Przejdź do treści
Polska 14 października – co wydarzyło się tego dnia
TV Republika

Tego dnia sejm powołał Komisję Edukacji Narodowej; Rosjanie wprowadzili stan wojenny na terytorium Królestwa Polskiego; powstała Ukraińska Powstańcza Armia; sąd ogłosił wyroki w procesie IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”; w Watykanie rozpoczęło się konklawe, które wybrało na papieża kard. Karola Wojtyłę; na polecenie Borysa Jelcyna zostały opublikowane i przekazane Polsce archiwalne dokumenty obarczające odpowiedzialnością za zbrodnię katyńską przywódców ZSRS. Urodzili się m. in. Kazimierz Badeni, Stefan Żeromski, Józef Garliński, Conrad Drzewiecki, Bogusław Sochnacki, Barbara Sass, Tomasz Wołek, Andrzej Zieliński. Zmarli natomiast: Jan Mieczkowski, Aleksander Prystor, Zygmunt Wojciechowski, Elżbieta Barszczewska, Robert Dziekański, Anna Szałapak, Bohdan Butenko oraz Stanisław Radwan.

1257 - W Poznaniu urodził się książę wielkopolski i krakowski, przyszły król Polski Przemysł II

1767 - W czasie obrad Sejmu w Warszawie na polecenie rosyjskiego ambasadora Nikołaja Repnina porwani zostali przez żołnierzy carskich i wywiezieni do Rosji przywódcy konfederacji radomskiej: biskup krakowski Kajetan Sołtyk, biskup kijowski Józef Andrzej Załuski oraz hetman polny koronny Wacław Rzewuski i jego syn Seweryn

1773 - W obliczu pierwszego rozbioru sejm 1773 r. podjął wysiłek reformy państwa, obejmujący również zmianę systemu kształcenia. Do realizacji tego celu powołano Komisję Edukacji Narodowej. Była to jedna z pierwszych w Europie państwowa instytucja oświatowa. 

1809 - Wojny napoleońskie: W Schoenbrunn podpisany został traktat pokojowy pomiędzy Francją i Austrią; na jego mocy do Księstwa Warszawskiego włączone zostały ziemie III, zaboru austriackiego, jako departamenty: krakowski, radomski, lubelski i siedlecki. 

1846 - W Surochowie w powiecie jarosławskim urodził się Kazimierz Badeni, konserwatysta, namiestnik Galicji w latach 1888-1895; od 1895 do 1897 r. premier i minister spraw wewnętrznych Austro-Węgier. 

1861 - Władze rosyjskie wprowadziły stan wojenny na terytorium Królestwa Polskiego. 

1864 - W Strawczynie koło Kielc urodził się Stefan Żeromski, wybitny pisarz, publicysta, autor powieści „Popioły”, „Syzyfowe prace”, „Wierna rzeka” oraz „Przedwiośnie”. 

1889 - Zmarł Jan Mieczkowski, właściciel zakładów fotograficznych w Warszawie, przez krótki okres również w Paryżu, w których zajmował się głównie wykonywaniem portretów. Na swoich zdjęciach uwiecznił m.in. Adama Mickiewicza, Deotymę i Stanisława Moniuszkę

1913 - W Kijowie urodził się Józef Garliński, oficer Komendy Głównej AK, więzień KL Auschwitz, długoletni prezes Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, historyk, działacz emigracyjny. 

1926 - W Poznaniu urodził się Conrad Drzewiecki, tancerz i choreograf. 

1930 - W Katowicach urodził się Bogusław Sochnacki, aktor, pedagog, związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi i łódzkim Teatrem Nowym; wystąpił m.in. w filmach „Pogrzeb kartofla”, „Jeszcze tylko ten las”, a także w serialach „Noce i dnie” oraz „Królowa Bona”. 

1936 - W Łodzi urodziła się Barbara Sass, reżyserka, scenarzystka; autorka filmów „Krzyk”, „Dziewczęta z Nowolipek”, „Historia niemoralna”, „Pajęczarki”, „Pokuszenie”, „W imieniu diabła”. 

1941 - W Moskwie w sowieckim więzieniu na Butyrkach zmarł Aleksander Prystor, jeden z czołowych polityków obozu piłsudczykowskiego, premier w latach 1931-33, poseł, senator, w latach 1935-38 marszałek Senatu. 

1942 - Powstała Ukraińska Powstańcza Armia, zbrojna formacja banderowskiej frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B); podczas II wojny światowej walczyła przeciwko Niemcom i ZSRS; od wiosny 1943 r. prowadziła działania zbrojne przeciwko polskiej ludności Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów - zdaniem polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali wówczas ok. 100 tys. Polaków. 

1943 - W niemieckim obozie zagłady w Sobiborze wybuchł bunt więźniów. 

1947 - W Gdańsku urodził się Tomasz Wołek, dziennikarz, publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej, członek Ruchu Młodej Polski; po 1989 r. pełnił m.in. funkcję redaktora naczelnego „Życia Warszawy” i dziennika „Życie”. 

1950 - Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego ogłosił wyroki w procesie IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Dowódca WiN ppłk. Łukasz CieplińskiPług” oraz jego współpracownicy zostali skazani na karę śmierci wykonaną 1. marca 1951 r. 1. marca jest obchodzony jako święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

1955 - Zmarł prof. Zygmunt Wojciechowski, historyk, założyciel i dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu. 

1962 - W Tarnowie urodził się Andrzej Zieliński, aktor. 

1966 – W Gorzowie Wielkopolskim odnotowano krajowe październikowe maksimum temperatury (+28,7 °C). 

1968 – Podczas pierwszego dnia obrad IV. Zjazdu Związku Harcerstwa Polskiego, który odbywał się w Warszawie, delegacja uczestników „Operacji 1001–Frombork” złożyła meldunek o dotychczasowych wynikach akcji. 

1969 - Premiera filmu obyczajowego „Struktura kryształu”. Był to reżyserski debiut Krzysztofa Zanussiego

1978 – W Watykanie rozpoczęło się konklawe po nagłej śmierci Jana Pawła I., które 2 dni później wybrało na papieża arcybiskupa metropolitę krakowskiego, kard. Karola Wojtyłę

1981 - Początek wizyty we Francji delegacji NSZZ „Solidarność” z Lechem Wałęsą na czele. 

1987 - W Warszawie zmarła Elżbieta Barszczewska, aktorka, w okresie międzywojennym wystąpiła m.in. w filmach „Trędowata”, „Znachor”, „Profesor Wilczur”, „Dziewczęta z Nowolipek” i „Granica”; po wojnie związana z Teatrem Polskim w Warszawie. 

1992 - Na polecenie prezydenta Rosji Borysa Jelcyna zostały opublikowane i przekazane Polsce dokumenty z kremlowskich archiwów, obarczające odpowiedzialnością za zbrodnię katyńską przywódców ZSRS: Józefa Stalina oraz jego towarzyszy z Politbiura KC WKP(b) - Ławrientija Berię, Wiaczesława Mołotowa, Klimenta Woroszyłowa, Anastasa Mikojana, Michaiła Kalinina i Łazara Kaganowicza

1993 - Powstało Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze. 

2007 - Na lotnisku w kanadyjskim Vancouver zmarł wskutek porażenia policyjnym paralizatorem Polak Robert Dziekański

2011 - W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Wykonany z brązu monument przedstawiający polskiego papieża stanął w atrium Wszechrosyjskiej Państwowej Biblioteki Literatury Obcej. 

2017 - W wieku 65 lat, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarła nad ranem Anna Szałapak, pieśniarka, artystka kabaretu „Piwnica Pod Baranami”. Nazywana była „Białym Aniołem Piwnicy” - była nie tylko znaną pieśniarką, ale także etnologiem. Współpracowała z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, specjalizując się między innymi w tematyce szopek krakowskich. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej, w 60. rocznicę powstania kabaretu „Piwnica pod Baranami” Anna Szałapak została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

2019 - Zmarł grafik i ilustrator Bohdan Butenko, autor komiksów i książek, twórca scenografii dla „Kabaretu Starszych Panów”, projektant lalek i dekoracji do teatrów lalkowych. 

2023 – W Krakowie zmarł kompozytor Stanisław Radwan. Współpracował z „Piwnicą pod Baranami” i z licznymi teatrami w Polsce. Stworzył muzykę do ok. 200. spektakli teatralnych i filmów. Współpracował z reżyserami, m.in. z Konradem Swinarskim, Zygmuntem Hübnerem, Lidią Zamkow, Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Jarockim, Andrzejem Wajdą i Krystianem Lupą

źródło: PAP 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Prawie 200 osób chciało sforsować polską granicę

Po materiale Republiki Wojewoda Dolnośląski żąda odwołania skompromitowanego „Krokodylka”

85-latka wyrzucona na bruk! Kolejna dzika eksmisja w Warszawie!

Maraton w Chicago: Rekord świata Kenijki Chepngetich

Znany youtuber Budda zatrzymany

Brudziński: dzisiaj konstytucja przestaje obowiązywać

To one na kształcą. 84 proc. nauczycieli to kobiety

Romanowski stawi się przed nielegalną Prokuraturą Krajową

Gmyz: polityka migracyjna pociąga ze sobą gigantyczne koszta, nie tylko finansowe

Rajdowe ME: Paddon obronił tytuł, Szeja mistrzem Polski

Tusk zbuduje nielegalnym imigrantom centrum edukacji cudzoziemców

„GPC”: Szykany wobec sędziów protestujących przeciwko nielegalnym działaniom koalicji 13 grudnia

Polska 14 października – co wydarzyło się tego dnia

Zbigniew Ziobro nie stawił się przed nielegalną komisją ds. Pegasusa

Nie budźcie bestii. Miedwiediew grozi Polsce

Najnowsze

Prawie 200 osób chciało sforsować polską granicę

Znany youtuber Budda zatrzymany

Brudziński: dzisiaj konstytucja przestaje obowiązywać

To one na kształcą. 84 proc. nauczycieli to kobiety

Romanowski stawi się przed nielegalną Prokuraturą Krajową

Po materiale Republiki Wojewoda Dolnośląski żąda odwołania skompromitowanego „Krokodylka”

85-latka wyrzucona na bruk! Kolejna dzika eksmisja w Warszawie!

Maraton w Chicago: Rekord świata Kenijki Chepngetich