–(...) w jakiś sposób zawsze byliśmy i jesteśmy w Europie. Nie musimy do niej wchodzić, ponieważ ją tworzyliśmy, i tworzyliśmy ją z większym trudem, aniżeli ci, którym się przypisuje albo którzy sobie przypisują patent na europejskość, wyłączność. (…) A co ma być kryterium, co ma być kryterium wolności? Jaka wolność? Na przykład wolność odbierania życia nienarodzonemu dziecku?- z okazji 15. rocznicy odejścia papieża Jana Pawła II do Domu Ojca, przypominamy mocne i aktualne słowa Ojca Świętego o Polsce i Europie.
Homilię, którą dziś przypominamy, papież Polak wygłosił podczas pielgrzymki do ojczystego kraju w 1991 r. Ojciec Święty przedstawił niezwykle trafną diagnozę stanu duchowego Europy - a przecież kazanie pochodzi sprzed prawie 30 lat. Dziś wszyscy Polacy i Europejczycy, zwłaszcza w tak trudnym czasie, powinni wziąć sobie do serca te mocne i aktualne słowa.
– (...)Przede wszystkim my wcale nie musimy do niej [Europy] wchodzić, bo my w niej jesteśmy. Pierwszy premier III Rzeczypospolitej mówił to w Radzie Europejskiej w Strasburgu: w jakiś sposób zawsze byliśmy i jesteśmy w Europie- podkreślał Jan Paweł II, zwracając się do wiernych. Jak mówił papież, do Europy nie musimy wchodzić, „ ponieważ ją tworzyliśmy, i tworzyliśmy ją z większym trudem, aniżeli ci, którym się przypisuje albo którzy sobie przypisują patent na europejskość, wyłączność”.
– A co ma być kryterium, co ma być kryterium wolności? Jaka wolność? Na przykład wolność odbierania życia nienarodzonemu dziecku?- pytał retorycznie Ojciec Święty.
– Moi drodzy bracia i siostry, ja pragnę jako biskup Rzymu zaprotestować przeciwko takiemu kwalifikowaniu Europy, Europy Zachodniej. To obraża ten wielki świat kultury, kultury chrześcijańskiej, z któregośmy czerpali i któryśmy współtworzyli, współtworzyli także za cenę naszych cierpień- mówił Jan Paweł II we Włocławku.
– Kulturę europejską tworzyli męczennicy trzech pierwszych stuleci, tworzyli ją także męczennicy na wschód od nas w ostatnich dziesięcioleciach - i u nas w ostatnich dziesięcioleciach. Tak, tworzył ją ksiądz Jerzy. On jest patronem naszej obecności w Europie za cenę ofiary z życia, tak jak Chrystus. Tak jak Chrystus, jak Chrystus ma prawo obywatelstwa w świecie, ma prawo obywatelstwa w Europie, dlatego, że dał swoje życie za nas wszystkich. Ma prawo obywatelstwa wśród nas i wśród wszystkich narodów tego kontynentu i całego świata, przez swój krzyż.(...)- podkreślał papież, który od 2014 r. jest świętym Kościoła Katolickiego.
Święty Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 r. Papieża Polaka żegnały i opłakiwały tłumy wiernych. W tym roku, 18 maja, przypada również 100. rocznica urodzin świętego papieża.