1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, oficjalnie zostanie otwarte Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Dzień później będzie już można zwiedzać wystawę stałą.
Inicjatywa Prezydenta Lecha Kaczyńskiego o ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych spotkała się z oporami, ale w końcu została przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i od 1 marca 2011 r. jest on obchodzony uroczyście. Jednak wciąż odczuwalny był brak centralnego miejsca w kraju, gdzie można byłoby wyeksponować historię tych żołnierzy i ich niezłomnej walki.
W 2013 roku Rady Miasta Ostrołęki podjęła uchwałę w sprawie powołania do życia Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Po wielu latach ciężkich prac placówka zostaje oficjalnie oddana do użytku.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce znajduje się na terenie byłego Aresztu Śledczego przy ul. Romualda Traugutta. Do 2021 roku było ono prowadzone przez Miasto Ostrołękę oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2021 r. przeszło wyłącznie pod skrzydła MKiDN.
Na terenie Muzeum znajduje się m.in. sala widowiskowo-kinowa, strzelnica cyfrowa oraz księgarnia.
CZYTAJ: „Bury” nasz bohater. Rocznica największej bitwy antykomunistycznego podziemia
27 lutego o 11:30 kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce będzie miała miejsce uroczysta Msza Święta w intencji Obrońców Ojczyzny.
W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych nastąpi oficjalne otwarcie Muzeum. Dla zwiedzających wystawa stała będzie dostępna od 2 marca od godziny 10:00.
4 marca w sali kinowo-konferencyjna muzeum będzie miała miejsce konferencja naukowa pt. „Wojna trwa - walka Żołnierzy Niezłomnych o wolną Polskę”, a dzień później na dziedzińcu obiektu koncert zespołu Luxtorpeda pt. „Wiara, siła, męstwo”.
6 marca spod bramy głównej Muzeum wystartuje Bieg Tropem Wilczym.
CZYTAJ: Zwycięski bój z komunistami. Mija 78 lat od pierwszej potyczki mjr. „Łupaszki” z sowietami