Przejdź do treści
20:02 PKW: wyborcy mogą potwierdzać tożsamość aplikacją mObywatel; nie można uzyskać kilku zaświadczeń o prawie do głosowania
19:20 Kanclerz Uniwersytetu Warszawskiego: Ranny podczas ataku zabójcy z siekierą strażnik jest już w domu
19:14 Turcja: W Antalyi rozpoczęło się dwudniowe spotkanie szefów dyplomacji państw NATO
18:27 Child alert. Policja szuka 11-letniej Patrycji. Dziewczynka zaginęła w woj. opolskim
17:08 Prezes i Redaktor Naczelny Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz: Zgodnie z zapowiedzią, w pierwszy piątek po pierwszej turze wyborów, telewizja Republika organizuje debatę wyborczą. Zapraszamy obydwu kandydatów
16:40 Warszawa: W środę Senat opowiedział się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji specustawy powodziowej
14:33 Łódzkie: Sąd w Zgierzu skazał na 4 lat więzienia Piotra Ż, oskarżonego o nielegalne składowanie odpadów i substancji chemicznych ciekłych zagrażających życiu i zdrowiu. W halach należących do skazanego znaleziono 3 tys. pojemników z odpadami
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellończyka 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie W sobotę 17 maja o godzinie 7.30 w Parafii św. Stanisława w Warszawie (ul. Bema 73/75) odbędzie się Msza św. w intencji Telewizji Republika przed Obrazem Matki Bożej Elekcyjnej. Po niej zakończenie nowenny przed wyborami prezydenckimi
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Cuda w Wigilię 1914 r. Spontaniczne zawieszenia broni i prezenty dla wrogów

Źródło: pexels.com

W Wigilię 1914 r. doszło do wielu cudów. Pod Sochaczewem polscy żołnierze służący we wrogich armiach niemieckich i rosyjskich nagle zaczęli śpiewać razem po polsku kolędę "Bóg się rodzi". Zawieszenie broni trwało tam aż dwa dni. Również na froncie zachodnim działy się cuda. Anglicy i Niemcy wstrzymali ogień aby rozegrać mecz piłkarski i podzielić się prezentami.

Latem 1914 r. wszyscy żołnierze uważali, że idą na wojnę, która potrwa kilka miesięcy. Tak głosiła propaganda zarówno Państw Centralnych, czyli Niemiec i Austro-Węgier jak i Ententy, a więc Francji, Wielkiej Brytanii i Rosji.

Miało być to możliwe dzięki najnowocześniejszym zdobyczom techniki, które umożliwią szybkie zwycięstwo w wojnie błyskawicznej.

Wojna zamieniła się jednak w walkę pozycyjną, przerywaną krótkimi ofensywami i trwała aż osiem lat.

Na początku grudnia 1914 r. do zawieszenia broni na czas Bożego Narodzenia wezwał papież Benedykt XV. Obie strony konfliktu rozważały propozycję, ale w końcu odrzucili ją.

Mimo to żołnierze spontanicznie postanowili wstrzymać ogień na święta Bożego Narodzenia 1914 r.

Anglicy zobaczyli we wrogich niemieckich okopach pięknie wystrojoną choinkę. Niemcy zaczęli śpiewać „Stille Nacht”, czyli Cichą Noc.

Kiedy tylko skończył się ich śpiew, kolędować zaczęli Anglicy wykonując angielskojęzyczną wersję tej kolędy.

Po chwili z okopów żołnierzy Wielkiej Brytanii rozbrzmiała następna kolęda „O przybywajcie wierni”.

Wkrótce Niemcy odpowiedzieli im łacińską wersją „Adeste fideles”.

Obie strony zaskoczone były świąteczną współpracą przy śpiewaniu kolęd mimo stanu wojny i ciągłych ostrzeliwań.

Anglicy i Niemcy zaczęli wychodzić z okopów na pas ziemi niczyjej. Tam składali sobie życzenia i chwalili się zdjęciami żon i dzieci. Obdarowywali się również prezentami. Anglicy szczególnie cenili niemiecką czekoladę. Z kolei Niemcy uwielbiali angielskie papierosy i kawę.

Jeden z oficerów Niemiec nakazał wytoczyć dwie beczki z piwem, którym zaczęto częstować Anglików. Wojownicy Wielkiej Brytanii zrewanżowali się puddingiem i innymi smakołykami.

Po wypiciu alkoholu postanowiono rozegrać mecz piłkarski na ziemi niczyjej. Niemcy pokonali Anglików 3:2.

Usunięto obraz.

Nie tylko na froncie zachodnim, ale również wschodnim były to nadzwyczajne święta Bożego Narodzenia 1914 r.

Do armii niemieckiej, austro-węgierskiej i rosyjskiej wcielono łącznie 6 mln Polaków. Niestety często ginęli w bratobójczych walkach.

W grudniu 1914 r. front między Państwami Centralnymi, a krajami Ententy zatrzymał się na linii Bzury i Rawki. Polacy służący w armii rosyjskiej strzelali do Polaków walczących w niemieckiej i austro-węgierskiej armii.

24 grudnia 1914 r. Polacy z okopów armii rosyjskiej zaczęli śpiewać kolędę „Bóg się rodzi”. Kolejne zwrotki były już głośniejsze bo odpowiedział im śpiew Polaków z okopów armii niemieckiej.

Śpiewana po polsku kolęda wydobywała się z okopów dwóch wrogich armii.

Co ciekawa w rejonie Sochaczewa od 24 do 26 grudnia 1914 r. nie było żadnych walk. Spontaniczny i niespodziewany rozejm został zerwany 26 grudnia 1914 r. kiedy to niemieckie samoloty zbombardowały sochaczewski rynek zabijając 8 osób.

Święta Bożego Narodzenia w 1914 r. na początku I wojny światowej przyniosły zaskakujące wydarzenia zarówno na froncie zachodnim jak i wschodnim.

Encyklopedia Wojenna

Wiadomości

Friedrich Merz o planach Niemiec. Nowy kanclerz przedstawia priorytety

Politycy PiS o Marszałkowskiej 66: „To jest skandal i symbol pogardy”

Hołownia atakuje Simiona. Gramatyka ustawia się do zdjęcia

AKTUALIZACJA

Afera wokół Marszałkowskiej 66. Mieszkańcy nie zostali wpuszczeni na sesję Rady Warszawy

List z Waszyngtonu: prześladowania, media i groźby wobec opozycji

Pilne: Policja szuka 11-letniej Patrycji. Ogłoszono Child Alert

Historyczna podróż Trumpa. Prezydent USA z wizytą w Katarze

Cieszyński o kampanii czarnego PR: Trzaskowski korzysta, NASK reaguje z opóźnieniem

Andruszkiewicz w Bolesławcu: „Karol Nawrocki to gwarancja bezpieczeństwa Polski”

Daniel Martyniuk pokazał zdjęcie z ojcem. „Ojciec z synem” – czy to koniec rodzinnej wojny?

Telewizja Republika organizuje debatę kandydatów po I turze

George Simion: Nawrocki to mój partner w Europie suwerennych państw

Hejt finansowany przez ludzi Trzaskowskiego. Posłowie PiS ujawniają kulisy

Leon XIV: potrzebujemy prymatu Boga. Wschód pokazuje nam drogę

Andrzej Duda przyjął w pałacu George'a Simiona, zwycięzcę I tury wyborów w Rumunii

Najnowsze

Friedrich Merz o planach Niemiec. Nowy kanclerz przedstawia priorytety

List z Waszyngtonu: prześladowania, media i groźby wobec opozycji

Pilne: Policja szuka 11-letniej Patrycji. Ogłoszono Child Alert

Historyczna podróż Trumpa. Prezydent USA z wizytą w Katarze

Cieszyński o kampanii czarnego PR: Trzaskowski korzysta, NASK reaguje z opóźnieniem

Politycy PiS o Marszałkowskiej 66: „To jest skandal i symbol pogardy”

Hołownia atakuje Simiona. Gramatyka ustawia się do zdjęcia

AKTUALIZACJA

Afera wokół Marszałkowskiej 66. Mieszkańcy nie zostali wpuszczeni na sesję Rady Warszawy