Przejdź do treści
22:22 Ukraina zamierza udostępnić swoje terytorium zagranicznym firmom zbrojeniowym, które chciałyby przetestować swoją najnowszą broń na froncie wojny z armią rosyjską
22:01 Gdańsk: polscy siatkarze przegrali z Kubą 1:3 (25:22, 19:25, 21:25, 24:26) w swoim drugim meczu turnieju Ligi Narodów
20:39 USA: prezydent Donald Trump przeszedł badania w związku z puchnącymi nogami i siniakiem na dłoni. Lekarz zdiagnozował przewlekłą niewydolność żylną, a siniak wynika z przyjmowania aspiryny i częstego ściskania dłoni
20:33 Eliminacje Ligi Europy: Legia Warszawa wygrała z FK Aktobe 1:0 i awansowała do drugiej rundy
17:25 Mariusz Błaszczak: anulowanie postępowania na zakup dla wojska 32 kolejnych śmigłowców S-70i Black Hawk z zakładów PZL Mielec oznacza, że rozwój wojska został zahamowany
16:41 Watykan: papież Leon XIV potwierdził zamiar udania się do Turcji, aby wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii chrześcijaństwa
16:05 Komisja Europejska: wszczęto postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z niepełnym wdrożeniem unijnych przepisów dotyczących składowania odpadów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Polska 21 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: facebook.com

Tego dnia Cesarz Rosji Aleksander II Romanow wydał rozkaz o likwidacji Twierdzy Zamość, w Tworkach otwarto szpital dla osób cierpiących na zaburzenia i choroby psychiczne, w czasie walk poległ 14-letni Jurek Bitschan, jeden z najmłodszych obrońców Lwowa, Niemcy przekazali Słowacji 700 km2 polskich terenów nadgranicznych, Sąd Wojewódzki uniewinnił b. milicjantów oskarżonych o spowodowanie śmierci górników z kopalni „Wujek”, w kopani „Halemba” doszło do wybuchu metanu (zginęło 23 górników). Urodzili się m.in. Tytus Filipowicz, Marian Lalewicz, Władysław Strzemiński, Emanuel Ringelblum, Isaac Bashevis Singer, Stan Musial. Zmarli natomiast: Jan Brożek, Jan Śniadecki, Władysław Rawicz, Franciszka Siedliska, Franciszek Józef I, Jurek Bitschan, Władysław Pobóg-Malinowski, gen. Władysław Bortnowski, ppłk Tadeusz Danilewicz, Barbara Sobotta.

1652 - W Bronowicach zmarł Jan Brożek, matematyk, astronom, medyk, profesor i rektor Akademii Krakowskiej.

1693 - Zmarł Adam Kotowski, mecenas sztuki.

1815 - W Wilnie zmarł Karol de Perthees, pochodzący z Drezna kartograf, geograf króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, pułkownik wojsk koronnych.

1830 - Zmarł Jan Śniadecki, matematyk, astronom, filozof, organizator i dyrektor obserwatorium astronomicznego w Krakowie.

1839 – Wmurowano kamień węgielny pod budowę hotelu "Bazar" w Poznaniu, który stał się siedzibą wielu instytucji polskiego życia gospodarczego i kulturalnego.

1855 - W Warszawie założone zostało Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa.

1863 – Powstanie Styczniowe: w Siedlcach został publicznie powieszony powstaniec i cywilny naczelnik województwa podlaskiego Władysław Rawicz.

1866 - Cesarz Rosji Aleksander II Romanow wydał rozkaz o likwidacji Twierdzy Zamość; jednej z największych fortyfikacji w polskich dziejach.

1873 - W Warszawie urodził się Tytus Filipowicz, działacz PPS-Frakcja Rewolucyjna, dyplomata, publicysta.

1876 - Urodził się Marian Lalewicz, architekt, profesor Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych.

1891 - W Tworkach pod Warszawą dzięki staraniom m.in. lekarza psychiatry prof. Adolfa Rothe otwarto szpital dla osób cierpiących na zaburzenia i choroby psychiczne.

1893 - W Mińsku urodził się Władysław Strzemiński, malarz, teoretyk sztuki; o postaci Strzemińskiego opowiada ostatni film Andrzeja Wajdy "Powidoki".

1896 - Powstało Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

1900 - W Buczaczu urodził się Emanuel Ringelblum, historyk, współtwórca Podziemnego Archiwum Warszawskiego Getta. W 1999 roku Archiwum Ringelbluma wpisane zostało przez UNESCO na listę najważniejszych dokumentów świata.

1902 - W Leoncinie na Mazowszu urodził się Isaac Bashevis Singer, pisarz żydowski tworzący w języku jidysz; autor m.in. "Sztukmistrza z Lublina"; laureat literackiej Nagrody Nobla w 1978 r.

1902 - W Rzymie zmarła Franciszka Siedliska, zakonnica, założycielka zgromadzenia nazaretanek; beatyfikowana w 1989 r.

1912 - W Orłowie urodził się Kazimierz Ślaski, historyk, badacz dziejów Pomorza.

1914 - Pod Krzywopłotami na zachód od Wolbromia Legiony Polskie zakończyły dwutygodniowe walki z wojskami rosyjskimi.

1916 - Zmarł Franciszek Józef I, cesarz Austrii w latach 1848 -1916.

1918 - W czasie walk z Ukraińcami poległ 14-letni Jurek Bitschan, jeden z najmłodszych obrońców Lwowa.

1919 - Rada Najwyższa Konferencji Pokojowej w Paryżu przyznała Polsce 25-letni mandat nad Galicją Wschodnią pod nadzorem Ligi Narodów.

1920 - W Donorze w Pensylwanii urodził się Stan Musial, legendarny amerykański baseballista polskiego pochodzenia.

1931 - W Sandomierzu urodził się Jerzy Koenig, krytyk teatralny, publicysta.

1939 – Niemcy przekazali Słowacji 700 km2 polskich terenów nadgranicznych. Była to nagroda za udział wojsk słowackich w inwazji na Polskę we wrześniu 1939 r.

1945 - Do Polski z emigracji powrócił poeta Władysław Broniewski.

1950 - Urodził się Maciej Karpiński, pisarz, dramaturg, scenarzysta, krytyk literacki i teatralny.

1952 - Sejm PRL powołał rząd Bolesława Bieruta.

1962 - W Genewie zmarł Władysław Pobóg-Malinowski, historyk, publicysta, działacz sanacyjny.

1966 - W Glencove w Pensylwanii zmarł gen. Władysław Bortnowski, w czasie kampanii polskiej 1939 r. dowódca Armii "Pomorze".

1972 - W Huddersfield w Anglii zmarł ppłk Tadeusz Danilewicz, szef sztabu KG NSZ (1944-1945), uczestnik Powstania Warszawskiego; komendant główny Narodowego Związku Wojskowego (1945).

1996 - Zmarła Maria Krzyżanowska-Rosa, reportażystka.

1997 - W Katowicach Sąd Wojewódzki uniewinnił byłych milicjantów oskarżonych o spowodowanie śmierci górników z kopalni "Wujek" na początku stanu wojennego; był to pierwszy proces w tej sprawie po upadku komunizmu.

2000 - Zmarła Barbara Sobotta, historyk sztuki, lekkoatletka, czołowa sprinterka legendarnego polskiego Wunderteamu.

2006 - W Rudzie Śląskiej w Kopani Węgla Kamiennego "Halemba" doszło do wybuchu metanu; zginęło 23 górników; była to jedna z najtragiczniejszych w skutkach katastrof górniczych w Polsce.

2010 - W Polsce odbyły się wybory samorządowe.

2011 - W Warszawie Lech Wałęsa odsłonił pomnik prezydenta USA Ronalda Reagana

2018 – W Warszawie zmarł Jan Zagozda, dziennikarz Polskiego Radia, współautor audycji "Mijają lata, zostają piosenki", "Słodkie radio retro", "Wspomnienia pisane dźwiękiem" oraz "Lubię szum starej płyty".



PAP

Wiadomości

Jednak Putin go nie przekupił. Fico się ugiął!

Dramat Polaków w Gdańsku! Kuba odwraca losy meczu i wygrywa 3:1

Paprocka o zarzutach Bodnara wobec Manowskiej: wyjątkowo słabe, żenujące

Chaos zamiast rządu. Goście Gójskiej o konflikcie Tuska z Hołownią

Nielegalni imigranci zrobili rozróbę w miejscowości pod Zieloną Górą. Musiała interweniować policja

Bosak: jeżeli nie będzie społecznego nacisku, to rząd Tuska będzie prowadził politykę kapitulacji wobec Niemiec

Rząd Tuska anuluje zamówienia dla wojska. Błaszczak: hamowanie rozwoju armii

PILNE: tragiczna śmierć legendarnego skoczka. Nie żyje Felix Baumgartner

Afera wokół Instytutu Pileckiego. Internauci przypominają mocne wystąpienie Nawrockiego ws. pamięci historycznej sprzed roku [WIDEO]

Niemcy zawracają migrantów do Polski bez formalnych procedur? Ujawniono szokującą praktykę

Legia Warszawa pokonuje FK Aktobe i gra dalej w eliminacjach Ligi Europy

Koniec z finansowaniem lewicy za granicą. Senat USA zatwierdza pakiet Trumpa

KGW Nad Rzeką z Białej – tort maślany z historią w tle

Papież powiedział, że ma zamiar odwiedzić Turcję. Przed śmiercią chciał się tam wybrać Franciszek

To się nie mieści w głowie. Sąd przyznał zadośćuczynienie Afgańczykom zatrzymanym na granicy

Najnowsze

Jednak Putin go nie przekupił. Fico się ugiął!

Nielegalni imigranci zrobili rozróbę w miejscowości pod Zieloną Górą. Musiała interweniować policja

Bosak: jeżeli nie będzie społecznego nacisku, to rząd Tuska będzie prowadził politykę kapitulacji wobec Niemiec

Rząd Tuska anuluje zamówienia dla wojska. Błaszczak: hamowanie rozwoju armii

PILNE: tragiczna śmierć legendarnego skoczka. Nie żyje Felix Baumgartner

Dramat Polaków w Gdańsku! Kuba odwraca losy meczu i wygrywa 3:1

Paprocka o zarzutach Bodnara wobec Manowskiej: wyjątkowo słabe, żenujące

Chaos zamiast rządu. Goście Gójskiej o konflikcie Tuska z Hołownią