28 czerwca 1956 r. wybuchł pierwszy w PRL strajk generalny. Demonstracje uliczne i protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a wydarzenie było bagatelizowane przez propagandę PRL. Jednak miało swoje skutki.
Jak tłumaczył na antenie Telewizji Republika prof. Krzysztof Brzechczyn z Instytutu Pamięci Narodowej, Poznański Czerwiec nazywany jest również powstaniem poznańskim.
Wynika to z faktu, że w tym okresie hasła niepodległościowe, polityczne zdominowały te ekonomiczne. Domagano się również wolności religii, zakończenia prześladowania Kościoła katolickiego. – Mamy wyraźne przejście od postulatów ekonomicznych do politycznych i kulturowych – mówił profesor.
Jak dodał, te wydarzenia wymusiły na władzy liberalizację. – Październik 1956 r. by wyglądał inaczej, gdyby nie było czerwca – tłumaczył. – Można powiedzieć, że Poznański Czerwiec jest ogniwem w całym łańcuchu protestów skierowanych przeciwko systemowi stalinowskiemu.
#PolskaNaDzieńDobry | prof. Krzysztof #Brzechczyn (@ipngovpl): Poznański czerwiec jest ogniwem w całym łańcuchu protestów przeciwko systemowi stalinowskiemu.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) June 28, 2022
Cała rozmowa w oknie poniżej. Polecamy.
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!