Przejdź do treści

Koniec misji w Afganistanie. Szef MON: Udowodniliśmy, że Wojsko Polskie jest gotowe wspierać naszych sojuszników

Źródło: Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Polscy żołnierze w Afganistanie udowodnili, że Wojsko Polskie jest gotowe wspierać naszych sojuszników zawsze, kiedy jest taka potrzeba; ten egzamin zdaliście celująco - powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak witając we Wrocławiu ostatnich żołnierzy wracających z misji afgańskiej.

W środę po południu we Wrocławiu wylądował samolot C-130 Hercules z żołnierzami wracającymi z ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Tym samym cały polski personel wojskowy w Afganistanie wrócił do Polski.

Szef MON przemawiając we Wrocławiu do żołnierzy podkreślił, że "przez te wszystkie lata godnie reprezentowali oni Polskę w ramach sojuszniczej misji w Afganistanie". "Zakończyła się misja w Afganistanie. To była decyzja sojusznicza. Wypełniliście misję, udowodniliście, że żołnierze Wojska Polskiego są gotowi wspierać naszych sojuszników zawsze wtedy, kiedy jest taka potrzeba" - powiedział Błaszczak.

Ocenił, że misja w Afganistanie stanowiła "olbrzymie wyzwanie".

- Można powiedzieć, że po II wojnie światowej, obok misji irackiej, misja w Afganistanie była największym wyzwaniem przed jakim stanęło Wojsko Polskie. Ten egzamin został zdany na ocenę celującą - podkreślił minister obrony.

Dodał przy tym, że wyzwania dotyczyły zarówno sytuacji militarnej w Afganistanie, jak i klimatu, położenia, czy pewnych wyzwań kulturowych.

- To wszystko powodowało, że te wyzwania, które stanęły przed Wojskiem Polskim były rzeczywiście bardzo poważną próbą – zaznaczył Błaszczak.

Koniec misji w Afganistanie????????. Po prawie dwóch dekadach Polacy ????????wracają do domu. Na lotnisku we #Wrocław ostatnią grupę polskich żołnierzy PKW #Afganistan powitał minister @mblaszczak

➡️https://t.co/7kWNeNxBBT pic.twitter.com/ficnehUMFI

— Ministerstwo Obrony Narodowej ???????? (@MON_GOV_PL) June 30, 2021

- To była też próba charakteru i również z tej próby wyszliście zwycięsko. Można powiedzieć, że żołnierze Wojska Polskiego poprzez udział w misji w Afganistanie podnieśli swoje umiejętności wojskowe. Można powiedzieć, że Wojsko Polskie nabyło cennych doświadczeń, można też podkreślić, że poprzez szkolenie żołnierzy wojsk afgańskich wykonaliście bardzo dobrą pracę budującą bezpieczeństwo w tym dalekim kraju - dodał szef MON.

Przypomniał, że Polacy w Afganistanie wspierali też ludności cywilną, budowali drogi, szkoły i szpitale.

- Niestety 43 żołnierzy nie wróciło z misji afgańskiej, 200 zostało rannych. Państwo polskie pamięta o nich i o ich rodzinach - zapewnił Błaszczak. Jak zaznaczył, dwa lata temu została znowelizowana ustawa o weteranach, która znacząco poszerza zakres wsparcia, jakiego państwo polskie udziela weteranom i ich rodzinom.

Minister podziękował też żołnierzom Wojska Polskiego za postawę, która – jak mówił – jest dostrzegana i doceniana wśród naszych sojuszników.

- Można także powiedzieć, że żołnierze Wojska Polskiego wracają z misji w Afganistanie pewni swoich umiejętności, dlatego, że te umiejętności zostały sprawdzone w praktyce i ten egzamin został celująco zdany – podkreślił.

Misja w Afganistanie była jedną z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego; polscy żołnierze byli obecni w Afganistanie prawie 20 lat, w misji uczestniczyło ponad 33 tys. polskich żołnierzy i pracowników MON.

W czerwcu prezydent Andrzej Duda poinformował, że zgodnie z decyzjami naszych sojuszników, Polska nie przedłuży pobytu swojego kontyngentu w Afganistanie i z końcem czerwca zakończy wojskowe zaangażowanie w tej operacji NATO.

Min. @mblaszczak: dziś zakończyła się misja Polaków ???????? w Afganistanie ????????.To była decyzja sojusznicza. Wypełniliście tę misję celująco.Udowodniliście, że żołnierze Wojska Polskiego są w stanie wspierać naszych sojuszników zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.Dziękuję wam za tę służbę pic.twitter.com/WB2147IhSD

— Ministerstwo Obrony Narodowej ???????? (@MON_GOV_PL) June 30, 2021

14 kwietnia Rada Północnoatlantycka – główny polityczny organ decyzyjny NATO – uznała, że "nie ma militarnego rozwiązania" wobec wyzwań, przed którymi stoi Afganistan, i poinformowała o zakończeniu sojuszniczej misji w tym kraju. Zapewniła, że "wycofanie będzie uporządkowane, skoordynowane i przemyślane" i ma się zakończyć w ciągu kilku miesięcy.

Dzień wcześniej Biały Dom zapowiedział, że do 11 września br. - 20. rocznicy ataków terrorystycznych – z Afganistanu wyjdą wojska amerykańskie. Administracja USA podkreśliła, że decyzja została skonsultowana z sojusznikami z NATO. 14 kwietnia decyzję o zakończeniu zaangażowania w Afganistanie oficjalnie ogłosił prezydent Joe Biden.

Po zamachach 11 września 2001 r. Sojusz Północnoatlantycki po raz pierwszy i dotychczas jedyny powołał się na artykuł 5. traktatu waszyngtońskiego – mówiący o wspólnej obronie w razie ataku na jednego z sojuszników – choć formalnie misja nie była prowadzona na podstawie tego artykułu.

Polska poparła rozpoczętą w 2001 r. przez USA operację Enduring Freedom, a w 2002 r. wydzieliła do niej kontyngent złożony z żołnierzy jednostki specjalnej Grom, saperów i logistyków. Także w 2002 r. Wojsko Polskie wydzieliło pierwszą, 300-osobową grupę do dowodzonych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa – ISAF.

W 2007 r. Polska zwiększyła swoje zaangażowanie i przejęła odpowiedzialność za dwie afgańskie prowincje. W szczytowym okresie polski kontyngent wojskowy w Afganistanie liczył ponad 2,5 tys. żołnierzy. Pod koniec 2014 r. – kiedy kończyła się misja ISAF – koszty polskiej obecności wojskowej w Afganistanie przekroczyły 6 mld zł. Po zakończeniu misji ISAF Polacy włączyli się w kolejną natowską misję - Resolute Support o charakterze doradczo-szkoleniowym. Ostatnia, 13. zmiana PKW liczyła maksymalnie 400 żołnierzy i pracowników. 

PAP

Wiadomości

Dziś o 20:15 zapraszamy na "Ściśle jawne"

Czy Polska jest bezpieczna przed atakami migrantów? | Bitwa Polityczna

Polacy chcą, by PKW wypłacił PiS pieniądze

Liga NBA: Spurs wygrywają, Sochan strzela kosze

Semka: Tusk będzie szedł do ostrego konfliktu

Tragiczny wypadek z udziałem pieszego i ciężarówki

„Krwawa Wigilia” 1944 – Andrzej Duda o tragedii w Ochotnicy Dolnej

Zgorzelski nazwał imigrantów „bydłem”. Ludzie oburzeni hipokryzją wicemarszałka z Trzeciej Drogi

Barcelona już nie przewodzi w lidze

Hołda: kameleony polityczne uaktywniły się przed wyborami

Ten kibic rekordzista obejrzał w tym roku... 453 mecze, a to jeszcze nie koniec

Sygnał od naszego Widza: seniorzy mogą nie doczekać się emerytur przed Świętami

Od Nas dla Was. Zespół Republiki z mocą świątecznych życzeń! [WIDEO]

Polska jest zakładnikiem wendety Tuska | Polityczna Kawa

HIT DNIA

Holland znów szokuje. Wraca pomysł jej własnego KOŚCIOŁA! [SONDA]

Najnowsze

Dziś o 20:15 zapraszamy na "Ściśle jawne"

Semka: Tusk będzie szedł do ostrego konfliktu

Tragiczny wypadek z udziałem pieszego i ciężarówki

„Krwawa Wigilia” 1944 – Andrzej Duda o tragedii w Ochotnicy Dolnej

Zgorzelski nazwał imigrantów „bydłem”. Ludzie oburzeni hipokryzją wicemarszałka z Trzeciej Drogi

Czy Polska jest bezpieczna przed atakami migrantów? | Bitwa Polityczna

Polacy chcą, by PKW wypłacił PiS pieniądze

Liga NBA: Spurs wygrywają, Sochan strzela kosze