Przejdź do treści
22:30 Polskie siatkarki pokonały Chinki 3:2 (17:25, 25:20, 19:25, 25:19, 15:12) w ćwierćfinale rozgrywanego w Łodzi turnieju finałowego Ligi Narodów i awansowały do najlepszej czwórki rozgrywek. W sobotę w półfinale zmierzą się z Włoszkami
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Słupsku zaprasza na Marsz przeciwko masowej imigracji. Ruszamy 27 lipca o godz. 16:00 na moście przy Młodzieżowym Domu Kultury na Bulwarach Słupskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Polska 27 lutego – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: facebook.com

Tego dnia w Gdańsku odbyła się pierwsza na ziemiach polskich publiczna sekcja zwłok; w Warszawie odbyła się manifestacja patriotyczna, brutalnie stłumiona przez wojska rosyjskie; zdelegalizowano Związek Polaków w Niemczech; ze Szczecina wyjechał pierwszy transport deportowanych Niemców; Polska wznowiła stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Urodzili się m. in. Karol Stanisław Radziwiłł, Teofil Lenartowicz, Józef Mirecki, Jalu Kurek, Zofia Hertz, Kazimierz Sabbat, Jerzy Mieczysław Jarnuszkiewicz, Stefan Kudelski, Aleksander Minkowski, Daniel Olbrychski, Jacek Janczarski. Zmarli natomiast: Stanisław Rewera Potocki, Szymon Konarski, Edward Dembowski, Walerian Łukasiński, Stanisław Streich, Maria Kownacka, Franciszek Blachnicki, Grzegorz Borek, Bohdan Tomaszewski oraz Paweł Królikowski.

1253 - Książę krakowski Bolesław V Wstydliwy nadał prawa miejskie Bochni.

1335 - Kazimierz III Wielki wydał przywilej lokacyjny nowego miasta - miało się ono mieścić na przedmieściach Krakowa i nosić imię króla. Pod koniec XVIII wieku stało się ono dzielnicą Krakowa.

1613 – W Gdańsku odbyła się pierwsza na dzisiejszych ziemiach polskich publiczna sekcja zwłok, przeprowadzona przez Joachima Oelhafiusa na zwłokach dziecka ze wsi Prust (Pruszcz Gdański).

1667 - W Podhajcach zmarł Stanisław Rewera Potocki, hetman wielki koronny, regalista, przeciwnik rokoszu Lubomirskiego.

1670 – Na Jasnej Górze odbył się ślub króla Polski Michała Korybuta Wiśniowieckiego z arcyksiężniczką austriacką Eleonorą Habsburżanką.

1734 - W Nieświeżu urodził się Karol Stanisław Radziwiłł, książę, starosta lwowski, wojewoda wileński, marszałek generalny konfederacji radomskiej z 1767 r.

1822 - W Warszawie urodził się Teofil Lenartowicz - poeta epoki romantyzmu, etnograf, rzeźbiarz, uczestnik konspiracji niepodległościowej; jego utwory m.in. znany „Złoty kubek” związane były z folklorem Mazowsza, pisał również utwory patriotyczne i religijne, poematy historyczne.

1839 - W Wilnie rozstrzelany został przez Rosjan Szymon Konarski, polski działacz niepodległościowy, powstaniec listopadowy, członek organizacji „Młoda Polska” i Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1846 - W Podgórzu, obecnie dzielnica Krakowa, żołnierze austriaccy ostrzelali patriotyczno-religijną manifestację; w wyniku ostrzału zginął idący na jej czele Edward Dembowski, działacz niepodległościowy, filozof, krytyk literacki, jeden z przywódców powstania krakowskiego w 1846 r.

1861 - W Warszawie na placu Zamkowym odbyła się manifestacja patriotyczna, brutalnie stłumiona przez wojska rosyjskie; zginęło pięciu Polaków, których pogrzeb na Powązkach 2 marca stał się kolejną wielką manifestacją; było to jedno z wydarzeń, które przyczyniło się do wybuchu Powstania Styczniowego w 1863 r.

1868 - W twierdzy Szlisselburg koło Petersburga zmarł więziony przez władze carskie Walerian Łukasiński, oficer, działacz niepodległościowy, założyciel Narodowego Towarzystwa Patriotycznego.

1870 - W Pilicy urodził się Aleksander Osiński, generał-major armii Cesarstwa Rosyjskiego i generał dywizji odrodzonego Wojska Polskiego, senator II RP, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża.

1879 - W Klonówku urodził się Józef Mirecki, ps. Montwiłł, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, członek Organizacji Bojowej, aresztowany przez władze rosyjskie, stracony w 1908 roku na stokach Cytadeli.

1886 - Arcybiskupem-metropolitą poznańsko-gnieźnieńskim i prymasem Polski został niemiecki arcybiskup Julius Dinder.

1903 - W Homlu urodził się Henryk Szletyński, aktor i reżyser, wykładowca, prezes SPATiF i ZASP.

1904 - w Krakowie urodził się Jalu Kurek (właśc. Franciszek Kurek), polski poeta i prozaik, przedstawiciel tzw. Awangardy Krakowskiej, autor m.in. powieści „Grypa szaleje w Naprawie” i „Nad Czorsztynem się błyska”.

1910 - W Warszawie urodziła się Zofia Hertz, wydawca, współzałożycielka Instytutu Literackiego i „Kultury”, współpracowniczka Jerzego Giedroycia.

1913 - W Bielinach Kapitulnych w woj. świętokrzyskim urodził się Kazimierz Sabbat, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, premier (1976-1986) i prezydent RP na uchodźstwie (1986-1989).

1916 - Józef Piłsudski powrócił do wyznania rzymskokatolickiego.

1918 - W Morsańsku w obwodzie tambowskim urodziła się Zofia Jamry, aktorka.

1918 – Decyzją Rady Regencyjnej Antoni Ponikowski został pełniącym obowiązki premiera Królestwa Polskiego (Rady Kierowników Ministerstw).

1919 - W Kaliszu urodził się Jerzy Mieczysław Jarnuszkiewicz, rzeźbiarz, twórca m.in. pomnika Małego Powstańca w Warszawie.

1919 - W Warszawie urodziła się Helena Wolińska (Fajga Danielak), stalinowska prokurator wojskowa; odpowiedzialna za bezprawne aresztowanie w latach 50. ponad 20 osób, w tym gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, ofiary późniejszego mordu sądowego.

1928 - W Warszawie urodził się Andrzej Stockinger, aktor teatralny, filmowy, członek kabaretu „Owca”, znany z filmów „Czterdziestolatek”, „Miś”.

1929 - W Warszawie urodził się Stefan Kudelski, elektronik, wynalazca; twórca magnetofonów Nagra, które zrewolucjonizowały technikę rejestracji dźwięku.

1933 - W Berlinie w nocy z 27 na 28 lutego doszło do pożaru gmachu Reichstagu, co - po oskarżeniu o ten czyn komunistów - stało się decydujące dla pełnego przejęcia władzy w Republice Weimarskiej przez NSDAP i Adolfa Hitlera.

1933 - W Warszawie urodził się Aleksander Minkowski, dziennikarz, pisarz, scenarzysta, autor scenariuszy popularnych seriali „Gruby”, „Dyrektorzy”, „Szaleństwo Majki Skowron”.

1934 - W Berlinie gestapo rozbiło polską siatkę szpiegowską, aresztując m.in. agenta polskiego wywiadu Jerzego Sosnowskiego.

1936 - Premiera filmu „Pan Twardowski” w reżyserii Henryka Szaro.

1938 – Ksiądz Stanisław Streich został zastrzelony przez komunistycznego zamachowca w czasie mszy z udziałem dzieci odprawianej w kościele parafialnym w Luboniu.

1940 – Zdelegalizowano Związek Polaków w Niemczech.

1940 - W lesie niedaleko wsi Dąbrowice Niemcy zamordowali 35 Polaków przywiezionych z więzienia sądowego w Koninie.

1945 - W Poznaniu oficjalnie powołano Instytut Zachodni, którego misją jest badanie naukowe m.in. Niemiec i relacji polsko-niemieckich; jego pierwszym dyrektorem został prof. Zygmunt Wojciechowski.

1945 - Armia Czerwona zajęła Szczecinek.

1945 - W miejscowości Czelin koło Gryfina polscy żołnierze ustawili pierwszy słup graniczny na Odrze.

1945 - W Łowiczu urodził się Daniel Olbrychski, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, niezapomniany Kmicic z „Potopu” i Azja Tuhajbejowicz z „Pana Wołodyjowskiego”; wybitne kreacje stworzył m.in. w reżyserowanych przez Andrzeja Wajdę filmach „Popioły”, „Wszystko na sprzedaż”, „Wesele”, „Brzezina”, „Panny z Wilka”, „Krajobraz po bitwie” oraz „Ziemia obiecana”.

1945 - W Kurowie urodził się Jacek Janczarski, pisarz, satyryk, scenarzysta, autor popularnej audycji „Kocham pana, panie Sułku”, współtwórca magazynu „Zgryz” i cyklu „Rodzina Poszepszyńskich”, autor scenariuszy filmów „Milioner”, „Stan wewnętrzny” i serialu „Zmiennicy”.

1946 - Ze Szczecina wyjechał pierwszy transport deportowanych Niemców.

1948 - W Olsztynie koło Częstochowy urodziła się Elżbieta Jarosik, aktorka.

1949 - W wielkopolskim Barchlinie założono pierwszą w kraju Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną.

1951 - Zarządzeniem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej utworzono Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Katowicach.

1954 - Premiera filmu „Piątka z ulicy Barskiej” w reżyserii Aleksandra Forda.

1955 - W Krakowie urodził się Andrzej Hudziak, aktor, związany ze Starym Teatrem w Krakowie; wystąpił m.in. w filmie Andrzeja Barańskiego „Parę osób, mały czas”, w którym zagrał rolę poety Mirona Białoszewskiego.

1957 - Ukazał się pierwszy numer tygodnika „Polityka”, którego redaktorem naczelnym został Stefan Żółkiewski.

1958 - Reprezentacja Polski w piłce ręcznej mężczyzn, w swym pierwszym w historii meczu na mistrzostwach świata rozgrywanych w NRD, zremisowała z Finlandią 14:14. Ostatecznie Polacy zajęli 5 miejsce w zawodach.

1964 - Założono klub piłkarski GKS Katowice.

1971 – W Nowym Jorku  kazało się pierwsze wydanie polonijnego „Nowego Dziennika”.

1975 - Premiera 1. odcinka serialu telewizyjnego S.O.S. w reżyserii Janusza Morgensterna.

1976 - Henryk Jabłoński został przewodniczącym Frontu Jedności Narodu.

1982 - W Warszawie zmarła Maria Kownacka - pisarka, autorka utworów dla dzieci, m.in. „Plastusiowego pamiętnika”.

1982 – Film Człowiek z żelaza w reżyserii Andrzeja Wajdy został wycofany przez producenta z rywalizacji o Oscara.

1987 - W Carlsbergu w Niemczech zmarł ksiądz Franciszek Blachnicki, więzień KL Auschwitz, prof. KUL, działacz społeczny, twórca Ruchu Światło-Życie.

1990 - Polska wznowiła stosunki dyplomatyczne z Izraelem, zerwane w czerwcu 1967 r. w reakcji na wojnę izraelsko-arabską (tzw. wojną sześciodniową), w której Warszawa, podobnie jak Moskwa, popierała stronę arabską.

1990 – W Toronto ukazało się ostatnie wydanie polskojęzycznego czasopisma „Kronika Tygodniowa”.

1990 - W Krakowie zmarł prof. Henryk Wereszycki, historyk, badacz dziejów XIX wieku.

2007 - Akademia Medyczna w Poznaniu została przekształcona w Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego.

2009 - W Krakowie zmarł Grzegorz Borek, ps. Bolec, muzyk, aktor, jeden z pierwszych wykonawców hip-hopu w Polsce, znany m.in. z filmów „Poniedziałek”, „Wtorek”, „Chaos”.

2010 – Podczas XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver Justyna Kowalczyk zdobyła złoty medal w biegu narciarskim na 30 km techniką klasyczną, a Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska medal brązowy w łyżwiarstwie szybkim, w biegu drużynowym kobiet. Łącznie Polacy zdobyli 6 medali: 1 złoty, 3 srebrne, w tym dwa Adam Małysz, a oprócz niego Justyna Kowalczyk w biegu sprinterskim techniką klasyczną oraz dwa brązowe – oprócz wymienionych wyżej także Justyna Kowalczyk w narciarstwie w biegu łączonym na 15 km. Polska ekipa liczyła 47 sportowców. Na igrzyskach w Vancouver podium dwóch konkursów indywidualnych wyglądało tak samo. Zarówno na skoczni dużej jak i normalnej pierwszą lokatę wywalczył Simon Ammann przed Adamem Małyszem i Gregorem Schlierenzauerem.

2012 - W Warszawie zmarł Piotr Pawłowski, aktor teatralny i filmowy, znany z filmów „Zbrodniarz i panna”, „Twarzą twarz”, „Potop” (rola króla Jana II Kazimierza Wazy) oraz dubbingowej kreacji w serialu „17 mgnień wiosny”.

2015 – W Warszawie zmarł Bohdan Tomaszewski, dziennikarz sportowy, legendarny komentator radiowy i telewizyjny; wielki entuzjasta sportu, a zwłaszcza tenisa; autor książek i scenariuszy filmowych; walczył w Powstaniu Warszawskim.

2020 – W Warszawie zmarł Paweł Królikowski, aktor prezes Związku Artystów Scen Polskich (2018-2020), znany z wielu ról filmowych i telewizyjnych, przede wszystkim Jakuba Kusego w serialu „Ranczo” oraz komisarza Igora Rosłonia w serialu „Pitbull”.

 

PAP

Wiadomości

Candace Owens spotka się z Brigitte Macron w sądzie

Macronowie idą "z nią" do sądu. Udowodnić, że Brigitte jest kobietą

Burza wywróciła łódź. Utonęli wszyscy bez kamizelek ratunkowych

Mocny głos z Ameryki Północnej. Potępili działania Izraela w Strefie Gazy

Bułgaria: spektakularny wzrost cen nieruchomości przed wejściem do strefy euro

Rosja ignoruje ultimatum Trumpa

Turystyczna perła mówi stop! Miasto zamyka się na turystów

Iran twierdzi, że spacyfikował amerykańskiego niszczyciela

Wydało się... Chiny napędzają rosyjską machinę wojenną

To typowa rekonstrukcja pozorów, bo czym różni się Bodnar od Żurka?

Polki pokonały Chinki i meldują się w półfinale Ligi Narodów

Burza o matchę Sandry Kubickiej. „Dzieci TikToka” mnie nie ruszają.

Rekonstrukcja Tuska: Żurek ministrem, Czarnek ostrzega przed chaosem

Decyzja komisji regulaminowej: Ziobro ma zostać zatrzymany i doprowadzony

Viktor Gyokeres w Arsenalu! Londyńczycy zapłacą fortunę za króla strzelców

Tusk? Dla młodych nieciekawy, słaby, mało charyzmatyczny

Najnowsze

Candace Owens spotka się z Brigitte Macron w sądzie

Macronowie idą "z nią" do sądu. Udowodnić, że Brigitte jest kobietą

Donald Trump postawił ultimatum. Putin go lekceważy

Rosja ignoruje ultimatum Trumpa

słynna Barcelona zamyka się na turystów

Turystyczna perła mówi stop! Miasto zamyka się na turystów

amerykański niszczyciel USS Fitzgerald

Iran twierdzi, że spacyfikował amerykańskiego niszczyciela

Rosja pozyskuje części do dronów z Chin

Wydało się... Chiny napędzają rosyjską machinę wojenną

burza na Jeziorze Tahoe pochłonęła wszystkich, którzy nie założyli kamizelek

Burza wywróciła łódź. Utonęli wszyscy bez kamizelek ratunkowych

Kanada potępiła działania Izraela w Strefie Gazy

Mocny głos z Ameryki Północnej. Potępili działania Izraela w Strefie Gazy

ceny nieruchomości w Bułgarii idą w górę

Bułgaria: spektakularny wzrost cen nieruchomości przed wejściem do strefy euro