Grecja liczy na pomoc UE. Chce zablokować napływ Afgańczyków
Grecja chce zablokować potencjalną falę Afgańczyków ubiegających się o azyl, którzy uciekają przed rządami talibów, ale potrzebuje pomocy Unii Europejskiej w kwestii migrantów – powiedział w niedzielę na konferencji prasowej premier Kyriakos Micotakis.
Przejęcie przez Taliban władzy w Afganistanie wznieciło obawy o powtórzenie się roku 2015, kiedy do Europy przybyło około miliona Syryjczyków, Irakijczyków i Afgańczyków uciekających z Turcji przez Grecję do Europy Zachodniej. Od tego czasu UE walczyła o jasne przepisy i nie uzgodniła nowego paktu układu migracyjnego.
Yunanistan Cumartesi günü yaptığı açıklamada, altı Rafale savaş uçağı daha almayı planladığını duyurdu.
— Doğu Akdeniz (@AkdenizKibris) September 12, 2021
???? Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Yunan televizyonunda yayınlanan konuşmada, “Yakında 24 olacak” dedi. pic.twitter.com/ve4aNtSgqv
„Powiem to jeszcze raz: kraje europejskie nie powinny uważać, że Grecja ma sama rozwiązać ten problem i że może utrzymać szczelnie i hermetycznie swoje granice" – podkreślił grecki premier, przypominając, że Grecja nie chce ponownie stać się bramą do Europy.
Dodał, że rząd otrzymał od UE solidarnie pomoc finansową, „ale to my wykonujemy pracę: straż przybrzeżna, policja, siły zbrojne. I nadal będziemy to robić" – powiedział.
Grecja usztywniła swe stanowisko, ogradzając obozy dla imigrantów i stawiając 30-kilometrowy płot w regionie Evros na granicy z Turcją. Ogłosiła również przetargi na budowę obozów dla migrantów na wyspach w pobliżu Turcji, wywołując krytykę ze strony organizacji praw człowieka.
????????Cumartesi günü yaptığı açıklamada,altı Rafale #Savaş #Uçağı daha almayı planladığını duyurdu.
— YAĞMUR (@MELEK7452) September 12, 2021
Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Yunan televizyonunda yayınlanan konuşmada, “Yakında 24 olacak”
Borçları devasa,satmadıkları kalmadı AMA,yine #Savaş #Uçak alımı anlamlıdır! pic.twitter.com/RcbQ6V6eXG
Nowy obóz na wyspie Samos ma być uruchomiony w najbliższą sobotę.
„Mamy infrastrukturę w przypadku, gdy staniemy w obliczu nowej fali uchodźców (z Afganistanu)" – powiedział Micotakis, dodając, że jeśli trzeba, Grecja wydłuży płot w regionie Evros.
„Złamię i zmiażdżę siatki handlu ludźmi. Ich potencjalni klienci będą wiedzieć, że mogą zapłacić 1000 lub 2000 dolarów i nie dotrzeć do Grecji" – stwierdził.
Najlepszym sposobem na okazanie solidarności w Europie jest uzgodnienie wspólnej polityki azylowej – oznajmił grecki premier, dodając jednak, że nie jest w tej kwestii optymistą.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty