Historyk: Reparacje wojenne dla Polski od Niemiec są w pełni uzasadnione

Artykuł
Zniszczenia wojenne Polski były tak ogromne, że gdyby zaktualizować dziś tę wartość otrzymalibyśmy kolosalną kwotę.
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Portugalski historyk i politolog z Akademii Wojskowej w Lizbonie prof. Antonio Jose Telo twierdzi, że polski rząd powinien przedstawić władzom Niemiec wniosek o reparacje wojenne za zniszczenie kraju w okresie II wojny światowej.

Czołowy, portugalski znawca problematyki II wojny światowej uważa, że odszkodowanie dla Polski to ważne zagadnieni. Zdaniem historyka sprawa zasługuje na sprawne rozwiązanie.

– Wniosek taki byłby pod względem moralnym w pełni uzasadniony, ponieważ mówimy tu o oczywistej inwazji, brutalnej agresji wobec Polski; przy czym strona polska nie stanowiła żadnego zagrożenia dla agresora – wskazał Jose Antonio Telo.

– Zniszczenia wojenne Polski były tak ogromne, że gdyby zaktualizować dziś tę wartość otrzymalibyśmy kolosalną kwotę. Na przykład dziesiątki tysięcy zniszczonych podczas wojny budynków w samej tylko Warszawie to gigantyczne w swojej wartości straty – powiedział prof. Telo.

Historyk zaznaczył, że straty w ludności zabitej w czasie wojny są niepoliczalne finansowo. Prof. Telo dostrzega też, że wypłacenie zadośćuczynienia Warszawie może sprawić, że inne kraje również upomną się o reparacje wojenne.

– To zagadnienie jest delikatne także dlatego, że Polska we wrześniu 1939 r. nie została zaatakowana jedynie przez Niemcy, ale również przez ZSRR – dodał Telo.

– W każdym razie polski rząd powinien podjąć ten temat, gdyż postawi to Niemcy w pozycji obronnej i ułatwi inne prowadzone obecnie negocjacje pomiędzy Warszawą a Berlinem. Nie sądzę, aby ta kwestia miała zaszkodzić przyszłym stosunkom polsko-niemieckim. Wbrew przeciwnie, raczej je poprawi – spodziewa się prof. Telo.

Prof. Telo jest autor książki „Neutralność Portugalii i nazistowskie złoto" oraz wykładowcą Akademii Wojskowej w Lizbonie.

Źródło: PolskieRadio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy