Wpływ sztucznej inteligencji na globalne rynki [wideo]
Sztuczna inteligencja oraz technologie oparte na niej stale się rozwijają. Jesteśmy obecnie w przełomowym momencie, gdzie wykorzystanie AI zarówno w codziennych zadaniach, jaki i przez największe firmy z roku na rok gwałtownie rośnie. Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji oddziałują także na globalne rynki. O tym jak AI wpływa na największe gospodarki świata oraz o przyszłych możliwych obniżkach stóp przez Fed i światowej inflacji, na kanale Obserwator Finansowy TV mówił dr Jarosław Jamka wiceprezes zarządu w Niezależnym Domu Maklerskim.
„Na cykl najlepiej spojrzeć moim zdaniem, oczywiście jest bardzo wiele modeli czy wskaźników wyprzedzających itd. Można na wiele rzeczy patrzyć, ale jak już tak praktycznie miałbym skrócić tą dyskusję, to myślę, że idealnie jest spojrzeć na cykl podwyżek i obniżek stóp procentowych przez FED. Jako największy bank centralny, największa gospodarka, największy rynek kapitałowy. Generalnie powiedzmy, że można powiedzieć, że bank centralny całego świata i większość gospodarek się benchmarkuje też jest w tym samym mniej więcej cyklu. No to jesteśmy na poziomie 5,50, byliśmy na zero po covidzie. Zaskoczyła nas inflacja, podnieśliśmy stopy do 5,50 i w zasadzie rok mija dokładnie, jak Fed ostatni raz podniósł stopy rok temu w lipcu. Czyli jesteśmy pod koniec cyklu, patrząc przez pryzmat poziomu. Jutro mamy posiedzenie Fedu. Oczywiście nikt nie oczekuje, ale wszyscy oczekują, że we wrześniu 18 września będziemy mieć obniżkę o 0,25 nawet więcej, rynek oczekuje chyba około 30 bipsów. Czyli zaczynamy cykl. Zaczyna się cykl obniżek stóp procentowych. Czy on będzie szybszy, wolniejszy? To inwestorzy będą patrzeć na bieżąco na inflację i będą patrzeć na wzrost gospodarczy, na inne czynniki” – mówił dr Jarosław Jamka wiceprezes zarządu w Niezależnym Domu Maklerskim.
„Jeżeli oczywiście mamy, mamy Zachód, mamy Chiny. Mamy tutaj jakiś konflikt. Rzeczywiście, jeżeli spojrzymy na przewagi gospodarki amerykańskiej, to one są dość mocne, jeżeli chodzi w zakresie innowacyjności w zakresie chociażby rynek kapitałowy, który jest bardzo dużą przewagą konkurencyjną, to jest dostęp do finansowania. Jakbyśmy spojrzeli na statystyki, ile start-upy są w stanie pozyskać w tym roku tylko i wyłącznie na projekty sztucznej inteligencji, to w Europie to jest niemożliwe, nie mówiąc już w Polsce, to są tak olbrzymie pieniądze, to mówimy o, mówimy o rzędu. W tym roku spółki amerykańskie zainwestują w sztuczną inteligencję około 200 miliardów dolarów. Sam Alphabet w drugim kwartale zainwestował 13 miliardów dolarów. Przeliczymy to na polskie miliardy i zobaczmy. Tak, oczywiście, skala gospodarki i tak dalej. Ale amerykańska gospodarka rzeczywiście ma mocne przewagi” – dodał.
Jamka odniósł się także do przyszłego scenariusza inflacji w skali globalnej.
„Z inflacją jest ten problem, że ciężko się ją prognozuje. I teraz, jeżeli spojrzymy nawet na, oczywiście możemy mieć modele, możemy mieć zespoły analityków i możemy wszystko zrobić, inflację i tak to wychodzi słabo. Nawet rynkowi wychodzi też słabo, bo możemy spojrzeć, jak rynek, czyli amerykański, największy, jak wycenia obniżki stóp procentowych, czyli co myśli o inflacji i rynek co trzy miesiące zmienia zdanie i co trzy miesiące mówi, że będą podwyżki trzy miesiące później, że będzie siedem obniżek, później, że znowu będą trzy podwyżki. Rynek nie potrafi wycenić. Z inflacją mamy ten problem, że nie wiemy. Za duży element, za duży element psychologiczny za duży. I prognozowanie inflacji jest strasznie trudne” – mówił.
Rozmowa dostępna poniżej oraz pod linkiem Przewodnik po globalnych rynkach kapitałowych. Zapraszamy do oglądania!