Pandemia spowodowała wiele zmian na rynku pracy. Wymuszają one nowe rozwiązania dotyczące zatrudnionych, jak i nowej formy pracy, jaką jest praca zdalna. Resort pracy zapowiada nowe regulacje obejmujące zatrudnionych w Polsce cudzoziemców oraz ułatwienia dla pracy zdalnej, szczególnie w małych miejscowościach.
- Chcemy, by cudzoziemcy mieli łatwość przyjazdu do Polski, rozpoczęcia tu pracy, zwłaszcza w zawodach, w których brakuje nam rąk do pracy - poinformowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.
Dokładne szczegóły zmian w zatrudnianiu cudzoziemców są w trakcie opracowywania.
Szereg ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców znajduje się w Krajowym Planie Odbudowy. Ma to służyć uzupełnieniu niedoborów na naszym rynku pracy.
KPO a zatrudnianie cudzoziemców
- Planowane jest zwiększenie roli urzędów pracy w procesie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców, skrócenie czasu na uzyskanie zezwolenia i ograniczenie formalności. Ponadto zapowiedziano pełną elektronizację procedur związanych z uzyskaniem zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. Równolegle prowadzone są prace nad nową polityką migracyjną kraju - napisano w KPO.
Kolejny nasz projekt w #PolskiŁad dotyczy ????#PracaZdalna. Dzięki wprowadzeniu do ????#KodeksPracy regulacji dotyczącej pracy zdalnej, pracodawcy oraz pracownicy będą mogli korzystać z tego rozwiązania na stałe.
— Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (@MRPiT_GOV_PL) May 25, 2021
ℹ️https://t.co/2nnE8KjjmA pic.twitter.com/aEKjE6PNAO
- Chcemy, by cudzoziemcy mieli łatwość przyjazdu do Polski, rozpoczęcia tu pracy, zwłaszcza w zawodach, w których brakuje nam rąk do pracy, w których Polacy niechętnie pracują. Chcielibyśmy im zaproponować, by sprowadzili także swoje rodziny, by razem z nami budowali nasze PKB - zaznaczyła wiceminister.
- W każdym tygodniu słyszę od przedsiębiorców, że mają mało rąk do pracy i to nie tylko w takich branżach jak handel, usługi budowlane, ale także w innych sferach, jak teleinformatyka - dodała.
Centra pracy zdalnej
Iwona Michałek odniosła się również do projektu nowelizacji Kodeksu Pracy regulującego pracę zdalną, który jest w trakcie konsultacji. Przyznała, że przepisy są bardzo oczekiwane, zarówno przez pracodawców, jak i pracowników.
- Pandemia spowodowała, że dziś znacznie więcej osób pracuje zdalnie. Wszystkie prognozy mówią o tym, że praca zdalna pozostanie na stałe w sposobie naszej pracy - oceniła Michałek.
W programie Polski Ład znalazł się pomys dotyczący specjalnych miejsc do pracy zdalnej. Lokalne centra pracy zdalnej umożliwiałyby pracę na odległość mieszkańcom mniejszych miejscowości, zapewniając potrzebną do tego infrastrukturę.
Minister @MarlenaMalag w #OstrówWielkopolski: młodzi ludzie potrzebują równowagi między łączeniem pracy zawodowej z życiem rodzinnym - dlatego będziemy starali się wprowadzać zmiany w Kodeksie Pracy związane ze zdalną, elastyczną pracą i możliwością pracy na część etatu. #Rodzina
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) May 24, 2021
- Podobne centra funkcjonują w innych krajach, zwłaszcza w Holandii na obrzeżach miast. Jeśli pracownik zdecyduje się na pracę zdalną, a nie będzie miał do tego warunków w domu, będzie mógł z takich miejsc korzystać - zapowiedziała wiceszefowa MRPiT.
Praca zdalna wejdzie na stałe bo oczekują tych regulacji pracodawcy i pracownicy ????@RobertAnacki @Porozumienie__ @Jaroslaw_Gowin @JanStrzezek @michalwypij @Stan_Bukowiec @MagdalenaSroka @A_Stanislawek @grzegorz_walter @S_Kruczek @MarcinOciepa https://t.co/ij5LNW9xGi
— Iwona Michałek (@IwonaMichalek) May 28, 2021