuki od 19 listopada 2022 r. do 5 marca 2023 r. w Zachęcie- Narodowej Galerii Sztuki.

Dowiedz się więcej. Posłuchaj rozmowy z Januszem Janowskim, dyrektorem Galerii Narodowej "Zachęta" w Warszawie.
Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy