Bezzałogowe statki powietrzne są coraz częściej używane nie tylko w branży rozrywkowej, ale stają się także źródłem dochodów przedsiębiorców.
- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej we współpracy z urzędem lotnictwa cywilnego oraz Ministerstwem Infrastruktury prowadzi projekt „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych" od czerwca 2020 roku. Głównym celem projektu jest cyfryzacja wszystkich procesów związana z rynkiem dronowym, tak aby korzystanie prywatnie, biznesowe czy instytucjonalne było proste, przyjazne i bezpieczne - powiedziała Bogusława Chłopek z zastępca dyrektora ds. projektów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Produkty projektu
W ramach projektu zostaną zbudowane dwa systemy Krajowy System Informacji Dronowych (KSID) oraz system DTM Autonomia. W oparciu o ww. systemy zostaną udostępnione funkcjonalne i przyjazne dla odbiorców usługi:
- Obsługa spraw związanych z nadawaniem uprawnień do wykonywania lotów BSP (e-Rejestracja, e-Certyfikacja, e-Licencja)
Nadawanie uprawnień do wykonywania lotów BSP w formie cyfrowej. W ramach usługi operator BSP będzie miał możliwość przeprowadzenia procesów związanych z rejestracją BSP i otrzymaniem pozwoleń, uprawnień i certyfikatów z każdego miejsca online, a Urzędnicy ULC będą mogli obsługiwać usługę w sposób cyfrowy;
- e-Learning
W ramach usługi każdy będzie miał możliwość: zapoznania się z materiałami merytorycznymi w formie elektronicznej, w tym z dedykowanymi i zalecanymi szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa, regulacji prawnych, wniesienia opłaty za kurs lub/ i wydanie licencji, wydanie świadectwa kwalifikacji; odbycia kursu online oraz umówieniu się z podmiotem szkolącym na szkolenie praktyczne w przypadku ubiegania się o uprawnienia BSP w kategorii „szczególnej”, uzyskania zaświadczeń o odbytym kursie;
- Ocena ryzyka operacji BSP (e-SORA)
Ocena ryzyka operacji BSP, to usługa polegająca na dokonaniu oceny ryzyka operacji BSP oraz zdefiniowaniu czynników je ograniczających w sposób automatyczny, przy wykorzystaniu oficjalnych i wiarygodnych danych;
- Usługa dostarczania informacji o wskazanym locie BSP (e-Identyfikacja)
Usługa realizowana jest w sposób zdalny, autoryzowany dostęp do systemu poprzez wskazanie danych wymagane przepisami polskimi i europejskimi.
- Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę
Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę, to usługa, która pozwoli operatorom na realizację usług z wykorzystaniem BSP, wykonujących loty przede wszystkim w kategorii szczególnej, określonej w stosownych rozporządzeniach unijnych.
- Dynamic Safety & Security
Usługa, która wspiera służby w dbaniu o porządek i bezpieczeństwo publiczne, w tym reagowanie na niebezpieczeństwo.
Odbiorcami bezpośrednimi (użytkownikami) usług będą przede wszystkim: operatorzy BSP, ULC, PAŻP, organy i instytucje administracji publicznej oraz samorządy. Operatorzy mogą należeć do różnych kategorii i grup interesariuszy projektu – zarówno do kategorii administracja publiczna, jak i przedsiębiorców, czy obywateli.
Konkurs „3 obszary" rozstrzygnięty
- Rywalizacja była na bardzo wysokim poziomie. Najwięcej punktów otrzymały Gliwice, Pilchowice i Sośnicowice
– powiedział Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Dla Tuska Trump to "nakryty na kradzieży złodziej", a dla żony Sikorskiego - "produkt mafijnego świata"
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia ostro reaguje na decyzję większości sejmowej godzącej w prawa dzieci nienarodzonych
[AKTUALIZACJA] Wszedł na pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej z przedmiotem, który przypomina broń [WIDEO]
Amerykańskie media demaskują Tuska: oskarżył Trumpa, że jest rosyjskim agentem! Polsce grozi izolacja na scenie międzynarodowej!
Najnowsze
Dla Tuska Trump to "nakryty na kradzieży złodziej", a dla żony Sikorskiego - "produkt mafijnego świata"