Przejdź do treści
Polska 13 sierpnia – co wydarzyło się tego dnia
TV Republika

Tego dnia do budowanego portu w Gdyni zawinął pierwszy statek oceaniczny; żaglowiec „Lwów” jako pierwsza polska jednostka przepłynął równik; zapadły wyroki dożywocia w tzw. procesie generałów; demonstracje uliczne i starcia z milicją w Gdańsku, Nowej Hucie, Warszawie i Wrocławiu; prezydent Lech Kaczyński odwołał ministrów należących do LPR i Samoobrony RP. Urodzili się m. in. Lucjan Siemieński, Józef Haller, Stefan Melak, Tadeusz Mytnik, Krzysztof Kolberger, Marian Woronin, Janusz Kurtyka. Zmarli natomiast: Maria Bartnik, Antoni Kocjan, Wilhelm Hosenfeld, Ryszard Ordyński, Antoni Baraniak, Antoni Ważyk, Mieczysław Cybulski, Andrzej Stockinger, Zdzisława Bytnarowa, Maria Kruger oraz Henryk Hoser.

1698 - Król Polski i elektor saski August II. Mocny i car Rosji Piotr I. Wielki zawarli w Rawie Ruskiej sojusz wojskowy wymierzony przeciwko Szwecji. 

1807 - W Kamiennej Górze w Galicji urodził się Lucjan Siemieński, pisarz, członek założyciel Akademii Umiejętności w Krakowie, uczestnik powstania listopadowego. 

1873 - W Jurczycach koło Krakowa urodził się Józef Haller, generał WP; dowódca II. Brygady Legionów Polskich i Armii Polskiej we Francji; w wojnie polsko-bolszewickiej członek Rady Obrony Państwa oraz Generalny Inspektor Armii Ochotniczej; podczas zamachu majowego stanął po stronie rządu, kierując działaniami w Wielkopolsce i na Pomorzu; współtwórca antyrządowego „Frontu Morges” (1936); w czasie II. wojny światowej minister rządu RP na uchodźstwie. 

1911 - Pionier lotnictwa Michał Scipio del Campo wykonał na samolocie „Etrich Taube” pierwszy lot nad Warszawą. 

1914 - Austriackie władze wojskowe zażądały od Józefa Piłsudskiego zaprzestania samodzielnych wystąpień zbrojnych i zapowiedziały wcielenie oddziałów będących pod jego rozkazami do armii austro-węgierskiej. 

1920 - Wojna polsko-bolszewicka: początek Bitwy Warszawskiej; walki o Radzymin, Ossów, Nieporęt, Okuniew. 

1923 - Do budowanego portu w Gdyni zawinął pierwszy statek oceaniczny - SSKentucky” pod banderą francuską. 

1923 – Żaglowiec STSLwów” jako pierwsza jednostka pod polską banderą przepłynął równik. 

1936 – Podczas XI. Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie polscy piłkarze przegrali w meczu o brązowy medal z Norwegią 2:3. 

1944 - Powstanie Warszawskie: wycofujący się Niemcy pozostawili w okolicach pl. Zamkowego opancerzony pojazd transportowy wypełniony ładunkami wybuchowymi; kiedy żołnierze Batalionu „Gustaw” zdobytym pojazdem wjechali w ul. Kilińskiego przy Podwalu, nastąpiła ogromna eksplozja; w jej wyniku śmierć poniosło co najmniej 300 osób, wśród nich 67. żołnierzy Batalionu „Gustaw”. 

1944 – Powstanie Warszawskie: Najprawdopodobniej podczas eksplozji zdobycznego niemieckiego nosiciela ładunków na ul. Kilińskiego zginęła łączniczka batalionu „Parasol” 13-letnia Maria BartnikDiana”. 

1944 - W więzieniu na Pawiaku rozstrzelany został przez Niemców Antoni Kocjan, konstruktor lotniczy, pilot; w czasie II. wojny światowej w wywiadzie lotniczym ZWZ-AK. 

1946 - W Warszawie urodził się Stefan Melak, działacz niepodległościowy w PRL, walczący o upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej; przewodniczący Komitetu Katyńskiego; zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. 

1949 - Komitet Wykonawczy Rady Odbudowy Warszawy podjął decyzję o odbudowie Starego Miasta. 

1949 - W Nowicach koło Świdnicy urodził się Tadeusz Mytnik, kolarz, dwukrotny mistrz świata w wyścigu drużynowym (1973, 1975) oraz srebrny medalista w tej samej konkurencji na igrzyskach olimpijskich w Montrealu (1976); wielokrotny mistrz Polski; zwycięzca „Tour de Pologne” (1975). 

1950 - W Gdańsku urodził się Krzysztof Kolberger, aktor, reżyser teatralny, interpretator poezji; znany z wielu kreacji filmowych, m.in. w „KontrakcieKrzysztofa Zanussiego, „Epitafium dla Barbary RadziwiłłównyJanusza Majewskiego, „Kuchni polskiejJacka Bromskiego oraz „Panu TadeuszuAndrzeja Wajdy, gdzie zagrał Adama Mickiewicza

1951 - W Warszawie zapadł wyrok w tzw. procesie generałów: Stanisław Tatar, Jerzy Kirchmayer, Franciszek Herman i Stefan Mossor, oskarżeni przez władze komunistyczne o szpiegostwo i zorganizowanie spisku przeciwko władzy ludowej, skazani zostali na kary dożywotniego więzienia. 

1952 - W łagrze pod Stalingradem zmarł Wilhelm Hosenfeld, oficer Wehrmachtu, odznaczony pośmiertnie medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” m.in. za uratowanie podczas wojny ukrywającego się w gruzach Warszawy pianisty Władysława Szpilmana

1953 - W Warszawie zmarł Ryszard Ordyński, reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta; autor m.in. filmów „Pan Tadeusz” (1928) i „Dziesięciu z Pawiaka” (1931). 

1956 - W Grodzisku Mazowieckim urodził się Marian Woronin, lekkoatleta, sprinter, wicemistrz olimpijski z Moskwy (1980) i rekordzista Europy w biegu na 100 m. 

1960 - W Krakowie urodził się Janusz Kurtyka, historyk, działacz opozycji niepodległościowej, prezes Instytutu Pamięci Narodowej w latach 2005-2010; zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. 

1977 – Zmarł abp Antoni Baraniak, przed II. wojną sekretarz prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, po wojnie - prymasa Stefana Wyszyńskiego; od 1951 r. biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej; we wrześniu 1953 r. aresztowany przez władze komunistyczne i poddany brutalnemu śledztwu; po wyjściu na wolność w 1957 r. metropolita poznański. 

1982 - W Warszawie zmarł Adam Ważyk, poeta, prozaik, eseista, tłumacz. 

1982 - Stan wojenny: Demonstracje uliczne i starcia z milicją w Gdańsku, Nowej Hucie, Warszawie i Wrocławiu. 

1983 - W Gdańsku pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 odbyła się manifestacja. 

1984 - W Fort Lauderdale na Florydzie zmarł Mieczysław Cybulski, aktor; wystąpił w filmach „Cham”, „Rapsodia Bałtyku”, „Wierna rzeka”, „O czym marzą kobiety” „Ty, co w Ostrej świecisz Bramie” i „Wrzos”. 

1993 - W Warszawie zmarł Andrzej Stockinger, aktor teatralny i filmowy, piosenkarz, znany z takich filmów jak „Lata dwudzieste lata trzydzieste”, „Lawa”, „Miś”. 

1994 - W Warszawie zmarła Zdzisława Bytnarowa, pedagog, podporucznik Armii Krajowej „Sławka”; w czasie Powstania Warszawskiego kierowała Harcerską Pocztą Polową w Śródmieściu; matka Janka „Rudego”, bohatera „Kamieni na szaniec”. 

1999 - W Warszawie zmarła Maria Kruger, pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży, m.in. powieści „Godzina pąsowej róży”. 

2004 - W Atenach rozpoczęły się XXVIII. Letnie Igrzyska Olimpijskie, w których wzięło udział 201 ekip i 10 625. uczestników; reprezentacja polski liczyła 202. osoby. 

2007 – Prezydent Lech Kaczyński odwołał na wniosek premiera Jarosława Kaczyńskiego ministrów należących do Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony RP, kończąc tym samym istnienie trójpartyjnej koalicji rządowej. 

2021 - W Warszawie zmarł abp Henryk Hoser, pallotyn, dyplomata Stolicy Apostolskiej, misjonarz, ordynariusz warszawsko-praski w dlatach 2008–2017, specjalny wizytator apostolski w Medziugorie w latach 2018–2021. 

źródło: PAP

Wiadomości

Wrocław czeka, ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Express Republiki

Najnowsze

Wrocław czeka, ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990