Iran przestał rozbudowywać potencjał wzbogacania uranu

Artykuł

Iran praktycznie wstrzymał w ciągu minionych trzech miesięcy rozbudowę swych instalacji do wzbogacania uranu - poinformowała w opublikowanym raporcie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Irańskie zapasy wyżej wzbogaconego uranu - uważnie obserwowane przez Zachód i Izrael, podejrzewające Teheran o prace nad bronią nuklearną - zwiększyły się od sierpnia br. o ok. 5 proc. - do 196 kilogramów.

Reuters podkreśla, że zapasy te są wciąż mniejsze niż 250 kg, niezbędne do skonstruowania bomby atomowej (po dalszym wzbogaceniu).

Jest to pierwszy raport MAEA ws. irańskiego programu nuklearnego od czasu, gdy w sierpniu prezydentem Iranu został uważany za umiarkowanego polityka Hasan Rowhani.

Iran odrzuca oskarżenia Zachodu i zapewnia, że jego program nuklearny służy wyłącznie celom cywilnym.

Zakończone 9 bm. w Genewie rozmowy pomiędzy Iranem a tzw. grupą 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) nie przyniosły tymczasowego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

W poniedziałek Iran i MAEA zawarły porozumienie, na mocy którego Teheran zapewni w ciągu trzech miesięcy inspektorom ONZ "kontrolowany dostęp" do kopalni uranu i zakładu produkcji ciężkiej wody.

mp, pap, fot. sxc.hu

 

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy