Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
12:29 Niemcy: Rekord nocnej temperatury - w Saksonii nie spadła poniżej 29,4 stopnia Celsjusza
12:14 USA: Trzech strażaków zginęło podczas gaszenia pożarów na granicy Kolorado i Utah
11:11 Śląskie: 300 interwencji dot. tlenku węgla; zagrożenie w związku z upałami
10:07 Francja: W okresie upałów odnotowano około 1000 zgonów więcej niż w poprzednich miesiącach
08:15 MŚ 2026: osiem drużyn awansowało do 1/16 finału z trzecich miejsc w grupach
08:05 Ukraina: rafineria w Kraju Krasnodarskim w Rosji płonie po ataku ukraińskich dronów
07:42 Izrael: Jedna osoba zabita i jedna ranna w wyniku eksplozji samochodu w Tel Awiwie
07:15 Polska: Od środy 1 lipca rodzice będą mogli złożyć wniosek o wypłatę świadczenia z programu Dobry Start na wyprawkę szkolną dla dzieci
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" im. ks. Gurgacza Nowy Sącz oraz Europoseł Arkadiusz Mularczyk, poseł Patryk Wicher zapraszają na 86.rocznicę zbrodni w Trzetrzewinie. 28 czerwca, godz. 11:00 w kościele Matki Boskiej Pocieszenia w Trzetrzewinie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Sulęcin zaprasza na spotkanie z Elżbietą Rafalską i posłem Władysławem Dajczakiem. 29 czerwca, godz. 17:00 Sala parafialna przy ul Skłodowskiej-Curie 2, Sulęcin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Łódzkie Kluby "Gazety Polskiej" oraz Poseł Agnieszka Wojciechowską van Heukelom zapraszają na koncert Leszka Czajkowskiego z komentarzem historycznym Tadeusza Płużańskiego 30 czerwca, godz. 19:00 ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin

Jesteśmy strażnikami wolności, za którą oni oddali wszystko...

jesteśmy strażnikami wolności, za którą oni oddali wszystko
Źródło: jesteśmy strażnikami wolności, za którą oni oddali wszystko - x.com/@NawrockiKn

Historia oręża polskiego to opowieść o niezłomności, odwadze i poświęceniu, które od ponad tysiąca lat kształtują tożsamość narodu polskiego. Od czasów Mieszka I, przez wieki wojen, powstań i walki o wolność, Polacy stawali w obronie swojej ojczyzny, jej kultury i ducha, przeciwstawiając się próbom zniewolenia, rusyfikacji i germanizacji. Krew przelana na polach bitew, od Cedyni po Monte Cassino, jest nie tylko świadectwem męstwa rycerzy i żołnierzy, ale także zwykłych ludzi, którzy chwycili za broń, by bronić Rzeczypospolitej. Ich marzenia o wolnej, wielkiej i pięknej Polsce są wyzwaniem dla nas, współczesnych, byśmy pielęgnowali to dziedzictwo i budowali ojczyznę godną ich ofiary.

W 972 roku pod Cedynią wojska Mieszka I stoczyły zwycięską bitwę z margrabią Hodonem, broniąc młodego państwa polskiego przed zakusami Cesarstwa. To starcie, choć odległe w czasie, było pierwszym akordem w symfonii polskiego oręża. Wojowie Mieszka, walcząc w lasach i nad Odrą, nie tylko obronili granice, ale także złożyli fundament pod polską tożsamość. Ich odwaga była zapowiedzią tego, co miało nadejść – niezłomnego ducha, który nigdy nie ugiął się przed najeźdźcą.

W 1241 roku pod Legnicą polscy rycerze, pod wodzą Henryka Pobożnego, stawili czoła mongolskiej nawałnicy. Choć bitwa zakończyła się klęską, heroizm polskiego rycerstwa stał się symbolem poświęcenia dla ojczyzny. Wiek później, w 1331 roku pod Płowcami, wojska Władysława Łokietka zmierzyły się z Krzyżakami, dając dowód, że Polska nie ugnie się przed żadnym wrogiem. Kulminacją tej walki o przetrwanie była bitwa pod Grunwaldem w 1410 roku, gdzie wojska Jagiełły i Witolda rozgromiły Zakon Krzyżacki. Rycerze spod znaku Orła Białego, wspierani przez prostych kmieci i mieszczan, pokazali, że jedność i odwaga mogą pokonać nawet najpotężniejszego przeciwnika.

W 1683 roku pod Wiedniem husaria Jana III Sobieskiego ocaliła Europę przed osmańską inwazją. Polski król, prowadząc szarżę, która przeszła do legendy, nie tylko uratował chrześcijański świat, ale także pokazał, że Polska jest strażnikiem wolności i wartości. Sto lat później, w 1794 roku pod Racławicami, kosynierzy Tadeusza Kościuszki – zwykli chłopi uzbrojeni w kosy – stanęli ramię w ramię z regularnym wojskiem, by walczyć o wolność ojczyzny. Ich zwycięstwo było symbolem jedności narodu, gdzie nie tylko rycerze, ale i prosty lud stawali w obronie Rzeczypospolitej.

W 1920 roku, gdy bolszewicka nawała zagroziła młodej, odrodzonej Polsce, bitwa warszawska stała się jednym z najważniejszych zwycięstw w historii oręża polskiego. Żołnierze Piłsudskiego, wspierani przez ochotników – zwykłych ludzi, którzy porzucili codzienne życie, by bronić ojczyzny – zatrzymali Armię Czerwoną, ratując nie tylko Polskę, ale i Europę przed komunizmem. To „cud nad Wisłą” był świadectwem, że polska krew, przelana w obronie wolności, nigdy nie idzie na marne.

II wojna światowa to czas, gdy polski oręż błyszczał na wielu frontach, mimo tragicznego losu ojczyzny. W bitwie o Anglię polscy piloci Dywizjonu 303, tacy jak Witold Urbanowicz, zadawali wrogowi ciosy, które przyczyniły się do zwycięstwa aliantów. Pod Monte Cassino w 1944 roku żołnierze II Korpusu generała Andersa, w tym wielu byłych więźniów sowieckich łagrów, zdobyli wzgórze, które stało się symbolem polskiej niezłomności. Pod Tobrukiem i Narwikiem Polacy walczyli z determinacją, która budziła podziw sojuszników. Wojska generała Stanisława Maczka, wyzwalające Francję, Belgię i Holandię, pokazały, że polska husaria ma swoich godnych następców w pancernej dywizji. Wszyscy oni – od lotników po piechurów – walczyli nie tylko o Polskę, ale o wolność świata, choć ich ojczyzna pozostawała pod okupacją.

Nie tylko rycerze i żołnierze zasługują na hołd. W każdym z tych starć zwykli ludzie – chłopi, mieszczanie, robotnicy – stawali do walki, gdy ojczyzna była w potrzebie. W powstaniach narodowych, w konspiracji, w lasach partyzanckich, Polacy bronili swojej tożsamości przed próbami rusyfikacji i germanizacji. Ich krew, przelana w imię wolności, była aktem wiary w Polskę wolną, sprawiedliwą i silną.

Czy ta krew, przelana przez wieki, nie zasługuje na to, byśmy dziś budowali Polskę wielką i piękną? Czy marzenia naszych przodków o wolnej ojczyźnie nie powinny być dla nas ważniejsze niż chwilowe interesy polityczne czy prywatne korzyści? Czy poświęcenie milionów Polaków, którzy oddali życie za wolność, nie obliguje nas do wierności Polsce ponad wszystko – ponad obce sojusze, które pod pozorem współpracy narzucają nam swoje prawa, także te moralne?

Polska, o którą walczyli nasi przodkowie, nie była wizją kraju podporządkowanego obcym mocarstwom. Była marzeniem o ojczyźnie suwerennej, gdzie Polacy sami decydują o swoim losie. Czy mamy prawo oddawać to, co oni wywalczyli, w ręce innych – bez przymusu, z własnej woli? Kim jesteśmy, jeśli dziedzictwo polskiego oręża nie jest dla nas drogowskazem? Kim chcemy być, jeśli zapominamy o tych, którzy oddali życie, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce?

Historia polskiego oręża to nie tylko opowieść o zwycięstwach i klęskach, ale także o moralnym zobowiązaniu. Każdy Polak, który dziś cieszy się wolnością, nosi w sobie dług wobec tych, którzy przelali krew za ojczyznę. To dług, który spłacamy nie niszcząc, lecz budując – Polskę silną, sprawiedliwą i wierną swoim wartościom. Niech dziedzictwo Mieszka, Jagiełły, Sobieskiego, Kościuszki, Piłsudskiego, Andersa i Maczka będzie dla nas światłem na drodze wyborów, które stawia przed nami historia. 

Niech ich ofiara przypomina, że wolność jest darem, ale i zadaniem – by Polska była Polską, nie cieniem cudzych ambicji.

Dziś, w wolnej ojczyźnie, mamy obowiązek pielęgnować to dziedzictwo, budując kraj, który będzie godnym pomnikiem ich marzeń. Bo kim jesteśmy, jeśli nie strażnikami tej wolności, za którą oni oddali wszystko?

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X