Fala przemocy wobec chrześcijan. Potrzebne „stanowcze i bezwzględne ściganie”

Artykuł
Fot. Pixabay/Red

– Stanowcze i bezwzględne ściganie – szczególnie tych najbardziej brutalnych przestępstw, może doprowadzić do tego, że przeciwstawimy się skutecznie tej fali nienawiści, przemocy, z którą mamy do czynienia w stosunku do chrześcijan – powiedział w Szczecinie wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

– Wolność sumienia, wolność wyznania to jedno z podstawowych praw człowieka, gwarantowanych polską konstytucją, to prawo osobiste, które należy do grupy najbardziej podstawowych praw – mówił Romanowski.

Odnosząc się do dewastacji obiektów kultu religijnego, a także ataków na duchownych, powiedział, że jest to „bezprecedensowy atak na chrześcijaństwo: poczynając od mowy nienawiści poprzez różnego rodzaju akty złośliwego przeszkadzania w uroczystościach religijnych po wręcz fizyczne ataki, które zagrażają życiu i zdrowiu osób, ze względu na ich wyznanie”.

Dodał, że Ministerstwo Sprawiedliwości planuje regulacje ustawowe i „wspiera i będzie wspierać wszelkiego rodzaju organizacje społeczne, które mają w swoich celach przeciwstawianie się tego typu przestępczości”.

Chrześcijanie pozostają najbardziej prześladowaną grupą religijną na całym świecie. W co najmniej 153 krajach lub terytoriach są ofiarami dyskryminacji, nadużyć lub ukierunkowanych ataków ze strony podmiotów powiązanych z państwem lub innych grup religijnych. Muzułmanie są obiektem prześladowań lub ataków w 147 krajach, a Żydzi w 89 krajach – wynika z raportu Pew Research Center „Global Religious Constraints”.

Źródło: dzieje.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy