Przejdź do treści
Polska 2 października – co wydarzyło się tego dnia
TV Republika

Tego dnia Józef Piłsudski objął funkcję premiera; kapitulacja Rejonu Umocnionego Hel; w rejonie Kocka rozpoczęła się ostatnia bitwa kampanii polskiej; w Ożarowie przedstawiciele KG AK podpisali układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie; władze sowieckie zwróciły Polsce ponad 12 tys. dzieł sztuki; telewizja wyemitowała pierwszą dobranockę - „Jacek i Agatka”; początek emisji II programu TVP; wystartował program TVP 3; rozpoczął się XV. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Urodzili się m. in. Gabriel Czechowicz, Gustaw Orlicz-Dreszer, Jerzy Zawieyski, Jan Nowak Jeziorański, Hubert Drapella, Bronisław Dembowski, Wojciech Pokora, Barbara Borys-Damięcka, Maciej Dutkiewicz, Magdalena Piekorz. Zmarli natomiast: Barbara Zapolya, Ignacy Mościcki, Oskar Lange, Bohdan Suchodolski, Jerzy Bińczycki, Janusz Rzeszewski, Józef Wolski, Marek Edelman oraz Janusz Grudziński.

1413 - W Horodle nad Bugiem zawarta została unia polsko-litewska. 

1471 – Z Krakowa wyruszył dwunastotysięczny oddział wojska eskortujący na Węgry królewicza Kazimierza, syna króla Polski Kazimierza IV. Jagiellończyka. Celem nieudanej wyprawy było obalenie króla Macieja Korwina i przejęcie władzy na Węgrzech. 

1493 – Biskup krakowski Fryderyk Jagiellończyk został ogłoszony arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski. 

1500 – Kantorem kapituły warmińskiej we Fromborku został kanonik Jerzy Delau (zm. 1515 r.). Początkowo był notariuszem Wielkiego Mistrza Zakonu. W kapitule pełnił funkcje prałata, oficjała i wikariusza generalnego. 

1515 - W Krakowie zmarła Barbara Zapolya, od 1512 r. żona Zygmunta I. Starego, polska królowa i wielka księżna litewska; matka Jadwigi Jagiellonki (1513-73) i Anny Jagiellonki (1515-20). 

1794 - Insurekcja Kościuszkowska: wojska dowodzone przez gen. Jana Henryka Dąbrowskiego pokonały wojska pruskie w bitwie pod Bydgoszczą. 

1795 - Rosja i Austria zawarły ugodę z Prusami w sprawie udziału w III. rozbiorze Polski. 

1851 - W Tarbes urodził się Ferdinand Foch, marszałek Francji, w czasie I. wojny światowej naczelny dowódca sił sprzymierzonych (1918), sojusznik niepodległego państwa polskiego; w 1923 r. dekretem prezydenta RP mianowany marszałkiem Polski. 

1876 - W okolicach Mińska urodził się Gabriel Czechowicz, prawnik, minister skarbu w latach 1926-29; w marcu 1929 r. Sejm uchwalił wniosek o postawienie go przed Trybunałem Stanu. 

1882 - We Lwowie urodził się Tymon Niesiołowski, malarz, grafik, pedagog. 

1889 - W Jadowie koło Wołomina urodził się Gustaw Orlicz-Dreszer, żołnierz Legionów Polskich, generał WP; w czasie zamachu majowego dowodził wojskami wiernymi marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu; w latach 1930-36 inspektor armii, od 1930 r. prezes ZG Ligi Morskiej i Kolonialnej; w 1936 r. objął stanowisko inspektora obrony powietrznej państwa; zginął w katastrofie lotniczej nad Bałtykiem w okolicy Orłowa w 1936 r. 

1902 - W Radogoszczu, obecnie w granicach Łodzi, urodził się Jerzy Zawieyski, pisarz, publicysta i działacz katolicki. 

1914 - W Berlinie urodził się Jan Nowak Jeziorański, żołnierz Armii Krajowej, legendarny „kurier z Warszawy”, wieloletni dyrektor sekcji polskiej Radia Wolna Europa, dziennikarz, pisarz, publicysta. 

1925 - W Brwinowie koło Warszawy urodził się Hubert Drapella, reżyser, scenarzysta, autor filmów „Samochodzik i templariusze”, „Soból i panna” oraz serialu „Znak orła”. 

1926 - Józef Piłsudski objął funkcję premiera RP. 

1927 - W Komorowie, w powiecie Ostrów Mazowiecka, urodził się Bronisław Dembowski, biskup, filozof, uczestnik obrad Okrągłego Stołu. 

1934 - W Warszawie urodził się Wojciech Pokora, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów komediowych, znany m.in. z filmu „Poszukiwany, poszukiwana” oraz seriali „Czterdziestolatek”, „Kariera Nikodema Dyzmy” i „Alternatywy 4”. 

1936 - W Warszawie urodził się Stanisław Brejdygant, aktor, reżyser, scenarzysta, pisarz. 

1937 - W Warszawie urodziła się Barbara Borys-Damięcka, reżyser telewizyjny i teatralny; dyrektor Teatru Syrena w Warszawie w 1997-2007; od 2007 r. senator RP z list Platformy Obywatelskiej. 

1937 - Powstał Związek Lewicy Patriotycznej - organizacja założona przez byłych działaczy Legionu Młodych, związana z sanacją. 

1938 – W Kielcach odsłonięto Pomnik Czynu Legionowego. 

1938 - Wojska Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Śląsk” pod dowództwem gen. Władysława Bortnowskiego wkroczyły na Zaolzie. 

1939 - Kampania polska: kapitulacja Rejonu Umocnionego Hel - zakończenie walk na Wybrzeżu. 

1939 - Kampania polska: w rejonie Kocka rozpoczęła się ostatnia bitwa kampanii polskiej, toczona przez Samodzielną Grupę Operacyjną „Polesiegen. Franciszka Kleeberga z niemieckim zmotoryzowanym XIV. Korpusem Armijnym. 

1940 - Niemiecki gubernator Ludwig Fischer podpisał „Zarządzenie o utworzeniu dzielnicy żydowskiej w mieście Warszawie”. 

1944 - Powstanie Warszawskie: w Ożarowie w kwaterze SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha-Zelewskiego przedstawiciele KG Armii Krajowej płk Kazimierz Iranek-OsmeckiJarecki” i ppłk Zygmunt DobrowolskiZyndram” podpisali układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. 

1946 - W Versoix koło Genewy zmarł Ignacy Mościcki, prezydent RP w latach 1926-39; w 1993 r. jego szczątki przewieziono do Polski i złożono w bazylice archikatedralnej św. Jana w Warszawie. 

1952 - We Wrocławiu urodził się Janusz Olejniczak, pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego w 1970 r., znany w kraju i za granicą interpretator muzyki Chopina. 

1956 - Władze sowieckie przekazały Polsce ponad 12 tys. dzieł sztuki, które od czasu II. wojny światowej znajdowały się na terenie ZSRŚ m.in. dzieła: Jana Matejki (np. „Stańczyk”), Aleksandra Gierymskiego, Józefa Chełmońskiego, Wojciecha Gersona

1957 - Na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ minister spraw zagranicznych PRL Adam Rapacki przedstawił plan utworzenia strefy bezatomowej w Europie Środkowej. 

1958 - W Krynicy urodził się Maciej Dutkiewicz, reżyser, scenarzysta, autor filmu „Nocne graffiti”. 

1962 - W Telewizji Polskiej wyemitowano pierwszą dobranockę - „Jacek i Agatka”. 

1964 - Premiera filmu „Upał” w reżyserii Kazimierza Kutza

1965 - W Londynie zmarł Oskar Lange, ekonomista, statystyk; ambasador Polski w USA (1945-48); członek Rady Naczelnej PPS (1945-48); od 1948 r. w Komitecie Centralnym PZPR; wiceprzewodniczący Rady Państwa od 1957 r.; w latach 1938-45 profesor uniwersytetu w Chicago, po wojnie wykładowca i rektor SGPiS, następnie na Uniwersytecie Warszawskim. 

1970 - Początek emisji 2 Programu TVP. 

1970 - Premiera filmu „Abel twój brat” w reżyserii Janusza Nasfetera

1974 - W Sosnowcu urodziła się Magdalena Piekorz, reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, scenarzystka; autorka filmu „Pręgi”, który w 2004 r. zdobył Złote Lwy na 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 

1979 – Papież Jan Paweł II. wygłosił przemówienie na forum ONZ w Nowym Jorku. 

1980 - W Warszawie rozpoczął się X. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

1981 - Lech Wałęsa wybrany został przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. 

1988 - W Seulu zakończyły się XXIV. Letnie Igrzyska Olimpijskie; polscy reprezentanci zdobyli na nich 16 medali: dwa złote [Waldemar Legień – judo, waga lekkośrednia; Andrzej Wroński –zapasy w stylu klasycznym, waga ciężka], pięć srebrnych oraz dziewięć brązowych. 

1992 - W Konstancinie zmarł prof. Bohdan Suchodolski, filozof, historyk nauki i kultury, pedagog. 

1992 - Premiera polskiej edycji teleturnieju „Koło Fortuny”. 

1997 - Państwa Unii Europejskiej parafowały Traktat Amsterdamski. 

1998 - W Krakowie zmarł Jerzy Bińczycki, aktor przez wiele lat związany ze Starym Teatrem w Krakowie; w pamięci widzów zapisał się przede wszystkim jako Bogumił Niechcic w ekranizacji „Nocy i dniJerzego Antczaka, znany także z ról w filmach „Znachor” i „Pan Tadeuz”. 

2000 - Wystartował program TVP 3. 

2005 - W Warszawie rozpoczął się XV. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

2006 - Wystartowała telewizja informacyjno-rozrywkowa „Superstacja”. 

2007 - W Warszawie zmarł Janusz Rzeszewski, reżyser, autor filmów „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”, „Miłość ci wszystko wybaczy” i „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. 

2008 - W Krakowie zmarł Józef Wolski, historyk starożytności, aresztowany przez Gestapo podczas Sonderaktion Krakau w listopadzie 1939 r.; po zwolnieniu z obozu w 1942 r. podjął działalność w tajnym nauczaniu; po wojnie powrócił do pracy na UJ, pracował także na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Wrocławskim, który przyznał mu doktorat honoris causa. 

2009 - W Warszawie zmarł Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim, uczestnik Powstania Warszawskiego; po wojnie kardiolog, opozycjonista, działacz Komitetu Obrony Robotników. 

2010 - W Warszawie rozpoczął się XVI. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

2023 – Zmarł muzyk Janusz Grudziński, w latach 1981-2020 był klawiszowcem zespołu „Kult”, brał również udział w nagrywaniu solowych albumów lidera „Kultu”, Kazika Staszewskiego. W 2006 r. jako Xiążę Warszawski wydał solowy album „Olśnienie”, komponował także muzykę do filmów dokumentalnych. 

źródło: PAP 

Wiadomości

Strzelali do policjantów, jest areszt!

Tusk i Bodnar kontra uchwała SN. Posłowie PiS składają zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa!

Nowy Jork. Debata kandydatów na wiceprezydenta. JD Vance kontra Tim Walz

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Ile kasy poszło na piknik integracyjny NFOŚiGW? Więcej niż dostaną powodzianie!

Rząd Tuska kupuje luksusowe niemieckie limuzyny

Podawali się za fotografów i robili zdjęcia... dziewczynkom

Na meczu w Warszawie bez najskuteczniejszego strzelca

Andruszkiewicz: KE nakładała sankcje na Polskę za to, że jej się rząd nie podobał

SPRAWDŹ TO!

Siemoniak nie zna zapisów Konstytucji? Sam to przyznał!

Działacze PO i PSL dyrektorami oddziałów terenowych Totalizatorów Sportowych

Polska 2 października – co wydarzyło się tego dnia

J.D Vance zwycięzcą debaty wiceprezydenckiej w USA

Dwie eksplozje w pobliżu ambasady Izraela!

Mamy to! 300 tys. obserwujących na Facebooku!

Iran grzmi pod adresem... Stanów Zjednoczonych!

Najnowsze

Strzelali do policjantów, jest areszt!

Rząd Tuska kupuje luksusowe niemieckie limuzyny

Podawali się za fotografów i robili zdjęcia... dziewczynkom

Na meczu w Warszawie bez najskuteczniejszego strzelca

Andruszkiewicz: KE nakładała sankcje na Polskę za to, że jej się rząd nie podobał

Tusk i Bodnar kontra uchwała SN. Posłowie PiS składają zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa!

Nowy Jork. Debata kandydatów na wiceprezydenta. JD Vance kontra Tim Walz

Ile kasy poszło na piknik integracyjny NFOŚiGW? Więcej niż dostaną powodzianie!

TRZEBA ZOBACZYĆ!