Przejdź do treści
Radio Republika Gościem poranka w Radiu Republika w środę, 2 lipca, o godz. 07:08 będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.
Wydarzenie 2.07(środa). Od godz.15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Igrzyska Olimpijskie bez tajemnic. Oto momenty przełomowe

Źródło:

Już 23 lipca zaczynają się Igrzyska Olimpijskie. Potrwają one do 8 sierpnia. Zastanawialiście się, kto wymyślił nowożytne Igrzyska? Albo, kiedy zapłonął znicz olimpijski na ceremonii otwarcia? A może, kiedy wymyślono pięć kół olimpijskich? Sprawdź poniżej.

Idea nowożytnych Igrzysk olimpijskich narodziła się w głowie Francuza Pierre de Coubertina w 1888 roku. Coubertin był historykiem oraz pedagogiem, zafascynowanym starożytną ideą igrzysk. Starożytne igrzyska odbywały się do 394 roku naszej ery, kiedy to zostały zakazane, jako pogański zwyczaj. Pierwsze igrzyska nowożytne rozegrano osiem lat później, tzn. w 1896 roku w Atenach.

Pierwsza ceremonia otwarcia Igrzysk miała miejsce w 1908 roku w Londynie. Defiladę podczas tej uroczystości prowadziła reprezentacja Grecji- za nią maszerowały pozostałe ekipy w alfabetycznej kolejności, na końcu zaś gospodarze imprezy. To się nie zmieniło. Grecja otwiera pochód olimpijski. Wszak to w Grecji odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie.

W 1913 r. Pomysłodawca nowożytnych Igrzysk, Pierre de Coubertin ustanowił symbol pięciu kół olimpijskich. Po raz pierwszy białą flagę z pięcioma kołami wciągnięto na maszt podczas igrzysk w Antwerpii w 1920 roku.

Ceremonia zapalenia znicza olimpijskiego miała miejsce po raz pierwszy w 1928 roku, podczas igrzysk w Amsterdamie. To pierwsze Igrzyska, gdzie w lekkoatletyce wystartowały kobiety. Po raz pierwszy po zakończeniu I wojny światowej zaproszono Niemców.

Trzystopniowe podium olimpijskie, na którym są wręczane medale, wprowadzono po raz pierwszy w 1932 roku w igrzyskach w Los Angeles.

Zwyczaj przenoszenia ognia z Olimpii zapoczątkowano w 1936 roku (od igrzysk w Berlinie). Tak to były osławione Igrzyska, w których wziął udział Adolf Hitler, a zawodnicy mu heilowali.

Czy Igrzyska zimowe i letnie były rozgrywane razem?

Pierwsze igrzyska zimowe to 1924 r. Odbyły się w Chamonix we Francji. Początkowo w ramach igrzysk letnich, rozgrywano niektóre konkurencje zimowe. Rozgrywano je zimą, jednak oficjalnie były one częścią igrzysk letnich. Właśnie w Chamonix, odbył się Tydzień Sportów Zimowych pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Dopiero po roku uznano te zawody za I Zimowe Igrzyska Olimpijskie i postanowiono o rozgrywaniu oddzielnie zawodów letnich i zimowych. Jednak przez lata igrzyska zimowe organizowano w tym samym roku, co letnie, lecz trudności finansowe MKOl oraz (co mówi się już nieoficjalnie) presja sponsorów zadecydowały o zmianie ich terminu. Od 1994 roku zimowe igrzyska rozgrywane są 2 lata po igrzyskach letnich.

W 1904 roku na igrzyskach olimpijskich w St. Louis, w czasie biegu maratońskiego panował straszny upał. Wielu zawodników mdlało. Jako pierwszy na metę, wbiegł Amerykanin Fred Lorz, był wypoczęty i zrelaksowany. Po zbadaniu sprawy okazało się, że 17 km jechał… samochodem spotkanym na trasie.

Usunięto obraz.

 

Portal TV Republika, wartowiedziec.pl

Wiadomości

Niemcy podpisali umowę z Ukrainą. Będą produkować dla nich drony

Fatalny sezon tornad w USA. Przekracza średnią historyczną

Rozstrzygnął Vance: Senat USA przyjął "wielką i piękną ustawę" Trumpa

Skandal z oszustwami przy dotacjach UE. Rezygnacja w rządzie

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Hołownia: 6 sierpnia odbiorę przysięgę prezydencką od Nawrockiego

Tusk zrobi porządek na granicy... ale z Ruchem Obrony Granic! Niemcy niewinni

Reparacje od Niemiec. Mocne słowa dr Kidy w Parlamencie Europejskim

Najnowsze

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Skandal z oszustwami przy dotacjach UE. Rezygnacja w rządzie

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Niemcy podpisali umowę z Ukrainą. Będą produkować dla nich drony

Fatalny sezon tornad w USA. Przekracza średnią historyczną

Rozstrzygnął Vance: Senat USA przyjął "wielką i piękną ustawę" Trumpa