Hulajnogi elektryczne nie dla każdego. Regulacja przepisów
Od 20 maja w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące poruszania się na hulajnogach elektrycznych. Przepisy wprowadzają m.in. ograniczenia w poruszaniu się zależne od wieku.
W życie wchodzi ustawa regulującą status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.
Hulajnogi elektryczne zostały zdefiniowane jako pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. E-hulajnogą będzie można jechać po drogach dla rowerów lub pasach ruchu dla rowerów.
Na tych drogach należy ustępować pierwszeństwa pieszym. W przypadku braku takiej infrastruktury, hulajnogą elektryczną można poruszać się po jezdni, na której dozwolony jest ruch. Jednak prędkość nie może przekraczać 30 km/h.
Poruszać się hulajnogą elektryczną będą mogły tylko osoby posiadające kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
Nowe przepisy zabraniają dzieciom do 10 roku życia kierowania e-hulajnogą. Będą one mogły korzystać z tego środka transportu tylko w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.
Przepisy pozwalają też na dalsze bardziej szczegółowe ograniczenia wprowadzane przez samorządy w odniesieniu do firm oferujących hulajnogi elektryczne wynajmowane na minuty.