Parlament Europejski uczci pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego. Wiemy jak
"Parlament Europejski uczci pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego nadając jego imię jednej z sal. Dziękuję moim przyjaciołom Rasie Juknevičiene i Robertsowi Zile za wsparcie sprawy, o którą od tak dawna zabiegałam. Dzisiejsza decyzja jest wynikiem współdziałania Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz Europejskiej Partii Ludowej", poinformowała na Twitterze europosłanka Anna Fotyga.
Parlament Europejski uczci pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego nadając jego imię jednej z sal.
— Anna Fotyga Biuro Poselskie (@AnnaFotyga_PE) February 15, 2023
Dziękuję moim przyjaciołom @RJukneviciene i @robertszile za wsparcie sprawy, o którą od tak dawna zabiegałam.
Dzisiejsza decyzja jest wynikiem współdziałania @ecrgroup i @EPPGroup.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem AK, dobrowolnym więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w tym obozie koncentracyjnym i zagłady. Walczył w Powstaniu Warszawskim, po jego upadku trafił do niewoli.
Po wyzwoleniu oflagu w Murnau Pilecki został żołnierzem 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Wrócił do kraju, gdzie zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w rządzonej przez komunistów Polsce. Został aresztowany, a potem zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowano go w 1991 roku.
Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył rotmistrza Witolda Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego; w 2013 roku został awansowany do stopnia pułkownika.