Helweci kupują ultranowoczesne myśliwce F-35. Co z neutralnością?

Tomasz Domański 20-09-2022, 08:51
Artykuł
canva.com

Szwajcarska Narodowa Służba Zbrojeniowa poinformowała o podpisaniu umowy na zakup 36 amerykańskich myśliwców najnowszej generacji F-35. Umowa o wartości 6 mld franków szwajcarskich przewiduje dostawę myśliwców F-35 przez amerykańskiego producenta Lockheed Martin w latach 2027-2030.

Umowa obejmuje także dostarczenie przez amerykańskiego producenta dodatkowego wyposażenia, broni i amunicji do samolotów, wsparcie logistyczne i szkolenie personelu wojskowego.

Rada Federalna Szwajcarii poinformowała ponadto, że zawarła odrębną umowę z Lockheed Martin o współpracy o wartości ok. 2,9 mld franków.

Zobacz też: Błaszczak: próby odtwarzania imperium rosyjskiego wiązały się ze złem

Projekt umowy wzbudzał krytykę przeciwników transakcji, którzy uznali zakup za zbyt drogi i zapowiedzieli, że będą dążyć do zorganizowania referendum w sprawie kontraktu.

Rząd postanowił jednak sfinalizować transakcję przed ewentualnym referendum, argumentując, że jego przeprowadzenie opóźniłoby całą procedurę i prawie na pewno nie pozwoliłoby na zakup myśliwców po już wynegocjowanej cenie.

Pisaliśmy wcześniej: Nowy pomysł Niemców na czołgi Leopard dla Ukrainy. Trochę odrealniony…

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Szwajcaria ogłosiła, że będzie dążyła do zacieśnienia więzi w zakresie obronności i bezpieczeństwa z Unią Europejską i NATO, zachowując przy tym tradycyjną neutralność.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy