Mają swoją Szwajcarię. Rzecznik TSUE o kredytach frankowych. Banki pod ścianą

Po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych, ocenił w opublikowanej w czwartek opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Michael Collins. Sprawa dotyczy frankowiczów z Polski.
"Po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych; banki nie mają tego prawa", ocenił Collins.
"Do sądów krajowych należy ustalenie, w oparciu o prawo krajowe, czy konsumenci mają prawo dochodzić tego rodzaju roszczeń oraz, jeżeli tak jest, rozstrzygnięcie o ich zasadności", dodał przedstawiciel TSUE.
Opinia Rzecznika Generalnego TSUE jest zbieżna z naszym stanowiskiem, wskazał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Wskazał, że jeśli unieważnienie umowy kredytowej nastąpiło ze względu na nieuczciwe warunki, to konsumenci mogą dochodzić od banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych.
Zaznaczył, że możliwość dochodzenia takich roszczeń oznaczałoby dopuszczanie osiągnięcia korzyści finansowych przez przedsiębiorcę, który stosował wobec konsumentów klauzule abuzywne. "Ponadto zgoda na tego rodzaju roszczenia byłaby równoznaczna w skutkach z przywróceniem niesprawiedliwych warunków wynikających z wykonywania umowy zawierającej postanowienie niedozwolone", dodał prezes.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze

Bodnar przed nią drży, Ziobro szanował i stawiał na jej fachowość. Oto żelazna dama zawodów prawniczych

Polskie służby pomogą ustalić miejsce pobytu A. Mielnikawej z Rady Koordynacyjnej Białorusi

Bezpieczeństwo Polski zagrożone - pakt migracyjny

Skandaliczny wpis Giertycha o Annie W. Sędziowie RP: "oczekuje się pożądanych zeznań"

Zaćmienie słońca nad Polską w sobotę. Wiemy, gdzie będzie najlepiej widoczne