Hulajnogi elektryczne nie dla każdego. Regulacja przepisów

Artykuł
Nowe przepisy wchodzą w życie 20 maja
Fot. Flickr/Frugal Car

Od 20 maja w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące poruszania się na hulajnogach elektrycznych. Przepisy wprowadzają m.in. ograniczenia w poruszaniu się zależne od wieku.

W życie wchodzi ustawa regulującą status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.

Hulajnogi elektryczne zostały zdefiniowane jako pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. E-hulajnogą będzie można jechać po drogach dla rowerów lub pasach ruchu dla rowerów.

Na tych drogach należy ustępować pierwszeństwa pieszym. W przypadku braku takiej infrastruktury, hulajnogą elektryczną można poruszać się po jezdni, na której dozwolony jest ruch. Jednak prędkość nie może przekraczać 30 km/h.

Poruszać się hulajnogą elektryczną będą mogły tylko osoby posiadające kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Nowe przepisy zabraniają dzieciom do 10 roku życia kierowania e-hulajnogą. Będą one mogły korzystać z tego środka transportu tylko w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.

Przepisy pozwalają też na dalsze bardziej szczegółowe ograniczenia wprowadzane przez samorządy w odniesieniu do firm oferujących hulajnogi elektryczne wynajmowane na minuty.

Źródło: businessinsider

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy