Jach w Republice o Nuclear Sharing: broń jądrowa to broń odstraszająca [wideo]

portal tvrepublika.pl 05-10-2022, 08:31
Artykuł
Telewizja Republika

"My nie chcemy atakować, prowadzić wojny jądrowej. Chcemy, aby nasz agresor wiedział, że użycie tego typu broni spotka się z jeszcze większą odpowiedzią. W ten sposób bardziej zabezpieczamy się przed atakiem nuklearnym" - przyznał przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej Michał Jach (PiS) na antenie Telewizji Republika. Polityk odniósł się w ten sposób do zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w wywiadzie z red. Tomaszem Sakiewiczem dla "Gazety Polskiej" o tym, że Polska chce dołączyć do programu Nuclear Sharing.

"To byłoby zaliczenie Polski do elitarnego klubu NATO. Klubu państw, które w najwyższym stopniu dbają o bezpieczeństwo naszego regionu. To by pokazało jak ważna w NATO jest Polska" - podkreślił Jach.

Następnie, tłumaczył, na czym polega obecność w tego typu programie.

"Ten program polega na tym, że na terenie Europy w trzech miejscach składowana jest broń jądrowa, której właścicielem są Stany Zjednoczone. Gdybyśmy byli dopuszczeni, to każdy taki kraj posiada odpowiednie samoloty. Nasi piloci ćwiczyliby różne akcje/ataki z użyciem takiej taktycznej broni, ale bez tej broni. W momencie zagrożenia bezpieczeństwa ze strony Rosji, USA decydują, czy te poszczególne kraje mogą tej broni użyć" - wyjaśnił.

Zobacz też: Polska w Nuclear Sharing. Temat jest otwarty. Prezydent o broni atomowej

Jak zaznaczył - "broń jądrowa to broń odstraszająca. Potrzebna jest po to, żeby druga strona jej nie użyła".

Polityk podkreślił również, że Polska nie jest stroną, która chce kogokolwiek atakować. "Chcemy, aby nasz agresor wiedział, że użycie tego typu broni spotka się z jeszcze większą odpowiedzią. W ten sposób bardziej zabezpieczamy się przed atakiem nuklearnym" - precyzował. 

Cała rozmowa w oknie poniżej. Polecamy!

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy