"Głos z Ameryki". Porozmawiajmy o gwiazdach

Małgorzata Schulz 23-02-2021, 07:00
Zachęcamy do obejrzenia całego materiału wideo
flickr.com

Czy świat już wkrótce pozna odpowiedz na pytanie czy Marsjanie faktycznie istnieli? Czy temat, który fascynuje ludzkość i często przewija się w scenariuszach filmów fantastycznych okaże się realnością? Czy dowiemy się, czy życie na Marsie jest możliwe? Na te pytania odpowiedź ma znaleźć łazik amerykańskiej agencji kosmicznej, który w zeszłym tygodniu wylądował na Marsie.

W czwartek, 18 lutego rozpoczęła się 687 dniowa misja kosmiczna robota „Perseverance," które zgodnie z celem swoich działań jak i nazwa wytrwałość będzie pozyskiwał próbki do badan.

Zadaniem łazika jest poszukiwanie związków organicznych, które będą badane na ziemi. Jednym z głównych działań ważącego 1,026 kilograma urządzenia jest znalezienie dowodów na potwierdzenie tez naukowych, ze na czerwonej planecie przed tysiącami lat istniało życie a jego fragmenty mogą się nadal tam znajdować.

Ma to także przygotować astronautów na pierwsza podróż na Marsa, która jest planowana w 2023 roku.

Czy to właśnie teraz podczas pandemii pojawia się wielkie pragnienie ucieczki przed konsekwencjami eksploatacji planety ziemi i chęć wyprawy kosmicznej w celu znalezienia nowego miejsca do bezpiecznego i zdrowego życia?

Chęć może nawet bardziej podświadoma niż świadoma odkrycia raju, gdzie będzie można oddychać bez maseczek na twarzach i rozpocząć nowe życie?

Mars ma swoja własną atmosferę, ale ludziom byłoby dość trudno się tam poruszać, ponieważ grawitacja jest tam 2/3 ziemi.

Na podstawie danych pozyskiwanych przez sady, jak amerykańska „InSight" wiadomo, że oddychanie na Marsie nie byłoby łatwe, ponieważ atmosfera jest o wiele cieńsza, tlen to tylko 0.174% a główny składnik tamtejszego powietrza to dwutlenek węgla 95.32 %. Często tez mają miejsce burze i trąby pyłowe.

Grawitacja wynosi tylko 2/3 w porównaniu do ziemi. Temperatura dochodzi nawet do minus 95 stopni Celsjusza a ciśnienie tylko 7hPA i jest ponad 140 razy niższe niż na Ziemi.

Pomimo powyższych faktów, nadzieja na znalezienie życia w przestrzeni kosmicznej jest większa niż kiedykolwiek. Naukowcy stwierdzili, że w Marsjańskim Jezero Center, które ma 45 kilometrów przekroju 3.5 miliarda lat temu płynęła rzeka. Obecnie czekają z zapartym tchem na próbki pozyskiwane przez łazika „Perseverance." Wyniki ich badan mogą odpowiedzieć na to czy jest życie na Marsie i na to czy ludzkości uda się próba ekspansji poza planetę Ziemie.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy