„Jesteśmy trakcie historycznych wydarzeń. 12 listopada, odbędzie się uroczyste sprowadzenie i pochówek trzech prezydentów na uchodźstwie prezydenta Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego”. O idei stworzenia miejsca pamięci narodowej w Świątyni Opaczności Bożej rozmawiał w programie „Polska na dzień dobry” Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw ochrony miejsc pamięci.
„Jest to bardzo symboliczne zakończenie obchodów stulecia niepodległości. Jeśli mówimy o stuleciu niepodległości, no to musimy się odwołać do tych, którzy o tę wolność zabiegali, to były właśnie władze emigracyjne i w ten sposób chcemy oddać im tę sprawiedliwość historyczną”, mówił Labuda.
Zobacz też: Ważny wywiad premiera. Morawiecki w GPC: elity III RP nie zerwały z PRL
Jak zaznaczył „Samo sprowadzenie szczątków zasłużonych postaci zaczęło się już w roku '93, kiedy to ze Szwajcarii sprawdzono szczątki Prezydenta Mościckiego i szczątki generała Władysława Sikorskiego”.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości stara się kontynuować tego typu działania, mówił gość Republiki. „Przypomnijmy, że w ostatnich latach było to sprowadzenie między nimi admirała Józefa Unruga, również w zeszłym roku Maurycego Mochnackiego”. W tym roku do kraju zostaną sprowadzeni nie tylko wcześniej wspomniani prezydenci, ale również zasłużony Mieczysław Jałowiecki, który kupił dla Polski Westerplatte.
Pisaliśmy wcześniej: Morawiecki w „GPC” o łże elitach. Wypunktował politykę postkomunistów
„Warto wspomnieć, że już w roku 1921 Sejm uchwalił, odwołując się właśnie do dziedzictwa Konstytucji 3 Maja, że szczątki zasłużonych Polaków powinny być chowane w Świątyni Opatrzności Bożej i my dzisiaj właśnie to zobowiązanie realizujemy”, dodał gość Republiki.
Cała rozmowa na w oknie powyżej. Polecamy!