Ukraina wystąpiła o członkostwo w Unii Europejskiej, wkrótce po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. a cztery miesiące później uzyskała status kraju kandydującego. Oficjalne negocjacje akcesyjne z Ukrainą rozpoczęto pod koniec czerwca tego roku. O wyzwaniach jakie stoją teraz przed Narodowym Bankiem Ukrainy oraz jego rolą w tym procesie na kanale Obserwator Finansowy TV z Maksymilianem Wysockim rozmawiał z wiceprezes NBU Serhij Nikołajczuk.
„Unia Europejska od początku procesu transformacji była ważnym instytucjonalnym, ekonomicznym i politycznym wzorem dla Ukrainy. Znaczenie to zyskało dodatkowy impuls od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji w lutym 2022 roku. Sam proces przedakcesyjny do UE daje nam kluczowe narzędzia wspierające i wzmacniające proces reform w naszym kraju aspirującym do pełnego członkostwa, wzmacniając tym samym zdolność instytucjonalną banku centralnego i fundamenty gospodarcze kraju. Szybka konwergencja instytucjonalna i ekonomiczna, w tym szybka konwergencja do wartości UE, do wartości Europejskiego Banku Centralnego, będzie również oznaczać szybszą integrację ze wspólnotą. Ogłoszenie otwarcia negocjacji akcesyjnych dla Ukrainy 25 czerwca było wydarzeniem przełomowym. To zasłużony rezultat naszych wysiłków na rzecz integracji europejskiej, podjętych w poprzednich latach i potwierdzenie, że jesteśmy rzeczywiście mile widziani, aby dołączyć do wspólnoty” – powiedział wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy Serhij Nikołajczuk.
„Głównym celem NBU jest teraz dostosowanie ram prawnych, regulacyjnych i operacyjnych do ram europejskiego systemu banku centralnego. Jeśli chodzi o wyzwania, poza wojną, o której już wspomniałem, chciałbym również zauważyć szybki rozwój regulacji finansowych w UE, zwłaszcza w wyniku kryzysu finansowego i innowacji. Dla nas jest to znacznie bardziej skomplikowane zadanie w porównaniu z naszymi poprzednikami. Dla nas jest to cel, który ciągle się przesuwa i musimy go dogonić. Zdajemy sobie sprawę, że prawo, które kraj kandydujący musi wdrożyć przed akcesją, będzie podlegało znacznym zmianom i aktualizacjom. Ale z pewnością rozumiemy, że to nasze zadanie i zadeklarowaliśmy naszą aspirację do przystąpienia do UE i gotowość do przeprowadzenia niezbędnych reform” – dodał.
Nikołajczuk zapytany, czy odczuwa wsparcie pozostałych banków centralnych, odpowiedział: „Przede wszystkim muszę jeszcze raz podziękować Narodowemu Bankowi Polskiemu i jego współpracownikom za wsparcie, jakie otrzymaliśmy w tym procesie. Mamy także bardzo dobre relacje z innymi bankami centralnymi w regionie, także z EBC i Komisją Europejską”.
Rozmowa dostępna poniżej oraz pod linkiem Ukraińska droga do UE – jakie wyzwania czekają Narodowy Bank Ukrainy?. Zapraszamy do oglądania!
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Napisał do nas funkcjonariusz policji: "sytuacja w naszej służbie staje się coraz bardziej dramatyczna"
Hospicjum Sióstr Felicjanek: Miejsce, gdzie nadzieja spotyka się z opieką | Republika Wstajemy
Polska 2 listopada – co wydarzyło się tego dnia
Onet rozpływa się nad sukcesem Orlenu, ale nie wspomina kto jest tego sukcesu ojcem. O Obajtku tylko źle, albo wcale?