Kiedyś PO chciała sprzedać Gdańsk Moskwie, dziś PO blokuje wielką fuzję
Planowana przez rząd fuzja dwóch gigantów: Orlenu i Lotosu zostanie odsunięta w czasie. Liderzy senackiej opozycji przyjęli uchwałę o wstrzymaniu połączenia firm. Ich zdaniem - jest to sprzeczne z polskim interesem, ale zagraża również bezpieczeństwu kraju. - Senat wychodzi poza swoje kompetencje - ocenił Marek Pęk z PiS.
Przed posiedzeniem Senatu obstrukcję opozycji przewidywał wicemarszałek Marek Pęk z PiS. „Polska jest jedynym krajem w UE który ma dwa koncerny rywalizujące ze sobą w dziedzinie paliw - czyli Lotos i Orlen. Procesy konsolidacyjne są przeprowadzane na całym świecie. I to jest istota problemu - Senat próbuje zablokować powstanie silnego polskiego koncernu paliwowego!” – sygnalizował na Twitterze. To kolejna próba zablokowania fuzji Grupy LOTOS i PKN ORLEN. Nie udało się z demagogiczną uchwałą to teraz inicjatywa ustawodawcza antyrządowej większości. Senat wychodzi poza swoje kompetencje i próbuje zablokować działania poparte przez Rząd i 85% akcjonariuszy.” – wyjaśniał senator Pęk.
I tak się stało: Senat przyjął w czwartek projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, którego celem jest m.in. wstrzymanie fuzji Orlenu i Lotosu. Warunkiem transakcji jest sprzedaż części aktywów Lotosu, m.in. ponad 400 stacji paliw, które miałby kupić węgierski koncern MOL. Senacki projekt trafi teraz do Sejmu. Projekt poparło 53 senatorów (KO, KP-PSL, PPS, dwóch senatorów z Koła Senatorów Niezależnych, senator Porozumienia Józef Zając oraz dwóch senatorów niezrzeszonych: Stanisław Gawłowski i Jan Maria Jackowski). Przeciwko było 45 senatorów PiS.
Senacki projekt zakłada, że w przypadku wystąpienia przez Polskę z wnioskiem o podjęcie konsultacji w trybie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego (przepis ten przewiduje konsultacje w razie zagrożenia integralności terytorialnej, niezależności politycznej lub bezpieczeństwa któregoś z państw członkowskich NATO), w okresie 270 dni od dnia złożenia wniosku zakazuje się zbywania udziałów, akcji lub praw z akcji należących do Skarbu Państwa w spółkach, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym (przepis ten wymienia 30 największych państwowych spółek, w tym Grupę Lotos S.A.), a także należących do nich przedsiębiorstw lub wyodrębnione części przedsiębiorstw.
Oczywiście antyrządowa większość w #SenatRP niczego nie zablokowała - tylko nieudolnie próbuje - wbrew decyzjom demokratycznego rządu i ponad 80% akcjonariuszy. Senacki projekt trafi teraz do Sejmu i to do demokratycznej większości sejmowej należeć będzie ostatnie słowo... https://t.co/jdcQkyXgD8
— Marek Pęk (@Marek_Pek) April 28, 2022
W sierpniu 2020 r. PKN Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej Grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej. W połowie stycznia PKN Orlen, w ramach wyznaczonych wcześniej przez Komisję Europejską warunków dotyczących planowanego przejęcia Grupy Lotos poinformował, że Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL - 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot - bazy paliw.