MKiDZ udostępnia unikatową bazę ofiar zbrodni katyńskiej
Aleksander Marek Kowalski – wybitny sportowiec, hokeista, akademicki mistrz świata, wicemistrz Europy, wielokrotny mistrz Polski. Janina Lewandowska – urzędniczka, pilot szybowcowy i samolotowy, pilot lotnictwa Wojska Polskiego II RP, córka gen. Dowbor-Muśnickiego. Oboje zginęli w kwietniu 1940 roku, a ich szczątki spoczywają na cmentarzu w Katyniu. Informacje o nich i o tysiącach Ofiar Zbrodni Katyńskiej znalazły się w specjalnej bazie przygotowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kolejne finansowane przez MKiDN przedsięwzięcie upamiętniające Zbrodnię Katyńską.
Strona w języku polskim, angielskim i rosyjskim jest dostępna pod adresem: katyn.miejcapamieci.gov.pl. Zawiera największy i najbardziej aktualny istniejący w sieci zbiór danych o polskich ofiarach Zbrodni Katyńskiej. W przyszłości stanie się on częścią serwisu o zachowanych w wielu krajach poza granicami Polski cmentarzach i grobach wojennych.
- O tysiącach Ofiar sowieckiej zbrodni, ludobójstwa, zwanej mordem katyńskim, świat miał nie wiedzieć, nie pamiętać. Kłamstwo katyńskie było fundamentem PRL. Prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej RP – podkreśla minister kultury prof. Piotr Gliński.
Wyszukiwarka zawiera podstawowe dane biograficzne Ofiar Zbrodni Katyńskiej w formie bazy danych, które będą uzupełniane o zdjęcia Ofiar. Dane te zostały zaktualizowane w stosunku do Ksiąg Cmentarnych wydanych przez Radę OPWiM w latach 2000-2006. Skorzystano przy tym z dokumentów nadsyłanych przez rodziny Radzie Ochrony Pamięci Walki Męczeństwa i później – Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także publikacji i zgromadzonych materiałów archiwalnych. Unikalny charakter bazy polega przede wszystkim na tym, że uwzględniono w niej osoby figurujące na liście ofiar Zbrodni Katyńskiej zamordowane przez NKWD na terenie dzisiejszej Ukrainy, a ich
dane opracowano według biogramów przygotowanych do niewydanej jeszcze _Księgi Cmentarnej Polskiego Cmentarza Wojennego w Kijowie-Bykowni.
Na stronie znajdują się również szczegółowe informacje na temat wybudowanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w 2000 roku cmentarzy w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz w 2012 roku - cmentarza w Kijowie-Bykowni. Udostępnione są także elektroniczne wersje Ksiąg Cmentarnych nekropolii w Katyniu, Charkowie i Miednoje.
Resort planuje publikację w serwisie dodatkowych materiałów. W pierwszej kolejności, po sfinalizowaniu prac wydawniczych, udostępniona zostanie wspomniana _Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego w Kijowie-Bykowni_. Zamieszczone w bazie danych informacje na temat Ofiar Zbrodni Katyńskiej również będą stale uzupełniane i aktualizowane. Wkrótce dołączone zostaną także fotografieportretowe, które znajdują się w dokumentacji Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest zaangażowane również w projekt Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia „Katyń Pro Memoria”. W ramach projektu ukazała się publikacja pt. „Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni” opisująca historię i geografię mordu na polskich jeńcach w Kozielsku pogrzebanych w Lesie Katyńskim. Przewodnik dostępny jest bezpłatnie, zarówno w wersji tradycyjnej – papierowej, jak i cyfrowej na stronie CPRDiP.
Wyjątkową możliwość odwiedzenia miejsca pamięci daje również interaktywny, trójjęzyczny portal internetowy
www.katynpromemoria.pl_ , który pozwala wirtualnie zanurzyć się w katyński las i, spacerując po nim, jeszcze raz na nowo odkryć wydarzenia i miejsca znane z tragicznych kart polskiej historii. Projektowi towarzyszy akcja społeczna „Katyń Pro Memoria. Zapal Światło Pamięci”. W ramach akcji na portalu została również uruchomiona aplikacja umożliwiająca użytkownikom zapalenie symbolicznego znicza dla każdego z zamordowanych w Lesie Katyńskim.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty
Najnowsze
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty
SKW pod ostrzałem – kulisy decyzji wobec gen. Gromadzińskiego i prof. Cenckiewicza
Dzisiaj informacje TV Republika 22.12.2024