Inwestycja w złoto. Czy się opłaca? Eksperci wyjaśniają [wideo]

Sylwia Gawkowska 21-02-2023, 08:22
Artykuł
canva.com

Ostatnie wydarzenia związane z pandemią, a teraz wojną na Ukrainie sprawiły, że wiele osób zaczęło się zastanawiać, w co zainwestować swoje pieniądze, aby skutecznie móc je pomnażać. Obecnie Polacy coraz chętniej lokują swoje oszczędności w złoto, które dla wielu jest pewnym produktem inwestycyjnym w niestabilnych czasach. Eksperci są zdania, że jest to bardzo dobra lokata, lecz długofalowa i trzeba być przygotowanym, że zarobku można spodziewać się nawet za kilka lat. Jak zaznaczają najważniejsza przy budowaniu portfela w bieżącym roku, jest dywersyfikacja i stawianie na różnego rodzaju inwestycje.

Według Łukasza Mickiewicza menadżera ds. komunikacji inwestycyjnej w PKO BP w bieżącym roku warto wykorzystać wysokie oprocentowanie lokat, które jest najwyższe od kilkunastu lat i w tym momencie sięga nawet 8%. Dla osób chcących inwestować dobrym rozwiązaniem są również obligacje, których oprocentowanie w ostatnich miesiącach także wzrosło. Ci, którzy chcą podjąć większe ryzyko, mogą inwestować na rynkach akcji, surowców czy walut. Po dość trudnym ubiegłym roku rynki te, zaczęły się stabilizować, inflacja zaczyna spadać, w związku z czym nie ma również konieczności podnoszenia stóp procentowych. „Wydaje nam się, że rynki akcyjne w Polsce, czy za granicą mogą mieć dobry rok, chociaż oczywiście będzie się to wiązało z dużymi wahaniami. Też całkiem dobrze zachowują się obligacje dla nich. Spadek inflacji to też jest bardzo pozytywny scenariusz”. – dodał, jednocześnie zaznaczając, że najważniejsza przy budowaniu portfela na 2023 rok jest dywersyfikacja i stawianie na równego rodzaju aktywna i inwestycje. 

Krzysztof Pietraszkiewicz prezes Związku Banków Polskich zaznaczył, że dla przedsiębiorców, ale również dla każdego obywatela najważniejsze przy podejmowaniu decyzjo o inwestowaniu są m.in. przewidywane warunki działalności, dobre rozwiązania podatkowe, stabilny system wymiaru sprawiedliwości oraz sposób rozstrzygania różnego rodzaju sporów. Duże znaczenia przy podejmowaniu decyzji dotyczących inwestowania ma zdefiniowana sytuacja ekonomiczna w dłuższym horyzoncie czasu. Przedsiębiorcy chcieliby wiedzieć, jak będą wyglądały warunki prowadzenia działalności na przestrzeni kilku lat.

W ostatnich latach Polacy coraz chętniej inwestują w złoto. „Myślę, że złoto może być jakimś uzupełnieniem portfela. Można w ten sposób o nim myśleć, natomiast niekoniecznie stawiałbym na nie jako jedną, najlepszą inwestycję, która nas zabezpieczy w perspektywie wielu lat przed inflacją”. – powiedział Łukasz Mickiewicz.

Zdaniem Piotra Balcerowskiego wiceprezesa Instytutu Staszica złoto jest tradycyjnym produktem inwestycyjnym w czasach niepewnych i nieprzewidywalnych. Również Tomasz Bursa wiceprezes OPTI TFI zaznaczył, że złoto jest powszechnie uważane na dobrą ochronę przed inflacją, a także jest dobrym stabilizatorem w przypadkach dekoniunktury. Największe banki świata, w tym Narodowy Bank Polski także zwiększa swoje zaangażowanie w złoto, co jest pochodną utraty zaufania do cyfrowego pieniądza. 

Balcerowski pokreślił, że w złoto możemy zainwestować w wielu bankach oraz licencjonowanych przez Narodowy Bank Polski jednostkach handlujących złotem. „W PKO BP znajdziemy taką ofertę, gdzie możemy kupować złoto właściwie od najmniejszych jednostek, jaką jest gram do uncji. Rynek ten jest dość silnie rozwinięty i jest względnie bezpieczny. Warto podkreślić, że Polska jest miejscem, w którym są obecni światowi, najbardziej znani dealerzy sprzedający złoto”. – mówił.  Dodał także, że zakup złota to inwestycja długofalowa. Gdyż obecnie ceny złota na rynkach wahają się z powodu toczącej się wojny na Ukrainie. Jednak na przestrzeni lat widać, że złoto zyskuje na wartości, a w ciągu ostatnich dwóch dekad jego cena wzrosła o około 500%. 

Pietraszkiewicz zaznacza, że w czasach podwyższonej niepewności, osoby, które posiadają nadwyżkę finansową, próbują dywersyfikować swój portfel aktywów. Jedni nabywają nieruchomości, budują domy, inni z kolei inwestują w skarbowe papiery wartościowe, akcje czy dzieła sztuki. „Natomiast niewątpliwie inwestowanie w naukę, w wiedzę, w naukę dzieci i wnuków jest na pewno największą i najbardziej rentowną inwestycją, jeżeli jest mądrze prowadzona”. – dodał.

 

Więcej w materiale wideo. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy