Narodowy Bank Polski wyprzedza EBC w rezerwach złota

Narodowy Bank Polski ogłosił, że rezerwy złota naszego kraju osiągnęły poziom 509,3 tony. To więcej niż posiada Europejski Bank Centralny, który odpowiada za politykę pieniężną strefy euro, do której należy 20 państw. Polska tym samym awansowała na 12. miejsce w globalnym rankingu największych posiadaczy złota wśród banków centralnych. To efekt strategii realizowanej konsekwentnie od 2018 roku.
– „Ten symboliczny próg to nie tylko liczba. To dowód na konsekwentną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski na rynkach międzynarodowych i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli” – mówi prof. Adam Glapiński, Prezes NBP.
Od momentu rozpoczęcia zakupów, czyli od 2018 roku Narodowy Bank Polski nabył ponad 400 ton złota, z czego znaczna część została fizycznie sprowadzona do Polski. Rezerwy NBP rosły niezależnie od politycznych zawirowań i zmienności rynków. Nasz kraj zajmuje obecnie 12. miejsce na świecie oraz 6. w Europie pod względem wielkości zasobów złota w banku centralnym. Udział złota w rezerwach dewizowych NBP przekroczył 22%, a całkowita ich wartość osiągnęła ponad 242 miliardy dolarów.

Dlaczego złoto? To aktywo niezależne od polityki gospodarczej innych krajów, odporne na kryzysy i posiadające trwałą wartość. Złoto dla banku centralnego oznacza niezależność oraz pewność. Stanowi jeden z filarów bezpieczeństwa finansowego państwa. Posiadanie dużych rezerw tego surowca wzmacnia wiarygodność złotego na rynkach międzynarodowych i zwiększa wiarygodność Polski w oczach inwestorów i agencji ratingowych.

W marcu Prezes NBP prof. Adam Glapiński zainicjował konkurs pn. „Złoty konkurs dla polskich rodzin”. Był to projekt mający na celu popularyzację wiedzy o roli rezerw złota i znaczeniu działalności banku centralnego. Inicjatywa spotkała się z ogromnym odzewem – w ciągu zaledwie tygodnia napłynęło ponad 1300 zgłoszeń z całej Polski.
Nagrodą dla zwycięzców była niecodzienna wizyta w jednym ze skarbców NBP, gdzie są przechowywane rezerwy polskiego złota. Uczestnicy mogli z bliska zobaczyć sztaby stanowiące część oficjalnych zasobów państwa, a także samodzielnie porównać numery wybranych sztab z ich rejestrem.
– „Cała ściana wyładowana sztabkami... Majątek narodowy. Cieszymy się, że ktoś o to dba” – komentował jeden z laureatów.

Wizyta miała także walor edukacyjny – była lekcją z zakresu funkcjonowania państwa, finansów publicznych i roli banku centralnego. Pokazała, że złoto to nie abstrakcyjny zapis w tabeli, lecz konkretne dobro narodowe – realnie istniejące, kontrolowane i służące wszystkim obywatelom.
Narodowy Bank Polski nie tylko gromadzi zasoby złota, ale i dzieli się wiedzą. Pokazuje, że długofalowe myślenie, niezależność i konsekwencja mogą prowadzić do realnych sukcesów. Jak podkreśla prezes Adam Glapiński: „Złoto to nasze wspólne dobro. Symbol siły i niezależności. Fundament stabilności – gwarancja, że Polska poradzi sobie nawet w najtrudniejszych czasach”.
Więcej na stronach: