Przejdź do treści

Polska 10 maja – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: PAP, dzieje.pl; grafika własna

Tego dnia rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku; Zgromadzenie Narodowe ponownie wybrało Ignacego Mościckiego na prezydenta RP; wprowadzona została reglamentacja cukru i słodyczy; powstało Biuro Interwencyjne KSS KOR; odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Urodzili się m. in. Stanisław Karnkowski, Zofia Korbońska, Wieńczysław Gliński, Witold Woyda, Piotr Paleczny, Artur Więcek. Zmarli natomiast: Mieszko II, Andrzej Krzycki, Ludwika Maria Gonzaga, Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki, Marian Langiewicz, Juliusz Osterwa, Anna Kamieńska, Bogna Sokorska oraz Andrzej Waligórski.

1034 - Zmarł Mieszko II, król Polski w latach 1025-31; w 1031 r. utracił władzę na rzecz księcia Bezpryma; powrócił na tron w 1032 r., zmuszony był jednak uznać zwierzchnictwo cesarza i zrezygnować z królewskiego tytułu.

1446 – Zmarł kanonik warmiński Arnold Huxer pochodzący z Elbląga, autor pierwszego znanego nam inwentarza biblioteki kapitulnej. W testamencie spisanym pod koniec życia zapisał darowiznę na rzecz fromborskich szpitali św. Ducha i św. Jerzego.

1520 - W Karnkowie koło Włocławka urodził się Stanisław Karnkowski, od 1581 r. arcybiskup gnieźnieński, prymas; jeden z przywódców kontrreformacji w Polsce.

1537 - Zmarł Andrzej Krzycki, poeta, humanista, dyplomata; arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski.

1638 - Przyszły król Polski Jan Kazimierz Waza został aresztowany we Francji pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Hiszpanii. Zwolniono go po interwencji poselstwa Rzeczypospolitej w lutym 1640 roku.

1667 - W Warszawie zmarła Ludwika Maria Gonzaga, polska królowa; w 1646 r. poślubiła Władysława IV Wazę; po jego śmierci w 1649 r. wyszła za mąż za jego brata - Jana II Kazimierza Wazę.

1751 – Odbyła się konsekracja nowego ołtarza głównego katedry fromborskiej, który rok wcześniej wykonany został w pracowni rzeźbiarskiej w Dębniku. Wówczas ołtarz nie był jeszcze kompletny, pozbawiony obrazów i rzeźb, dlatego został powtórnie konsekrowany 19 maja 1752 roku, o czym świadczy inskrypcja na nim umieszczona.

1789 - W Warszawie przy Nowym Świecie wzniósł się pierwszy w Polsce balon z pasażerami, który pilotował Jean Pierre Blanchard; po 45 minutach balon wylądował w Białołęce.

1820 – W Królestwie Polskim zawieszono wolność zgromadzeń i zakazano działalności masonerii.

1846 - W Petersburgu zmarł książę Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki, minister przychodów i skarbu Królestwa Polskiego (1821-1830), inicjator założenia Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego i Banku Polskiego.

1863 - Powstanie Styczniowe: Tymczasowy Rząd Narodowy przekształcił się w Rząd Narodowy; wprowadzono nową pieczęć okrągłą z tarczą herbową z wizerunkiem Orła, Pogoni i Archanioła Michała, zwieńczoną jagiellońską koroną oraz napisem „Rząd Narodowy. Równość Wolność Niepodległość”.

1874 - W Przemyślu urodził się Mojżesz Schorr, historyk, orientalista, rabin; współzałożyciel i rektor Instytutu Nauk Judaistycznych w Warszawie.

1887 - W Stambule zmarł Marian Langiewicz, generał, dyktator Powstania Styczniowego.

1893 – W Krakowie założono pierwszy w kraju klub szachowy.

1915 - W Warszawie urodziła się Zofia Korbońska, żołnierz Armii Krajowej, działaczka Polonii Amerykańskiej; żona Delegata Rządu na Kraj Stefana Korbońskiego.

1919 – Do Białegostoku przyłączono 13 okolicznych wsi.

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku w proteście przeciwko niemieckiemu terrorowi.

1921 - W Astrachaniu urodził się Wieńczysław Gliński, aktor, przez wiele lat związany z Teatrem Polskim w Warszawie oraz Teatrem Narodowym; wystąpił m.in. w filmach „Kanał”, „Kapelusz pana Anatola”, „Orzeł”, „Romans Teresy Hennert”; żołnierz Armii Krajowej, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych.

1922 - W Pucku rozpoczęły działalność Warsztaty Remontowe Marynarki Wojenne, przeniesione w 1927 r. do Gdyni, a następnie przekształcone w Stocznię Marynarki Wojennej.

1926 - Wincenty Witos po raz trzeci objął stanowisko premiera, tworząc centroprawicowy rząd oparty na koalicji PSL „Piast”, Związku Ludowo-Narodowego, Chrześcijańskiej Demokracji i Narodowej Partii Robotniczej; cztery dni później, w konsekwencji zamachu przeprowadzonego przez marszałka Józefa Piłsudskiego, gabinet Witosa ustąpił.

1933 - Zgromadzenie Narodowe ponownie wybrało Ignacego Mościckiego na urząd prezydenta RP.

1933 - Powołano rząd Janusza Jędrzejewicza.

1934 - W Gorkach pod Moskwą zmarł Wiaczesław Menżyński, działacz komunistyczny; od 1923 r. zastępca Feliksa Dzierżyńskiego, po jego śmierci w latach 1924-1934 szef OGPU (Zjednoczonego Państwowego Zarządu Politycznego) - sowieckiej służby bezpieczeństwa.

1939 - W Poznaniu urodził się Witold Woyda, szermierz, zdobywca dwóch złotych medali na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 r. - w turnieju indywidualnym i drużynowym; wielokrotny medalista mistrzostw świata.

1940 - Niemcy zaatakowały Holandię, Belgię i Luksemburg; był to początek ofensywy wojsk niemieckich we Francji.

1940 - W Wielkiej Brytanii powołano rząd jedności narodowej z Winstonem Churchillem na czele.

1946 - W Rybniku urodził się Piotr Paleczny, pianista.

1947 - W Warszawie zmarł Juliusz Osterwa, aktor, reżyser i reformator teatru, twórca „Reduty”.

1951 - KC PZPR rozpoczęło tworzenie listy książek przeznaczonych do usunięcia z bibliotek i księgarń, obejmującej pierwotnie ponad 1600 tytułów.

1952 - Wprowadzona została reglamentacja cukru i słodyczy.

1964 - Na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Treblince odsłonięto pomnik-mauzoleum, upamiętniający blisko 900 tys. Żydów, którzy zostali tam zamordowani przez Niemców.

1967 -W Limanowej urodził się Artur Więcek, reżyser, scenarzysta.

1972 - Podczas obrad V plenum KC PZPR poświęconemu polityce mieszkaniowej I sekretarz Edward Gierek powiedział: „Idzie o wielką sprawę - o to, aby w obrębie jednego pokolenia zbudować drugą Polskę”.

1977 - Powstało Biuro Interwencyjne KSS KOR, które przez ponad cztery lata udokumentowało kilkaset przypadków łamania praw człowieka przez władze PRL; biuro prowadzili Zofia i Zbigniew Romaszewscy.

1981 - Początek wizyty delegacji NSZZ „Solidarność” na czele z Lechem Wałęsą w Japonii.

1981 - Na Politechnice Warszawskiej rozpoczęła się pierwsza wystawa wydawnictw niezależnych.

1986 - W Warszawie zmarła Anna Kamieńska, poetka, pisarka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci.

1988 - Strajk w Stoczni Gdańskiej został przerwany - bez zawarcia porozumienia; protestujący w zwartym pochodzie, w milczeniu opuścili stocznię i udali się do kościoła św. Brygidy.

1989 - Lech Wałęsa odebrał w Strasburgu Europejską Nagrodę Praw Człowieka.

1990 - W warszawskim klubie Hybrydy odbył się pierwszy koncert Elektrycznych Gitar.

1992 - W Piastowie zmarła Bogna Sokorska, śpiewaczka.

1992 - We Wrocławiu zmarł Andrzej Waligórski, poeta, satyryk, wieloletni pracownik wrocławskiej rozgłośni Polskiego Radia, jeden z twórców „Studia 202”, współtwórca i autor kabaretu „Elita”.

1996 - Premiera filmu „Pułkownik Kwiatkowski” w reżyserii Kazimierza Kutza.

2015 - Odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Kandydat PiS Andrzej Duda zebrał 34,76 proc. głosów, pokonując m.in. ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego, który uzyskał 33,77 proc. poparcia. Na trzecim miejscu uplasował się Paweł Kukiz z poparciem 20,8 proc. Druga tura odbyła się 24 maja.

2020 – Z powodu trwającej epidemii koronawirusa nie odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich.



PAP

Wiadomości

Spełni się jego marzenie. Czegoś takiego nie ma w całym kosmosie

Przyszły sekretarz obrony USA? Demokraci nie dali rady

USA zakazują sprzedaży pojazdów z chińską i rosyjską technologią

BĘDZIEMY AKTUALIZOWAĆ

Życiowy sukces polskiej tenisistki!

AKTUALIZACJA

Prezydent Jun Suk Jeol został aresztowany

38 osób w szpitalu. Pili alkohol. Ilu przeżyło?

AKTUALIZACJA

Seul: Chcą dostać się do rezydencji prezydenta przy użyciu drabin

Nie będzie litości. NATO uruchamia operację morską na Bałtyku

Niezwykła wystawa porcelany tułowickiej w Opolu

Burmistrz Głogówka zaoferował Muskowi kupno zamku

Ziobro: nie godzimy się na łamanie prawa w Polsce!

Gdzie zagra reprezentacja Polski? Decyzji wciąż nie ma

Zawiesili radnego KO bo za często występował w Republice?

Pociągi elektryczne utknęły na trasie. Musieli uruchomić spalinowe

Martwy nietoperz w centrum Poznania. Chorował na wściekliznę

Najnowsze

Spełni się jego marzenie. Czegoś takiego nie ma w całym kosmosie

Prezydent Jun Suk Jeol został aresztowany

AKTUALIZACJA

38 osób w szpitalu. Pili alkohol. Ilu przeżyło?

Seul: Chcą dostać się do rezydencji prezydenta przy użyciu drabin

AKTUALIZACJA

Nie będzie litości. NATO uruchamia operację morską na Bałtyku

Przyszły sekretarz obrony USA? Demokraci nie dali rady

USA zakazują sprzedaży pojazdów z chińską i rosyjską technologią

Życiowy sukces polskiej tenisistki!

BĘDZIEMY AKTUALIZOWAĆ