Dziś wieczorem izba niższa parlamentu rozpatrzy sprawozdanie komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych dotyczące wniosku Komendanta Głównego Policji o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za wykroczenie popełnione w dniu 2 października 2021 r. przez posła Grzegorza Brauna. W lipcu komisja regulaminowa zarekomendowała Sejmowi uchylenie immunitetu Braunowi.
Szef komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych Kazimierz Smoliński (PiS) podkreślił, że sprawa ta dotyczy jazdy samochodem w miejscu niedozwolonym. "Policja chciała go ukarać mandatem, którego poseł nie przyjął, więc Komendant Główny Policji wystąpił do Sejmu o pozbawienie posła immunitetu".
Policja wystąpiła też z dziesięcioma wnioskami dotyczącymi wyrażenia zgody przez Sejm na pociągnięcie Brauna do odpowiedzialności karnej za wykroczenia. Wnioski zostały złożone w okresie od maja do grudnia 2021 r.
Jak wyjaśniły na posiedzeniu komisji policjantki reprezentujące Komendanta Głównego Policji dziewięć wniosków dotyczyło tak naprawdę jednego zachowania, czyli nieprzestrzegania nakazu zakrywania ust i nosa maseczką w okresie, kiedy taki obowiązek wynikał ze stosownych rozporządzeń.
Policjantki mówiły, że Braun nie zakrywał nosa i ust m.in. podczas konferencji prasowych, większych spotkań w Rzeszowie i w Warszawie, a także podczas wejścia na teren komendy Policji w Rzeszowie, a także nie miał maseczki, gdy przybył na posiedzenie Rady miasta Rzeszowa.
Natomiast ostatni, dziesiąty wniosek dotyczył naruszenia zasad ruchu drogowego, czyli złamania zakazu jazdy w obu kierunkach podczas zgromadzenia publicznego w Warszawie w październiku 2021 r.
Najnowsze
Gala wręczenie nagród „Żeby Polska była Polską”. Jan Pietrzak – rozmowa z legendą
Oszczercy są w strachu. Po zapowiedzi procesów o zniesławienie zaczęli przepraszać prezesa IPN
Montessori w kuchni: Jak uczyć dzieci samodzielności przez przygotowywanie posiłków?
Liga NBA: Osłabieni Mavericks wygrali na wyjeździe