Uroczysta promocja albumu "Artyści Andersa". Wśród honorowych gości - Anna Maria Anders

Trwa właśnie uroczysta promocja albumu "Artyści Andersa" autorstwa prof. Jana Sienkiewicza, zorganizowana przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie oraz Polską Fundację Kulturalną, założoną jeszcze przez gen. Władysława Andersa. Gościem szczególnym wydarzenia jest Anna Maria Anders, senator RP, córka dowódcy II Korpusu Polskiego.
Wśród gości znaleźli się również przedstawiciele najważniejszych organizacji polonijnych w Zjednoczonym Królestwie oraz polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych reprezentowanego przez dyrektora Departamentu Polonijnego, Mateusza Stąsieka.
Spotkanie jest częścią programu realizowanego przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych, pod medialnym patronatem "Gazety Polskiej", mającego na celu przywrócenie pamięci o wymazanych przez włodarzy PRL z polskiej kultury wybitnych artystów tworzących na emigracji.
W programie dzisiejszego spotkania znalazła się projekcja filmu "Artyści Andersa" w reżyserii Rafała Brylla, występ Kathy Karr, brytyjskiej śpiewaczki o polskich korzeniach, która wykonana kilka piosenek o żołnierzach Andersa, multimedialny wykład profesora Jana Sienkiewicza oraz otwarcie wystawy o bohaterach spotkania, czyli artystach, których gen. Anders wyprowadził z nieludzkiej, sowieckiej ziemi.
W szeregach Armii Polskiej dowodzonej przez generała walczyło kilkuset uznanych artystów, z których kilkudziesięciu, po ustaniu działań wojennych, gen. Władysław Anders wysłał do włoskich uczelni artystycznych w Bolonii i Rzymie.
Partnerem strategicznym realizowanych działań jest brytyjski fundusz inwestycyjny CVC Capitals, bez wsparcia którego nie doszło by do realizacji programu.
Polecamy Poranek Radia
Wiadomości
W czwartek PE przeprowadzi debatę na temat dronów na terenie RP. Wnioskowali o to polscy europosłowie
Wiemy, którego kraju F-35 wsparły Polskę w zestrzeliwaniu rosyjskich dronów. "Jasny sygnał dla Moskwy"
Najnowsze

Rosja dezinformuje o dronach nad Polską. Białoruś próbuje odwrócić uwagę

Sikorski: Polska i NATO nie dadzą się zastraszyć

Wielka Brytania rozważa opcję wzmocnienia obrony powietrznej NATO nad Polską
