Tego dnia Cesarz Rosji Aleksander II Romanow wydał rozkaz o likwidacji Twierdzy Zamość, w Tworkach otwarto szpital dla osób cierpiących na zaburzenia i choroby psychiczne, w czasie walk poległ 14-letni Jurek Bitschan, jeden z najmłodszych obrońców Lwowa, Niemcy przekazali Słowacji 700 km2 polskich terenów nadgranicznych, Sąd Wojewódzki uniewinnił b. milicjantów oskarżonych o spowodowanie śmierci górników z kopalni „Wujek”, w kopani „Halemba” doszło do wybuchu metanu (zginęło 23 górników). Urodzili się m.in. Tytus Filipowicz, Marian Lalewicz, Władysław Strzemiński, Emanuel Ringelblum, Isaac Bashevis Singer, Stan Musial. Zmarli natomiast: Jan Brożek, Jan Śniadecki, Władysław Rawicz, Franciszka Siedliska, Franciszek Józef I, Jurek Bitschan, Władysław Pobóg-Malinowski, gen. Władysław Bortnowski, ppłk Tadeusz Danilewicz, Barbara Sobotta.
1652 - W Bronowicach zmarł Jan Brożek, matematyk, astronom, medyk, profesor i rektor Akademii Krakowskiej.
1693 - Zmarł Adam Kotowski, mecenas sztuki.
1815 - W Wilnie zmarł Karol de Perthees, pochodzący z Drezna kartograf, geograf króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, pułkownik wojsk koronnych.
1830 - Zmarł Jan Śniadecki, matematyk, astronom, filozof, organizator i dyrektor obserwatorium astronomicznego w Krakowie.
1839 – Wmurowano kamień węgielny pod budowę hotelu "Bazar" w Poznaniu, który stał się siedzibą wielu instytucji polskiego życia gospodarczego i kulturalnego.
1855 - W Warszawie założone zostało Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa.
1863 – Powstanie Styczniowe: w Siedlcach został publicznie powieszony powstaniec i cywilny naczelnik województwa podlaskiego Władysław Rawicz.
1866 - Cesarz Rosji Aleksander II Romanow wydał rozkaz o likwidacji Twierdzy Zamość; jednej z największych fortyfikacji w polskich dziejach.
1873 - W Warszawie urodził się Tytus Filipowicz, działacz PPS-Frakcja Rewolucyjna, dyplomata, publicysta.
1876 - Urodził się Marian Lalewicz, architekt, profesor Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych.
1891 - W Tworkach pod Warszawą dzięki staraniom m.in. lekarza psychiatry prof. Adolfa Rothe otwarto szpital dla osób cierpiących na zaburzenia i choroby psychiczne.
1893 - W Mińsku urodził się Władysław Strzemiński, malarz, teoretyk sztuki; o postaci Strzemińskiego opowiada ostatni film Andrzeja Wajdy "Powidoki".
1896 - Powstało Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
1900 - W Buczaczu urodził się Emanuel Ringelblum, historyk, współtwórca Podziemnego Archiwum Warszawskiego Getta. W 1999 roku Archiwum Ringelbluma wpisane zostało przez UNESCO na listę najważniejszych dokumentów świata.
1902 - W Leoncinie na Mazowszu urodził się Isaac Bashevis Singer, pisarz żydowski tworzący w języku jidysz; autor m.in. "Sztukmistrza z Lublina"; laureat literackiej Nagrody Nobla w 1978 r.
1902 - W Rzymie zmarła Franciszka Siedliska, zakonnica, założycielka zgromadzenia nazaretanek; beatyfikowana w 1989 r.
1912 - W Orłowie urodził się Kazimierz Ślaski, historyk, badacz dziejów Pomorza.
1914 - Pod Krzywopłotami na zachód od Wolbromia Legiony Polskie zakończyły dwutygodniowe walki z wojskami rosyjskimi.
1916 - Zmarł Franciszek Józef I, cesarz Austrii w latach 1848 -1916.
1918 - W czasie walk z Ukraińcami poległ 14-letni Jurek Bitschan, jeden z najmłodszych obrońców Lwowa.
1919 - Rada Najwyższa Konferencji Pokojowej w Paryżu przyznała Polsce 25-letni mandat nad Galicją Wschodnią pod nadzorem Ligi Narodów.
1920 - W Donorze w Pensylwanii urodził się Stan Musial, legendarny amerykański baseballista polskiego pochodzenia.
1931 - W Sandomierzu urodził się Jerzy Koenig, krytyk teatralny, publicysta.
1939 – Niemcy przekazali Słowacji 700 km2 polskich terenów nadgranicznych. Była to nagroda za udział wojsk słowackich w inwazji na Polskę we wrześniu 1939 r.
1945 - Do Polski z emigracji powrócił poeta Władysław Broniewski.
1950 - Urodził się Maciej Karpiński, pisarz, dramaturg, scenarzysta, krytyk literacki i teatralny.
1952 - Sejm PRL powołał rząd Bolesława Bieruta.
1962 - W Genewie zmarł Władysław Pobóg-Malinowski, historyk, publicysta, działacz sanacyjny.
1966 - W Glencove w Pensylwanii zmarł gen. Władysław Bortnowski, w czasie kampanii polskiej 1939 r. dowódca Armii "Pomorze".
1972 - W Huddersfield w Anglii zmarł ppłk Tadeusz Danilewicz, szef sztabu KG NSZ (1944-1945), uczestnik Powstania Warszawskiego; komendant główny Narodowego Związku Wojskowego (1945).
1996 - Zmarła Maria Krzyżanowska-Rosa, reportażystka.
1997 - W Katowicach Sąd Wojewódzki uniewinnił byłych milicjantów oskarżonych o spowodowanie śmierci górników z kopalni "Wujek" na początku stanu wojennego; był to pierwszy proces w tej sprawie po upadku komunizmu.
2000 - Zmarła Barbara Sobotta, historyk sztuki, lekkoatletka, czołowa sprinterka legendarnego polskiego Wunderteamu.
2006 - W Rudzie Śląskiej w Kopani Węgla Kamiennego "Halemba" doszło do wybuchu metanu; zginęło 23 górników; była to jedna z najtragiczniejszych w skutkach katastrof górniczych w Polsce.
2010 - W Polsce odbyły się wybory samorządowe.
2011 - W Warszawie Lech Wałęsa odsłonił pomnik prezydenta USA Ronalda Reagana
2018 – W Warszawie zmarł Jan Zagozda, dziennikarz Polskiego Radia, współautor audycji "Mijają lata, zostają piosenki", "Słodkie radio retro", "Wspomnienia pisane dźwiękiem" oraz "Lubię szum starej płyty".
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!