Film "Wiedźmy" w ogniu krytyki. Anne Hathaway przeprasza za sposób przedstawienia osób niepełnosprawnych

Artykuł
Anne Hathaway, gwiazda filmu Roberta Zemeckisa "Wiedźmy"
Vimeo: Looking Glass Films (view archived source), CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Znana aktorka Anne Hathaway publicznie przeprosiła za sposób przedstawienia w filmie Roberta Zemeckisa „Wiedźmy” osób z deformacjami kończyn. Brytyjska gwiazda zamieściła na Instagramie film z kampanii uświadamiającej w tej kwestii.

„Wiedźmy” Roberta Zemeckisa to remake obrazu z 1990 roku na podstawie powieści Roalda Dahla o tym samym tytule. Anna Hathaway, która w nowej wersji wciela się w postać Jej Wysokości Wiedźmy, ma dłonie, których wygląd wskazuje na ektrodaktylię, czyli schorzenie charakteryzujące się całkowitym lub częściowym brakiem palców. Ten fakt wywołał burzę medialną. Dotknięta poczuła się m.in. pływaczka paraolimpijska Amy Marren, która zapytała na Twitterze, czy ktoś w wytwórni Warner Bros. zastanawiał się, jak przedstawienie postaci granej przez Hathaway wpłynie na osoby niepełnosprawne.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

I have recently learned that many people with limb differences, especially children, are in pain because of the portrayal of the Grand High Witch in The Witches. Let me begin by saying I do my best to be sensitive to the feelings and experiences of others not out of some scrambling PC fear, but because not hurting others seems like a basic level of decency we should all be striving for. As someone who really believes in inclusivity and really, really detests cruelty, I owe you all an apology for the pain caused. I am sorry. I did not connect limb difference with the GHW when the look of the character was brought to me; if I had, I assure you this never would have happened. I particularly want to say I’m sorry to kids with limb differences: now that I know better I promise I’ll do better. And I owe a special apology to everyone who loves you as fiercely as I love my own kids: I’m sorry I let your family down. If you aren’t already familiar, please check out the @Lucky_Fin_Project (video above) and the #NotAWitch hashtag to get a more inclusive and necessary perspective on limb difference.

Post udostępniony przez Anne Hathaway (@annehathaway) Lis 5, 2020 o 11:11 PST

– Czy tego rodzaju przesłanie chcemy dawać następnemu pokoleniu? Że posiadanie trzech palców jest atrybutem wiedźmy? To niezwykle szkodliwy portret – podkreśliła natomiast aktywistka Shannon Crossland. Jak dodała, „niepełnosprawność nie powinna być kojarzona ze złem, nienormalnością, wstrętem czy potworami”.

Po fali komentarzy (w sieci pojawił się także hashtag #NotAWitch) Anne Hathaway zamieściła na Instagramie oficjalne przeprosiny, do których dołączyła nagranie organizacji Lucky Fin Project, tłumaczące, jak traktować osoby z nietypowymi kończynami.

 

 

 

Źródło: BBC

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy