Przejdź do treści
Polska 6 marca – co wydarzyło się tego dnia
facebook.com

Tego dnia w Poznaniu na ulice wyjechały tramwaje elektryczne; rozpoczął się II międzynarodowy konkurs chopinowski; w więzieniu mokotowskim stracony został niemiecki zbrodniarz Juergen Stroop; przy próbie zatrzymania dwóch przestępców (obaj ponieśli śmierć) zginęło dwóch policjantów, a 16 zostało rannych. Urodzili się m. in. Kazimierz Pułaski, Karol Kurpiński, Szymon Winawer, Stanisław Jerzy Lec, Włodzimierz Puchalski, Andrej Wajda, Bronisław Geremek, Tadeusz Woźniak, Zbigniew Górny, Agnieszka Radwańska. Zmarli natomiast: Aleksander Gierymski, Władysław Bandurski, Roman Rybarski, Barbara Kwiatkowska-Lass, Gustaw Holoubek oraz Maciej Berbeka.

1454 - Król Kazimierz IV Jagiellończyk wydał akt inkorporacji Prus do Korony.

1454 – W delegacji Związku Pruskiego, która tego dnia w Krakowie złożyła królowi Polski hołd, było dwóch kanoników fromborskich: Hermann Birken i Jan Plastwich.

1745 - W Warszawie urodził się Kazimierz Michał Władysław Wiktor Pułaski herbu Ślepowron, jeden z dowódców konfederacji barskiej, bohater walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych, nazywany „ojcem amerykańskiej kawalerii” zmarł w wyniku ran odniesionych podczas oblężenia Savannah w 1779 r.

1785 - We Włoszakowicach w Wielkopolsce urodził się Karol Kurpiński, kompozytor, dyrygent, pedagog; dyrektor opery w Warszawie, założyciel i redaktor pierwszego polskiego czasopisma muzycznego „Tygodnik Muzyczny”; autor muzyki do pieśni „Warszawianka”.

1838 - W Warszawie urodził się Szymon Winawer, szachista, jeden z najlepszych graczy w ówczesnej Europie.

1898 - Na ulice Poznania wyjechały pierwsze tramwaje elektryczne.

1901 - W Rzymie zmarł Aleksander Gierymski, malarz; do jego najbardziej znanych prac należą „Sjesta włoska”, „W altanie”, „Anioł Pański”, „Święto Trąbek” oraz „Żydówka z pomarańczami”.

1909 - We Lwowie urodził się Stanisław Jerzy Lec, aforysta, poeta, satyryk.

1909 - W Mostach Wielkich koło Lwowa urodził się Włodzimierz Puchalski, fotograf, reżyser filmów przyrodniczych, podróżnik, autor pojęcia „bezkrwawe łowy” oznaczającego fotografowaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku.

1913 - W Prezmie na Łotwie urodził się Jerzy Sołtan, architekt i urbanista.

1926 - W Suwałkach urodził się Andrzej Wajda, reżyser filmowy i teatralny; w 2000 r. nagrodzony Oscarem za całokształt twórczości; autor m.in. filmów „Kanał”, „Popiół i diament”, „Lotna”, „Niewinni czarodzieje”, „Popioły”, „Wszystko na sprzedaż”, „Krajobraz po bitwie”, „Brzezina”, „Wesele”, „Panny z Wilka”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Bez znieczulenia”, „Człowiek z żelaza”, „Kronika wypadków miłosnych”, „Korczak”, „Pan Tadeusz”, „Katyń” i „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

1932 - W Warszawie urodził się Bronisław Geremek, historyk mediewista; w latach 1950-68 członek PZPR - wystąpił z partii po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację; działacz opozycji demokratycznej; w 1980 r. ekspert MKZ NSZZ „S” oraz Krajowej Komisji Porozumiewawczej i Komisji Krajowej NSZZ „S”; internowany w stanie wojennym; od 1983 r. doradca TKK NSZZ „S” i Lecha Wałęsy; w 1988 r. współorganizator Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie; uczestnik obrad Okrągłego Stołu; w czerwcu 1989 r. wybrany do Sejmu, objął funkcję przewodniczącego Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego; przewodniczący Klubu Parlamentarnego Unii Demokratycznej (1991-94), następnie do 1997 r. Unii Wolności; minister spraw zagranicznych w latach 1997-2000; deputowany do Parlamentu Europejskiego (2004-2008).

1932 - W Wilnie zmarł Władysław Bandurski - duchowny katolicki, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej, działacz niepodległościowy, honorowy kapelan I Brygady Legionów Polskich, kapelan sił zbrojnych Litwy Środkowej, kapelan Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny.

1932 - W Warszawie rozpoczął się II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

1934 - Stanisław Ignacy Witkiewicz ukończył pisanie dramatu Szewcy.

1940 – Gestapo aresztowało w Toruniu przywódców Polskiej Akcji Niepodległościowej.

1942 – Żołnierz AK Józef Mierzyński zastrzelił w Zgierzu w obronie własnej dwóch gestapowców. W odwecie 20 marca Niemcy rozstrzelali w mieście 100 Polaków przywiezionych z łódzkich więzień.

1942 - W KL Auschwitz rozstrzelany został Roman Rybarski, ekonomista, historyk, poseł na Sejm i prezes Klubu Parlamentarnego Stronnictwa Narodowego (1928-1935), dziekan Wydziału Prawa UW. W konspiracji członek Prezydium SN, pierwszy dyrektor Departamentu Skarbu Delegatury Rządy RP na Kraj.

1945 – Generał NKWD Iwan Sierow został mianowany doradcą przy Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego.

1945 - W Opatowcu urodził się Adam Zwierz, śpiewak operowy (bas) i estradowy, wielokrotny uczestnik Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.

1945 – Armia czerwona zajęła Grudziądz.

1947 - W Warszawie urodził się Tadeusz Woźniak, muzyk, kompozytor, wokalista, autor i wykonawca takich przebojów, jak „Zegarmistrz światła” (do słów Bogdana Chorążuka), „Smak i zapach pomarańczy” oraz muzyki do spektakli teatralnych.

1948 - W Poznaniu urodził się Zbigniew Górny, dyrygent, kompozytor, w latach 1976-91 dyrektor i dyrygent Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu.

1950 - W Siedlcach urodziła się Joanna Żółkowska, aktorka filmowa i teatralna, znana m.in. z ról w filmach „Prom do Szwecji”, „W wannie”, „Zróbmy sobie wnuka” i serialu telewizyjnym „Klan”; przez wiele lat związana z warszawskim Teatrem Powszechnym.

1952 - W więzieniu na warszawskim Mokotowie stracony został niemiecki zbrodniarz Juergen Stroop, odpowiedzialny m.in. za stłumienie powstania w warszawskim getcie w 1943 r.

1958 - Urodził się Igor Czerniawski, rosyjski muzyk, kompozytor, od 1982 roku mieszkający w Polsce, twórca i lider zespołu Aya RL.

1963 - W Zabrzu urodził się Kajetan Broniewski, wioślarz, trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w 1992 roku i mistrzostw świata w 1991 roku.

1966 – Uroczyste ogłoszenie dekretu papieża Pawła VI z 10 września 1965r., w którym katedrze fromborskiej nadał godność i prawa Bazyliki Mniejszej. W uroczystej sumie we Fromborku wzięli udział członkowie Kapituły Katedralnej oraz kapłani i wierni Diecezji Warmińskiej. Widzialnym znakiem godności Bazyliki jest portret papieża Pawła VI i jego herb papieski, zawieszone pod chórem, wewnątrz Katedry.

1970 - Premiera filmu „Sól ziemi czarnej” w reżyserii Kazimierza Kutza.

1970 - W Szklarskiej Porębie zmarł Wlastimil Hofman, malarz.

1976 - W zakopiańskiej willi „Atma” otwarto muzeum Karola Szymanowskiego.

1979 – Papież Jan Paweł II rozpoczął pisanie swego testamentu.

1982 – Zwodowano żaglowiec szkoleniowy Marynarki Wojennej ORP Iskra II.

1989 - W Krakowie urodziła się Agnieszka Radwańska, tenisistka, finalistka Wimbledonu (2012), najwyżej notowana Polka w historii rankingu WTA.

1995 - Prezydent Lech Wałęsa powołał gabinet Józefa Oleksego.

1995 - W Baldham koło Monachium zmarła Barbara Kwiatkowska-Lass, aktorka, znana z filmów „Ewa chce spać” i „Jowita”.

2003 – W Watykanie odbyła się prezentacja włoskiego wydania poematu „Tryptyk rzymski” autorstwa papieża Jana Pawła II.

2003 - W podwarszawskiej Magdalence policja podjęła próbę zatrzymania dwóch przestępców zamieszanych w zabójstwo policjanta; w wyniku akcji obaj bandyci ponieśli śmierć; zginęło również dwóch policjantów, a 16 zostało rannych.

2008 - W Warszawie zmarł Gustaw Holoubek, aktor, reżyser, ikona polskiego teatru; od 1996 r. dyrektor artystyczny warszawskiego Teatru Ateneum; jedną z największych jego ról była kreacja Gustawa-Konrada w „Dziadach” w reżyserii Kazimierza Dejmka (1967) w Teatrze Narodowym; wystąpił m.in. w filmach „Pętla”, „Gangsterzy i filantropii”, „Prawo i pięść”, „Marysia i Napoleon”, „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Lawa”, a także serialu „Królewskie sny” oraz ekranizacji „Mistrza i Małgorzaty”.

2013 – Obchodzono po raz pierwszy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu (ustanowiony 10 maja 2012 r. decyzją Parlamentu Europejskiego z inicjatywy włoskiego Komitetu Światowego Ogrodu Sprawiedliwych).

2013 – Na stokach Broad Peak w Karakorum zginął Maciej Berbeka, zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym trzech po raz pierwszy zimą. Jako pierwszy Polak wszedł na Mont Everest od północnej, tybetańskiej strony.

 

PAP

Wiadomości

Trump nie odwiedzi “amerykańskiej Częstochowy”

Prezydent Duda od piątku rano będzie przebywał na Dolnym Śląsku

Wrocław: Dlaczego nie wpuszczacie dziennikarzy Republika? To dyskryminacja!

Łukasz Ż. - sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej zatrzymany!

Tusk jak Putin - za krytykę do więzienia!

Błaszczak: rządzący kompromitują się codziennie tymi ustawkami, z których nic nie wynika

Express Republiki | 19.09.2024

Białostoccy seniorzy przechytrzyli oszusta!

Ogromna skala strat - południe Polski walczy z wielką wodą

Resort zapewnia, że rolnicy nie stracą swoich pieniędzy

Ujawniamy! List od pani Urszuli więzionej od pół roku, tak jak ks. Michał Olszewski

12-letni chłopiec uratował ojca przed ... niedźwiedziem

Niemieccy żołnierze w Polsce. Tusk wie więcej niż Berlin

„Przyjechali tylko dla PR-u”: mieszkańcy Wrocławia oburzeni wizytą von der Leyen i Tuska

Niebywałe: sprawca tragedii na Trasie Łazienkowskiej miał pięć zakazów prowadzenia! Burza w sieci po śmierci ojca rodziny

Najnowsze

Błaszczak: władza, która dziś Polską rządzi nie sprawdza się! Rozliczymy odpowiedzialnych za zaniedbania ws. powodzi [wideo]

Łukasz Ż. - sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej zatrzymany!

Tusk jak Putin - za krytykę do więzienia!

Błaszczak: rządzący kompromitują się codziennie tymi ustawkami, z których nic nie wynika

Express Republiki | 19.09.2024

Trump nie odwiedzi “amerykańskiej Częstochowy”

Prezydent Duda od piątku rano będzie przebywał na Dolnym Śląsku

Wrocław: Dlaczego nie wpuszczacie dziennikarzy Republika? To dyskryminacja!