Wysoka inflacja to czas kłopotów dla przedsiębiorców. Jak uniknąć upadłości? [wideo]
Agencja Rozwoju Przemysłu zorganizowała Konferencję Naukową – II Kongres Restrukturyzacyjny pt. „Finansowanie przedsiębiorstw w restrukturyzacji”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele nauki, biznesu, a także eksperci prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Podczas konferencji zapoznać się można było ze szczegółami rządowego programu pomocowego Polityka Nowej Szansy, którego operatorem jest ARP S.A. Na jednym z paneli dyskusyjnych rozmawiano także o zmianach, jakie wprowadza unijna Dyrektywa „Drugiej szansy”.
Jak mówił prof. Konrad Trzonkowski z Agencji Rozwoju Przemysłu, jednym z tematów obrad podczas konferencji były ograniczenia związane z przeprowadzaniem procesu restrukturyzacyjnego spowodowane skompilowanym systemem prawnym. „Pojęcie restrukturyzacja w kanonie prawa występuje zarówno w prawie restrukturyzacyjnym, w prawie upadłościowym, ale także w prawie bankowym, jak i w regulacjach nadzorczych. Regulacje nadzorcze i prawo bankowe znacznie ograniczają swobodę prowadzenia procesu restrukturyzacyjnego”.
Jacek Goliszewski z Business Centre Club zaznacza, że w Polsce istnieją trzy rodzaje narzędzi pomocowych dla firm. Jednym z nich jest kredyt bankowy, kolejnym program pomocowy w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego, a także Polityka Nowej Szansy w ramach Agencji Rozwoju Przemysłu. Jak podkreślił, dwa pierwsze nie są rozwiązaniami idealnymi, gdyż banki nie chcą udzielać kredytów firmom z problemami finansowymi, z kolei program BGK skierowany jest głównie do małych i średnich przedsiębiorstw oraz dotyczy tylko określonych branż, przez co staje się mało popularny. Zwraca uwagę na program ARP, który jest dobrym rozwiązaniem i wymagającym większego rozpowszechnienia.
Jak wskazuje Marzena Zalewska z Agencji Rozwoju Przemysłu, Polityka Nowej Szansy jest programem rządowym, dedykowanym dla przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej, a także tych, dla których toczą się obecnie postępowania sądowe, restrukturyzacyjne. Skierowany jest zarówno do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych podmiotów. Budżet programu wynosi 120 milionów złotych rok do roku, przez 10 lat.
„Do Agencji Rozwoju Przemysłu wpłynęło około 300 wniosków, udzieliliśmy finansowania na ten moment około 30 przedsiębiorcom, w wysokości 350 mln zł. Należy złożyć wniosek do Agencji Rozwoju Przemysłu za pośrednictwem operatora pocztowego lub poprzez system ePUAP. Szczegółowe dane znajdują się na naszej stronie internetowej”. – dodała.
Jednym z tematów konferencji były również zmiany, jakie wprowadza w procesie restrukturyzacji Unijna Dyrektywa Drugiej Szansy, która ujednolica reguły prawne we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
„Dyrektywa nakłada na nas bardziej sformalizowany proces restrukturyzacyjny, który będzie nieco droższy, będą obowiązkowe wyceny. Wprowadza również pewną dyscyplinę dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać właśnie z takiej procedury. Układ z wierzycielami będzie zawierany na innych zasadach, bardziej skomplikowanych i wymagających bardziej fachowej pomocy, np. doradców restrukturyzacyjnych. Niestety nie my to wymyśliliśmy. Musimy to wdrożyć. Teraz chodzi o to, żeby to wdrożenie było jak najbardziej bezbolesne dla gospodarki”. – mówił Karol Tatara, Radca Prawny.
Więcej w materiale wideo. Polecamy!