Przejdź do treści
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Transformacja energetyczna w dobie wojny. Kongres 590: bezpieczeństwo przede wszystkim [wideo]

Źródło: Telewizja Republika

Wojna na Ukrainie chwilowo może zmienić nasze potrzeby dotyczące źródeł pozyskiwania energii, jednak długofalowo na pewno pozostaniemy przy kierunku „Zielonej Europy” – mówili uczestnicy debaty „Zielona transformacja Europy” podczas Kongresu 590.

Jarosław Wróbel, wiceprezes Grupy Lotos S.A., tłumaczył, że wojna na Ukrainie postawiła przed nami kilka wyzwań. - Najważniejszym z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego państwa w obszarze dostaw paliw oraz dystrybucji tych paliw dla klientów indywidualnych i dla biznesu – mówił. – To robimy teraz w pierwszej kolejności jako Grupa Lotos. Realizujemy politykę bezpieczeństwa energetycznego państwa. Na pewno każdy tego rodzaju konflikt pokazuje nam wprost, jak ważną kwestią jest produkcja i dystrybucja nowych rodzajów paliw. Grupa Lotos specjalizuje się tu szczególnie w produkcji i dystrybucji wodoru.

Dodał, że Grupa Lotos planuje inwestycję w zakresie budowy elektrolizera o mocy 100 MW. – Będzie wykorzystywał energię z morskich farm wiatrowych do produkcji zielonego wodoru transportowego – mówił wiceprezes Wróbel. – W ramach współpracy w obszarze koncernu multienergetycznego jedno z centrów wodorowych ma być ulokowane w Gdańsku, na terenie Grupy Lotos. Będzie to centrum zajmujące się produkcją i dystrybucją wodoru pod potrzeby transportu szynowego i samochodowego na terenie głównie Pomorza. 

Zdaniem wiceprezesa Grupy Lotos kolejnym wielkim wyzwaniem i ogromną szansą dla sektora energetycznego jest biometan. – Szacujemy, że jesteśmy w stanie w ciągu 10 lat dojść do produkcji ok. 4 mld m.sześć. w Polsce na bazie własnych surowców. To by dawało nam ok. 20 proc. krajowego zużycia gazu ziemnego – tłumaczył.

Z kolei Wojciech Mann, prezes Banku Ochrony Środowiska mówił o tym, że wojna na Ukrainie przed nami dylemat: czy ważniejszy jest zrównoważony rozwój czy bezpieczeństwo. – Krótkoterminowo na pewno będzie to bezpieczeństwo – tłumaczył. – Najpierw musimy przeżyć, dać sobie radę, zapewnić prąd, gaz i ropę. Jednak długoterminowo nie zmienia się kierunek, aby żyć w świecie zielonym i mniej emisyjnym, mniej szkodliwym. Mamy tu sytuację: krok w tył, ale być może 2 kroki naprzód. Na pewno odpowiedzią na agresję rosyjską i na wstrzymanie dostaw nie jest bezwarunkowy powrót do paliw kopalnych. Jednak względy bezpieczeństwa mogą dyktować pewne krótkoterminowe dostosowania. Długoterminowo jednak inwestycje w OZE są właściwą odpowiedzią. Potrzebujemy ich nie mniej, ale więcej. 

Dr Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty zapowiedział, że jego firma będzie przeprowadzała szereg inwestycji nakierunkowanych na pełen mix energetyczny. – Zaplanowaliśmy 2,76 mld zł na projekty związane z transformacją energetyczno-klimatyczną Grupy Azoty, co praktycznie pozwoli nam na obniżenie wydatków na energię o 200 mln zł rocznie – relacjonował. – Podkreślam, że mimo wysokich cen ani na moment nie przerwaliśmy produkcji. Dbamy o bezpieczeństwo żywności w Polsce i na kontynencie. Pragnę zauważyć, że nasza konkurencja wstrzymała produkcję z powodu wysokich cen gazów, a my tego nie zrobiliśmy.

Cała debata w oknie poniżej. Zachęcamy do obejrzenia.

Telewizja Republika

Wiadomości

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Nie śpieszymy się ze składaniem deklaracji podatkowych

Kazachstan przygotowuje się do agresji ze strony Rosji

Nadeszły ciężkie czasy dla palaczy. A to dopiero początek

„Ściśle Jawne”: PRL-owskie powiązania wiceprezesa Orlenu. W tle działania służb

ZUS przypomina o terminie złożenia wniosków o 800 plus

Szczecin: Ktoś strzelał w kierunku okien, bo na balkonie wisi baner Karola Nawrockiego

Najnowsze

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych